شنبه، ۰۸ شهریور ۹۹ - ۰۸:۴۷
سقوط ماهواره ناسا

سقوط ماهواره ناسا این روزها در حالی خبرساز شده که این ماهواره در سال 1971 میلادی بازنشسته شده و حالا گرانش زمین آن…

سقوط ماهواره ناسا این روزها در حالی خبرساز شده که این ماهواره در سال 1971 میلادی بازنشسته شده و حالا گرانش زمین آن را جذب کرده است.

یکی از ماهواره‌های بازنشسته و متروک ناسا که ۵۶ سال از عمر آن می‌گذرد، بامداد فردا یکشنبه ۹ شهریور به جو زمین سقوط خواهد کرد، البته طبق گفته متخصصان، هیچ خطری زمین و ساکنانش را تهدید نمی‌کند.

داستان طولانی ماهواره ژئوفیزیک ناسا به پایان خود رسیده است.

تصاویری از ماهواره متروک “OGO-1” متعلق به ناسا در روز سه‌شنبه، 25 اوت توسط محققان دانشگاه کاتالانیا آریزونا ثبت شده است که حاکی از سقوط قریب‌الوقوع این ماهواره به جو زمین است.

“رصدخانه ژئوفیزیک مدارگرد 1” یا “OGO-1” در سپتامبر 1964 به منظور مطالعه محیط مغناطیسی زمین و چگونگی تعامل سیاره ما با خورشید به فضا پرتاب شد. این ماهواره تا سال 1969 اطلاعات را جمع آوری کرد و در سال 1971 رسماً بازنشسته شد و از آن زمان تاکنون در سکوت در یک مدار بیضوی دو روزه شده است.

اما گویا نفس‌های “OGO-1” به شماره افتاده است. مشاهدات جدید نشان می‌دهد که گرانش زمین سرانجام این ماهواره 487 کیلوگرمی را به دام انداخته و پیش‌بینی می‌شود، همین هفته به جو زمین سقوط کند.

مقامات ناسا می‌گویند: پیش‌بینی می‌شود “OGO-1” دوباره وارد یکی حضیض‌های خود شود، یعنی نقاط موجود در مدار فضاپیما که در نزدیکترین فاصله با سیاره ما قرار می‌گیرد و برآوردهای فعلی نشان می‌دهد که این ماهواره روز شنبه 29 آگوست 2020، در حدود ساعت 5:10 بعد از ظهر منطقه زمانی شرقی(EDT) بر فراز اقیانوس آرام جنوبی تقریباً در نیمه راه بین تاهیتی و جزایر کوک وارد جو زمین خواهد شد.

سقوط ماهواره ناسا

با توجه به اینکه منطقه زمانی ما 8 ساعت و نیم از منطقه زمانی شرقی جلو است، این ماهواره احتمالا ساعت 01:40 بامداد یکشنبه، 9 شهریور به جو زمین سقوط خواهد کرد.

مقامات ناسا افزودند: این فضاپیما در جو نابود خواهد شد و هیچ خطری برای سیاره ما یا هر کسی که در آن است، ایجاد نمی‌کند و این یک اتفاق نهایی معمول برای فضاپیماهای بازنشسته است.
ابتدا تصور شد که این شیء یک سیارک است، اما تجزیه و تحلیل محققان دانشگاه کاتالانیا، محققان آزمایشگاه JPL ناسا در کالیفرنیای جنوبی و محققان مرکز هماهنگی اشیای نزدیک به زمین آژانس فضایی اروپا نشان داد که شیء مورد نظر یک سیارک نیست، بلکه ماهواره “OGO-1” است.

ماهواره “OGO-1” اولین ماهواره در برنامه دارای ۶ فضاپیمای “OGO” بود که اعضای دیگر آن در سال‌های 1965، 1966، 1967، 1968 و 1969 به فضا پرتاب شدند. آن پنج ماهواره همگی در سال 2011 به زمین بازگشتند و بر فراز قسمت‌های مختلفی از اقیانوس سقوط کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.