سه شنبه، ۰۹ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۰۱

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈامیت یاردیمˈ روز سه شنبه در دیدار با استاندار لرستان افزود: سرمایه گذاران کشور ترکیه از دیرباز تمایل زیادی…

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈامیت یاردیمˈ روز سه شنبه در دیدار با استاندار لرستان افزود: سرمایه گذاران کشور ترکیه از دیرباز تمایل زیادی برای حضور در ایران و انجام سرمایه گذاری های مشارکتی با طرف های ایرانی داشته اند.

سفیر ترکیه در تهران به منظور بررسی توانمندی ها و قابلیت های اقتصادی، تجاری، تولیدی، صنعتی و فرهنگی استان لرستان و فراهم کردن زمینه توسعه و گسترش همکاری های اقتصادی دو جانبه فعالان اقتصادی بخش خصوصی، به خرم آباد سفر کرده است.

سفیر ترکیه درتهران اظهار داشت: کشور ترکیه علاوه بر گسترش روابط اقتصادی و تجاری، از توسعه همه جانبه و پایدار مناسبات و روابط دو کشور در حوزه های مختلف نیز به خوبی استقبال می کند.

وی، هدفگذاری تجاری کشور ترکیه در ایران را حدود 30 تا 35 میلیارد دلار ذکر کرد و گفت: باید اهداف بلند مدت تجاری و اقتصادی میان دو کشور طراحی، تعریف و پیگیری شود.

یاردیم با تاکید بر تقویت و گسترش سرمایه گذاری متقابل بخش خصوصی دو کشور، تصریح کرد: می توان گفت در سال های اخیر بیشترین حجم سرمایه گذاران خارجی در ترکیه از جانب ایرانیان بوده است.

سفیر ترکیه در کشورمان اضافه کرد: متمرکز بودن روابط تجاری در مرکز دو کشور یکی از نواقص فعالیت های تجاری ایران و ترکیه است و به همین دلیل یکی از اهداف محوری ما دراین حوزه، گسترش این همکاری ها در دیگر نقاط و استان های مختلف ایران است.

وی افزود: این مهم نیز باید از طریق همکاری های دو جانبه اتاق های بازرگانی و تقویت روابط تجاری میان فعالان اقتصادی، تجار و بازرگانان دو کشور محقق شود.

سفیر ترکیه درتهران ضمن ابراز علاقه مندی کشورش برای گسترش و افزایش میزان سرمایه گذاران فعالان بخش خصوصی ترکیه در ایران، گفت: صنعت گردشگری، از مهم ترین ظرفیت های استان لرستان برای سرمایه گذاری محسوب می شود که این موضوع باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه سالانه حدود 10 میلیون گردشگر از ترکیه به خارج از کشور سفر می کنند، افزود: سهم ایران از این تعداد 40 هزار نفر است که این نشاندهنده وجود مشکلاتی در زمینه معرفی و شناسایی ظرفیت های غنی، منحصربفرد و جذاب صنعت گردشگری ایران به گردشگران خارجی است.

وی ضمن تاکید بر ضرورت معرفی و شناسایی ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری ایران از جمله استان لرستان به گردشگران خارجی، افزود: به طور یقین آشنایی مردم ترکیه با قابلیت ها و جاذبه های منحصربفرد

و کم نظیر تاریخی، تفریحی، علمی و فرهنگی ایران موجب افزایش قابل توجه و چشمگیر، گردشگران برای سفر به ایران خواهد شد.

در سفر سفیر ترکیه به استان لرستان که با هماهنگی اتاق بازرگانی خرم آباد انجام شده، هیاتی از فعالان اقتصادی این کشور وی را همراهی می کنند.

دیدار و گفت وگو با مقامات اجرایی استان، دیدار با فعالان تجاری و اقتصادی، بازدید از ظرفیت های اقتصادی و صنعتی و همچنین جاذبه های گردشگری لرستان از جمله برنامه های سفراین هیات به استان است.

7269/1625

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *