دوشنبه، ۲۳ تیر ۹۳ - ۱۱:۵۸

به گزارش خبرگزاری مهر، در آستانه‌ فرارسیدن روز قدس، سمینار يك روزه‌ي «قدس شریف و مسئولیت مسلمانان» در دارالسلام تانزانيا با هماهنگی و…

به گزارش خبرگزاری مهر، در آستانه‌ فرارسیدن روز قدس، سمینار يك روزه‌ي «قدس شریف و مسئولیت مسلمانان» در دارالسلام تانزانيا با هماهنگی و همکاری نهادهای داخلي و خارجي مانند؛ جماعت شیعیان خوجه، شورای شیعیان اثناعشری تانزانیا، حوزه‌ي امام جعفر صادق (ع) دارالسلام، سفارت و رایزنی فرهنگی ايران و سفارت فلسطین برگزار شد.

اين سمينار ویژه‌ي روحانیون و علمای مسلمان و به منظور آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی به علما و ائمه‌ي جمعه و جماعات اعم از شیعه و اهل تسنن درباره‌ي مسأله‌ي فلسطین و قدس شریف برگزار شد.

در این مراسم که با حضور  مهدی آقاجعفری و مرتضي صبوري، سفير و رايزن فرهنگي ايران در تانزانيا، ابوجیش، سفیر فلسطین در تانزانيا، حجت‌الاسلام شاهدی، مسئول نمایندگی جامعةالمصطفی، سیمبا، رئیس مرکز  TIC، شیخ جلال، رئیس حوزه‌ي امام جعفر صادق (ع)، شیخ الهادی موسی سالم، شیخ استان دارالسلام،  شیخ اباصالح، روحانی برجسته‌ي اهل تسنن و جمع کثیری از شیوخ و اقشار مختلف مردمی از شیعه و سنی  و نیز اصحاب رسانه برگزار شد، سخنرانان درباره‌ي قضیه قدس شریف و جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطين، سخنرانی كردند.

مهدی آقاجعفری، سفیر کشورمان در سخنانی با اشاره به ابتکار حضرت امام خمینی (ره) در نامگذاری آخرین جمعه‌ي ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس، به نقش و تأثیر این ابتکار ارزشمند حضرت امام (ره) در زنده نگهداشتن مسأله‌ي فلسطین و قدس شریف و تقویت جبهه‌ي مقاومت و مبارزه علیه رژیم صهیونیستی اشاره كرد.

وی با محکوم کردن تجاوزات رژیم صهیونیستی به مردم بی‌پناه غزه، این تجاوزات را از روی استیصال این رژیم دانست و وظیفه و مسئولیت علما و رهبران مسلمان را در تبیین جنایات رژیم صهیونیستی برای عامه‌ي مسلمانان و حمایت از مردم مظلوم فلسطین سنگین دانست و در ادامه خواستار مشارکت فعال مردم در مراسم روز قدس شد.

ابوالجیش، سفیر فلسطین در تانزانيا نيز در سخنان خود، نامگذاری آخرین جمعه‌ي ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس را از کیاست و تیزبینی شخصیت بزرگ اسلام حضرت امام خمینی (ره) دانست که لازم است همه‌ي مسلمانان و رهبران اسلامی براي زنده نگاه داشتن و بزرگداشت این روز بزرگ اهتمام بورزند.

وی با اشاره به تاریخچه‌ي اشغال سرزمین فلسطین و قدس شریف از سوی رژیم صهیونیستی، جنایات این رژیم جعلی را در طول سال‌های اشغال تا به امروز، به ويژه جنایات آن نسبت به مردم مظلوم غزه را برشمرد و خواستار کمک مادی و معنوی مسلمانان به مردم فلسطین شد.

ابوالجيش تأکید کرد: علاقه‌ي مسلمانان به قدس شریف یک علاقه‌ي الهی است که در دل مؤمنین قرار داده شده است و همه‌ي مسلمانان و آزادی‌خواهان باید روز قدس را بزرگ بشمارند و موجب تقویت جبهه مبارزه علیه رژیم صهیونیستی شوند.

همچنين شیخ الهادی موسی سالم، شیخ بزرگ دارالسلام نیز در سخنانی حضور باشکوه علما، اعم از شیعه و سنی را در این نشست نشانه‌ي وحدت مسلمین تانزانیا در دفاع از ملت مظلوم فلسطین دانست و با اشاره به نامگذاری روز قدس از سوی امام خمینی (ره)،  جمهوري اسلامي ایران را مدافع واقعی مردم فلسطین دانست و دیگران را به الگو قراردادن ایران در مبارزه علیه رژیم صهیونیستی و دفاع از کیان اسلام و مردم فلسطین ترغیب کرد.

وی در پايان سخنان خود مسجدالاقصی را از جمله مهم‌ترین و مقدس‌ترین مساجد مسلمانان دانست که باید حرمت آن حفظ شود.

شیخ جلال، مدیر حوزه‌ي امام جعفر صادق (ع) هم دفاع از قدس شریف و مردم فلسطین را دفاع از ارزش‌های الهی و حقوق انسانی برشمرد که جزو تکالیف الهی است.

وي افزود: مسلمانان اعم از شیعه و سنی با هوشیاری کامل نسبت به توطئه‌ها و فتنه‌ها، باید ید واحده در مبارزه علیه رژیم صهیونیستی و حمایت از مردم فلسطین و آزادی سرزمین‌های اشغالی بع ويژه قدس شریف باشند.

وي حضور علما مسلمان در این نشست را مایه‌ي مباهات و خرسندی دانست که زمینه‌ساز وحدت مسلمین تانزانیا علیه جنایات رژیم صهیونیستی در ماه مبارک رمضان بر مردم مظلوم غزه است که موجب حضور پرشور مردم در راهپیمایی روز قدس نیز  خواهد شد.

شیخ اباصالح، روحانی متنفذ اهل تسنن هم برگزاری این سمینار را قبل از روز قدس را برای اطلاع‌رسانی و آگاهی بیشتر علما و مردم بسيار مهم دانست و از ائمه‌ي جمعه و جماعات خواست از فرصت ماه مبارک رمضان برای روشنگری علیه جنایات رژیم صهیونیستی استفاده و مردم را برای راهپیمایی باشکوه روز قدس دعوت كنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *