سنگ کهربا
سنگ کهربا ۹۹ میلون ساله

کشف فسیل دم دایناسور در سنگ کهربا ۹۹ میلیون ساله + عکس

کشف فسیل دم دایناسور در سنگ کهربا ۹۹ میلیون ساله در حالی توسط یک محقق دانشگاه علوم زمین‌شناسی در پکن مورد تایید قرار گرفت که وی پس از خرید یک سنگ کهربا در بازاری در میانمار دریافت که دم پردار دایناسور در یک سنگ صد میلیون ساله حفظ شده است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

این کشف خارق‌العاده که در نمونه های مختلفی در سنگ کهربا دیده شده است در واقع کمک می‌کند تا زوایایی در فهم زیست‌شناسی این موجودات منقرض‌شده پیدا شود که بیش از ۱۶۰ میلیون سال پیش زمین را در تصرف خود داشتند.

جالب بدانید که که این سنگ کهربا ۹۹ میلیون ساله برای استفاده در جواهرسازی صیقل داده شده بود و فروشنده آن فکر می‌کرد که جسم داخل آن بقایای یک گیاه است.

پل بارت از موزه تاریخ طبیعی لندن در خصوص این سنگ کهربا می گوید:

پیش از این هم در سنگ کهربا پر پیدا شده است، اما نکته جدیدی که این کشف را مهم می‌کند، کمک به مشاهده طرز قرار گرفتن سه‌بعدی پر در یک دایناسور دوران مزوزوئیک است.

با این حال و پس از بررسی دقیق‌تر ، محققان متوجه شدند که جسم داخل سنگ کهربا متعلق به یک دایناسور پردار است که به اندازه یک گنجشک بوده است.

طبق مطالعات این دانشمندان، شکل قرار گرفتن پرها بر روی دم و همچنین بلندی و انعطاف آن نشان می‌دهد که این دم یک دایناسور است و نه یک پرنده قدیمی که ۱۰۰ میلیون سال پیش می‌زیسته و به گفته محققان، نشانه‌هایی وجود دارد که این دایناسور وقتی در صمغ درخت گیر افتاده، هنوز زنده بوده است.

منبعsciencenews

4 دیدگاه

  1. چه قشنگه این سنگ و پر داخلش

  2. چقد فسیل کشف میشه تازگیا

  3. بابا یکی از این باستان شناسا دعوت کنه بیان ایران مارو هم بگردن شاید خود دایناسورو پیدا کردن

  4. به زمین شناسی علاقه داشتم و با خوندن این مطلب بیشتر علاقمند شدم.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*