سه شنبه، ۱۲ بهمن ۹۵ - ۰۹:۵۷
سنجاقک جاسوس

دانشمندان اولین سنجاقک جاسوس جهان با نام DragonflyEye را در حالی از لحاظ ژنتیک مهندسی کرده و ساخته اند که قابلیت ردیابی و جاسوسی…

دانشمندان اولین سنجاقک جاسوس جهان با نام DragonflyEye را در حالی از لحاظ ژنتیک مهندسی کرده و ساخته اند که قابلیت ردیابی و جاسوسی را دارد. این حشره که DragonflyEye نام گرفته ، نیمی حشره و نیمی ماشین است. طوری که در پشت حشره کوله ای به اندازه یک ناخن وجود دارد و این کوله با انرژی خورشیدی فعال و به وسیله اپراتور از راه دور کنترل می شود.

بنابراین با سنجاقک جاسوس می توان ردیابی مسیر گرده افشانی و همچنین ماموریت های نظارتی و جاسوسی را انجام داد . Draper Lab با همکاری موسسه پزشکی هوارد هیوز این پروژه را اجرا کرده اند. به گفته کارشناسان سیستم DragonflyEye فناوری مینیاتوری جدیدی را ارائه می کند که می توان به وسیله آن طیف وسیعی از حشرات را با حسگرهای محیطی مجهز و رفتارهای گیاهان و جانوران را ردیابی کرد.

دانشمندان برای انجام این پروژه روشی برای تغییر ژنتیکی سیستم عصبی سنجاقک پیدا کرده اند و حشره به اشعه نور عکس العمل نشان می دهد که در این میان، آن ها ژنی به نورون سنجاقک تزریق کردند که حاوی پروتئین های حساس به نور بود. سپس نورون ها با نور فعال شدند و سیگنالی را از طریق کوله پشتی ارسال می کردند. این نورن ها پس از آن به طور مرتب سیگنالی هایی را ارسال می کردند که حشره را به پرواز تشویق می کند.

بد نیست بدانید که یک کوله پشتی مینیاتوری برای جهت یابی خودکار و کنترل نورون های مهندسی شده طراحی شد که دور نخاع نازک سنجاقک قرار می گیرد.

با توجه به فناوری های جدیدی که اکنون در دسترس است می توان سنجاقک ها را مجهز به این سیستم کرد و فرایندهای مکان یابی، کنترل پرواز را بررسی کرد.

[highlight]منبع[/highlight] : dailymail

3 دیدگاه برای “اولین سنجاقک جاسوس جهان با نام DragonflyEye ساخته شد + عکس”

  1. داوود گفت:

    هه.این چه نوع جاسوسیه که به همه جهان معرفی شده؟

  2. صنم گفت:

    چه کار مهمی انجام دادن.خیلی مهمه

  3. کامران گفت:

    عجب جاسوسی.به فکر جن هم نمیرسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.