چهارشنبه، ۳۰ مهر ۹۳ - ۰۵:۴۲

به گزارش خبرنگار مهر، سفير تاجيكستان و هیئت همراه طي سفر به استان قزوين ظهر چهارشنبه ضمن ديدار با رئیس و مسئولان دانشگاه…

به گزارش خبرنگار مهر، سفير تاجيكستان و هیئت همراه طي سفر به استان قزوين ظهر چهارشنبه ضمن ديدار با رئیس و مسئولان دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) از دانشجويان تاجيكی مشغول به تحصيل در اين دانشگاه ديدار كردند.

سید ابوالحسن نائینی رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در این دیدار به اشتراکات فرهنگی، مذهبی و زبانی دو کشور ایران و تاجیکستان اشاره کرد و اظهارداشت: امیداواریم که پذیرای بیش از پیش دانشجویان تاجیکی در دانشگاه باشیم و در زمینه های مختلف از جمله تبادل استاد بین دو کشور، توسعه مراکز آموزشی مشترک، توسعه تبادل استاد و دانشجو، فرصت مطالعاتی و کرسی های تدریس زبان فارسی با یکدیگر همکاری کنیم.

در ادامه سفیر تاجیکستان از صمیمیت و توجه خاص دانشگاه تشکر کرده و تاکید کرد: روابط قدیمی و تاریخی ایران و تاجیکستان را کسی نمی تواند از این دو کشور بگیرد و باید آن را توسعه داد.

وی گفت: جمهوری تاجیکستان جمهوری جوان است و به همکاری و کمک جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف برای توسعه و پیشرفت امیدوار و علاقه مند است.

وی از اینکه بیش از صد نفر دانشجوی تاجیکی در دانشگاه مشغول تحصیل هستند بسیار ابراز خوش حالی کرد و گفت: بسیار امیدواریم بر اساس یادداشت تفاهم همکاری که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با وزارت معارف تاجیکستان امضا می کند بتوان دانشجویان تاجیکی بیشتری را در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) جذب کرد و با توجه خاص استادان و مسئولان دانشگاه مشکلات دانشجویان تاجیکی مرتفع شود و دانشجویان در رشته هایی که توانایی تحصیل دارند جذب شوند.

نائینی در پاسخ به مسئله تغییر رشته مطرح شده از سوی سفیر اظهارداشت:تصمیم گیری برای تغییر رشته برای دانشجویان بورسیه که از سوی دولت تاجیکستان معرفی می شوند بر عهده خود دولت تاجیکستان است اما در مورد دانشجویان غیر بورسیه بنا بر علاقه و درخواست دانشجو موضوع قابل بررسی و تصمیم گیری است.

زندیه، رئیس دانشکده معماری و شهرسازی نیز ضمن ابراز علاقه مندی و آمادگی این دانشکده برای همکاری با دانشگاه های تاجیکستان ضمن اشاره به اشتراکات تاریخی دو کشور ایران و تاجیکستان بر همکاری در زمینه میراث فرهنگی و معماری ، بخصوص مرمت آثار باستانی تاکید کرد.

سفیر کشور تاجیکستان همچنین گفت: در تاجیکستان بسیاری از بناها و آثار توسط برادران ایرانی در حال ساخت است و همچنین با توجه به اینکه کشور شوروی بر دولت تاجیکستان مسلط بود زبان نوشتاری تاجیکستان روسی است که این بخش نیز نیاز به توجه ویژه دارد تا متن کلاسیک زبان فارسی در تاجیکستان به جایگاه شایسته خود دست یابد که این کشور علاقه مند است در این زمینه با دانشگاه های ایران  همکاری داشته باشد.

در ادامه برزگر، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی اظهارداشت: با توجه به همکاری های راهبردی ایران و تاجیکستان در بحث آموزش عالی، عملکرد ضعیف است که با افزایش ظرفیت در آموزش عالی کشور تاجیکستان برای اعزام دانشجو به صورت آزاد این مسئله تا حد زیادی مرتفع می شود و همچنین می توان با تأسیس پردیس بین المللی دانشگاه در کشور تاجیکستان به جذب بیشتر دانشجویان اقدام کرد.

سفیر کشور تاجیکستان ضمن استقبال از نظرات و پیشنهادات مطرح شده بر همکاری بیشتر دو کشور در زمینه ها ی مختلف تاکید کرد.

در ادامه بیات، معاون امور بین الملل دانشگاه در خصوص تفاهم نامه های همکاری دانشگاه با دانشگاه های تاجیکستان توضیحاتی ارائه داد و گفت: دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) می تواند در برگزاری دوره های مشترک در سطح دکترا و کارشناسی ارشد، پذیرش دانشجوی مشترک و استاد راهنمای مشترک همکاری مشترک داشته باشد  که در این زمینه می توان برای تاسیس واحد بین الملل دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در تاجیکستان اقدام کرد.

در پایان نشست نیز سفیر تاجیکستان و  صلح جو، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه به لزوم و ضرورت معرفی علائم مشترک فرهنگی بین دو کشور در سطح دانشگاه اشاره کردند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.