سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۰۱:۲۱

نورمحمد جادمانی در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در زاهدان از آخرین آمار کشته ها و مجروحان این حادثه تروریستی…

نورمحمد جادمانی در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در زاهدان از آخرین آمار کشته ها و مجروحان این حادثه تروریستی اظهار بی اطلاعی کرد و افزود: به دلیل سفر به سیستان و بلوچستان اطلاع دقیقی از شمار کشته های حادثه ندارم.

وی با بیان اینکه در هر دو کشور ایران و پاکستان دولتهای جدیدی روی کار آمده اند، بیان کرد: هر دو دولت اهداف مهمی دارند که حسن روابط همسایگی و توسعه ارتباطات اقتصادی در راس آنها قرار دارد و تلاش برای تحقق این اهداف از مهمترین برنامه های طرفین است.

سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در تهران با اشاره به اینکه از حدود شش ماه پیش فعالیت خود را در ایران آغاز کرده است، اظهار داشت: در این مدت اقدامات بسیار خوبی در تقویت روابط دو کشور انجام شده که سفر وزرا بویژه سفر نخست وزیر پاکستان به ایران از نتایج آن است.

جادمانی ادامه داد: در سفر نخست وزیر پاکستان به ایران یک توافق نامه جدیدی امضا شد که در واقع مکانیسمی در سطح عالی محسوب می شود.

وی گفت: علاوه بر اینکه تفاهم نامه های ملی و محلی قبلی به قوت خود باقی است، بر اساس تفاهم نامه جدید چنانچه مشکلی در سطح محلی بوجود آمد و برای حل آن نیاز به مداخله مقامات ملی باشد حتی در سطح سران دو کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی با اظهار تاسف از کاهش مبادلات اقتصادی دو کشور ایران و پاکستان گفت: مبادلات اقتصادی دو کشور قبلا یک میلیارد و 300 میلیون دلار در سال بوده که به 300 میلیون دلار کاهش یافته است و این باعث نگرانی است که باید روی آن کار شود تا به سطح قبلی و حتی بیشتر برسد.

سفیر پاکستان علت این کاهش را وضعیت بین المللی، حضور نداشتن شبکه های بانکی و رواج تجارت غیر رسمی عنوان کرد.

وی در خصوص تعهدات دولت متبوعش در زمینه خط لوله انتقال گاز معروف به خط لوله صلح، گفت: در این زمینه تعهداتی بین دو کشور وجود دارد اما واقعیت های زمینی چیز دیگری است که باید پیگیری شود و به نتیجه برسد.

سفیر پاکستان در تهران روز دوشنبه در سفر به زاهدان با تجار و بازرگانان و معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان دیدار و گفت و گو کرد.

براساس گزارش های اعلام شده بازدید از مرز رسمی میرجاوه و امکانات مرزی دو طرف از جمله برنامه های جادمانی در این سفر است.

سیستان و بلوچستان حدود 955 کیلومتر مرز آبی و خاکی با کشور پاکستان دارد.

چندین گمرک و بازارچه مشترک بین ایران و پاکستان وجود دارد که مرز رسمی میرجاوه اصلی ترین آن محسوب می شود.

شب گذشته شماری از زائران شیعه پاکستانی در مسیر بازگشت از مشهد و قم به کشورشان در حوالی شهر تفتان پاکستان در نزدیکی مرز میرجاوه هدف اقدام تروریستی گروهکهای منحرف قرار گرفتند که بر اثر آن دست کم 30 نفر جان باختند.

مطابق آمار گمرک سیستان و بلوچستان سالانه دست کم 120 هزار نفر زائر و مسافر پاکستانی از مرز میرجاوه وارد ایران می شوند.ک/3

653/2729

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.