پنجشنبه، ۲۹ آبان ۹۹ - ۱۱:۱۵
سنگین ترین طوطی جهان

سنگین ترین طوطی جهان کاکاپو نام دارد که در سال 2020 به عنوان پرنده نیوزلند معرفی شده است . در ادامه این مطلب…

سنگین ترین طوطی جهان کاکاپو نام دارد که در سال 2020 به عنوان پرنده نیوزلند معرفی شده است . در ادامه این مطلب از میهن پست با این پرنده آشنا خواهیم شد.

نمی تواند پرواز کند و در طول روز مخفی می شود اما این طوطی غول پیکر در خطر انقراض بار دیگر به صحنه بازگشته و برای دومین بار به عنوان پرنده سال نیوزیلند انتخاب شده که اتفاقی بی سابقه به شمار می آید. کاکاپو (kākāpō) با رنگ سبز کمرنگ خود سنگین ترین طوطی جهان است که بیشترین میزان عمر را در میان پرندگان داشته و در سال ۲۰۰۸ نیز عنوان پرنده سال نیوزیلند را بدست آورد. بعد از تلاش ها برای حفظ این گونه، جمعیت این طوطی بزرگ از تنها ۵۰ عدد در دهه ۱۹۹۰ به ۲۱۳ پرنده رسیده است. کاکاپو که با عنوان «جوجه قدرتمند خزدار» نیز شناخته می شود قبلاً در سراسر نیوزیلند یافته می شد اما امروزه تنها در جزایر خالی از شکارچی یافت می شود.

سنگین ترین طوطی جهان

کاکاپو نر صدای بزرگی از خود برای جلب توجه ماده ها تولید کرده و بوی صمغ درختان می دهد. لارا کیون، سخنگوی رقابت های انتخاب پرنده سال نیوزیلند در مورد این پرنده زیبا می گوید: «چیزهایی که کاکاپو را منحصربفرد می سازد همان هایی هستند که آن ها را در مقابل تهدیدات آسیب پذیر ساخته اند. آن ها در تولید مثل بسیار کند هستند، روی زمین لانه می کنند و دفاع اصلی آن ها جا زدن خود به جای بوته است. این قابلیت ها در جزایر پرندگان که کاکاپو در آن ها تکامل یافته بسیار خوب عمل می کند اما نمی توانند شکارچیانی مانند قاقم ها، سمورها و گربه ها را گول بزنند».

سنگین ترین طوطی جهان

یک پرنده در معرض انقراض دیگر، آلباتروس قطبی، نیز که اغلب در تورهای ماهیگیری گرفتار می شود، برنده بیشترین آرای اول در میان ۵۵,۰۰۰ رأی ماخوذه شد اما بر اساس سیستم ترجیحی انتخابات، این کاکاپو بود که به عنوان برنده معرفی گردید. سازمان دهندگان این مسابقه می گویند چنین رقابت هایی باعث افزایش آگاهی عمومی نسبت به حیوانات و مسائل زیست محیطی شده و مسابقه انتخاب پرنده سال نیوزیلند به طور خاص نیز آگاهی مردم نسبت به این پرنده را نسبت به ۱۵ سال پیش بهبود بخشیده است. مشهورترین پرنده کاکاپو، سیوروکو نام دارد که فکر می کند انسان است زیرا بعد از یک مشکل ریوی به اولین کاکاپو نری تبدیل شد که توسط انسان بزرگ شده است.

سنگین ترین طوطی جهان

این کاکاپو که اکنون ۲۳ سال دارد، به باور کارشناسان تا حدود ۶۰ سال عمر خواهد کرد و تورهایی را در سراسر نیوزیلند برای نجات گونه خود انجام می دهد. در سال ۲۰۰۹، سیروکو در جریان یک مستند از شبکه بی بی سی Last Chance to See به شهرت جهانی رسید. ویدیو مربوط به او و استفن فرای، بازیگر مشهور انگلیسی، در این مستند بیش از ۱۸ میلیون بار دیده شده است. در مسابقه انتخاب پرنده سال نیوزیلند، رأی دهندگان می توانستند تا ۵ پرنده را انتخاب کرده و آن ها را بر اساس ارجحیتشان رتبه بندی کنند. دولت نیوزیلند قول داده که روی تمام قایق های ماهیگیری تجاری دوربین نصب کرده و کشور قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ خالی از شکارچی باشد.

سنگین ترین طوطی جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *