پنجشنبه، ۲۸ دی ۹۶ - ۰۹:۰۲
سلامت پوست

قبل از توضیح در مورد تاثیرات خطرناک آلودگی هوا بر روی سلامت پوست باید گفت که آلودگی هوا در برخی از کشورها همچون…

قبل از توضیح در مورد تاثیرات خطرناک آلودگی هوا بر روی سلامت پوست باید گفت که آلودگی هوا در برخی از کشورها همچون چین ، هند و متاسفانه ایران و بخصوص شهرهایی همچون تهران و اصفحان نگرانی ها و بیماری های فراوانی را برای گروه های سنی مختلف به وجود آورده است. و متاسفانه این آلودگی هوا که مستقیم با پوست در ارتباط است ، قطعا سلامت پوست را به خطر می اندازد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

با این حال وضعیت سلامت پوست در شهرهایی که وضعیت سالم بودن آب و هوا در آن نابسامان است ، هرگز قابل تضمین نیست اگر چه بسیاری از افراد چاره ای به جز ادامه روند زندگی خود در مکان های آلوده و پر از ریزگردها و آلاینده های شیمیایی ندارند اما جامعه پزشکی هشدارهایی را در این زمینه و به صورت جدی داده است.

یکی از متخصصان درباره تاثیرات خطرناک آلودگی هوا بر روی سلامت پوست گفته که این آلاینده ها راه خود را به پوست پیدا می کنند و توسط منافذ پوست جذب می شوند که در طولانی مدت می تواند آسیب هایی جدی را برای پوست به همراه داشته باشد و مواد سمی موجود در هوا نیز می توانند سبب ایجاد چین و چروک ، لکه های تیره و جوش بر روی پوست و در نهایت پیری زودرس پوست شوند.

سلامت پوست

در این میان باید گفت که وضعیت سلامت پوست کسانی که برای رفتن به محل کارشان از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنند در مقایسه با افرادی که با اتومبیل شخصی خود رفت و آمد می کنند ، ۸ برابر بیشتر است چرا که آن ها در معرض آلودگی های بیشتر هوا قرار دارند.

البته افرادی با درآمدهای کمتر نیز که در مکان هایی از سطح شهر زندگی می کنند که ناگزیر به استفاده از اتوبوس برای رفتن به سر کار هستند در معرض بیشترین خطر قرار دارند و البته تمامی این ها سبب ایجاد مخاطره برای پوست می شوند و هر قسمت بدن به گونه خاصی در مقابل این نوع از آلودگی ها که با تنفس هوای آلوده وارد بدن می شوند واکنش نشان می دهند.

دکتر لورنا اوبرگ درباره تاثیرات خطرناک آلودگی هوا بر روی سلامت پوست می گوید:

متاسفانه بدترین خبر این است که هوای آلوده تنها قشر فوقانی و بیرونی پوست را مورد آسیب قرار نمی دهد بلکه می تواند اثرات دراز مدتی با ایجاد تغییر در ساخت کلاژن و از بین بردن تدریجی خاصیت ارتجاعی پوست نیز داشته باشد. و البته هر اندازه میزان آلودگی هوا افزایش پیدا کند، پیری زودرس پوست و خشکی آن نیز بیشتر خواهد شد.

این در حالی است که مطالعات جدید در خصوص تاثیرات خطرناک آلودگی هوا بر روی سلامت پوست نشان می دهد که افرادی که در شهرهای بزرگ تر و آلوده تر زندگی می کنند در وضعیت پوست شان تاثیر گذاشته و ۱۰ سال زودتر پیر می شوند.

سلامت پوست

با این حال باید گفت تاثیرات خطرناک آلودگی هوا بر روی سلامت پوست  بیشتر به بخش هایی از صورت آسیب جدی می رساند …

لب ها : ایجاد خطوط خنده در اطراف لب ها، به دلیل کاهش خاصیت ارتجاعی پوست و تورم گونه ها

پیشانی : ایجاد خطوط بیشتر، افزایش خطوط اخم، جوش هایی در منافذ پوست بر اثر جذب سموم هوا

چشم ها : تیرگی های دایره ای شکل در اطراف چشم، ایجاد خطوط بیشتر، افتادگی بیشتر ابروها و دور چشم

چانه ، گونه:  افتادگی چانه ، ایجاد جوش در نواحی اطراف چانه به دلیل تماس دست های آلوده با آن

دکتر لورنا اوبرگ می گوید:

که خشکی پوست در کل می تواند سبب خارش و سخت و ناهموار شدن پوست شود که اندک اندک پوست را به سمت تیرگی می برد که البته چه از دیدگاه سلامت پوست و چه از نقطه نظر زیبایی، آلودگی هوا می تواند باعث پیری زودرس شود. که مسلما یکی بر روی دیگری تاثیر خواهد گذاشت.

بنابراین از دیدگاه یک متخصص پوست کاهش چشمگیر ساخت کلاژن می تواند تاثیراتی را در ایجاد خطوطی روی صورت، ایجاد جوش و تیرگی های دور چشم داشته باشد.

با این حال اگر شما نیز در یکی از شهرهای بزرگ که آلودگی هوا در آن زیا است ، زندگی می کنید بهتر است با رعایت اصولی بهداشتی اعم از استفاده از کرم های استاندارد و مهمتر از همه رعایت توصیه های بهداشتی در حفظ سلامت پوست خود کوشا باشید.

[highlight]منبع [/highlight] thesun

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.