سنگ یشم
سنگ یشم

کشف سنگ یشم ۱۷۵ تنی گرانقیمت در کشور میانمار + عکس

کشف سنگ یشم ۱۷۵ تنی گرانقیمت در کشور میانمار این روزها در حالی مورد توجه رسانه ها و کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفته است که کارگران معدن میانمار که به دنبال سنگ های معدنی دیگری می گشتند ، کاملا تصادفی با این سنگ یشم که ارزش میلیاردی دارد، برخورد کردند که بزرگی آن به اندازه ی یک خانه ی کوچک است و ارزش آن نیز به خاطر این است که این سنگ از جنس یشم است . در ادامه با میهن پست همراه شوید.

یکی از سنگ‌های قیمتی و تزئینی موجود در کره زمین سنگ یشم است و این نام برای دو سنگ متفاوت به‌کار می‌رود که از کانی‌های سیلیکات متفاوت تشکیل شده‌اند. این دو گونه متفاوت یشم سبز و سنگ قولنج نام دارند.

سنگ یشم و به عبارتی یشم سبز یک نوع ماده معدنی است و دارای رنگ ‌های گوناگون از جمله سبز، زرد کم‌رنگ، سفید، بنفش و سرخ می ‌باشد. یشم سبز که ساختار آن سبز است بسیار کمیاب و گرانبها است. برای تشخیص خلوص رنگی یشم سبز از دستگاهی به نام دیکروسکوپ استفاده می‌شود. به تازگی بزرگترین و گران قیمت ترین نوع از این سنگ در کشور میانمار کشف شد.

سنگ یشم از حدود ۷ هزار سال پیش، طیف رنگی یشم بشر را افسون کرده است. افراد در این سنگ خواص درمانی و معنوی را جستجو کردند و موفق به یافتن آن شدند. در دوران ما قبل تاریخ، شکارچیان، سختی باورنکردنی این سنگ را کشف و از آن برای ساخت تبرهای سنگی، تیغ، چاقو و دیگر ابزار و اسلحه استفاده کردند.

البته جالب است بدانید که سنگ یشم دارای خواص درمانی نیز هست و به عبارتی ویژگی‌های درمانی و شفابخشی که به یشم نسبت می‌دهند ریشه در نام آن دارد: نام اسپانیایی آن “پیدرا د ایجادا Piedra de ijada” به معنای “سنگ شیر” می‌باشد. مردمان آمریکای جنوبی بر این باورند که یشم توانایی درمان بیماری‌های کلیوی را دارد. مردمان “مایا Maya”، “تول‌تک Toltec‌”، “آزتک Aztec‌” و “اومک Omec‌” معتقدند که این سنگ مقدس در ارتباط با الهه‌ی آتش می‌باشد.

البته فراموش نشود که این مردمانی مانند چینی‌ها، یشم را با مرگ در ارتباط می‌دانند و در این کشور گاهی قطعات کوچک سنگ یشم بین لب‌ها و داخل حفره‌های گوش یا بینی جسد گذاشته می‌شوند تا شیطان را شکست دهد، حتی برخی از پادشاهان و ملکه‌ها به طورکامل لباسی از یشم می‌پوشیدند.

منبع : dailymail

7 دیدگاه

  1. اینکه یشم گرانترین سنگه درسته ولی فکر کنم ارتباطش با مرگ و سلامتی خرافات باشه

  2. وای ۱۷۵ تن. چه درآمدی برای اون کشور میشه. اقتصادشون کلا تغییر میکنه

  3. به گنج رسیدن

  4. ارزش ذاتی سنگ یشم مخصوصا سبز رنگش دارای جاذبه ماندگاریه

  5. خوش به حالشون چه سنگ قیمتی و گرونی

  6. رنگ سبز کلا با ارزش هستش حالا مخضوصا اگه سنگ یشم باشه.دقت کردین اکثر بازیگرا هم جواهرات سبز رنگ دارن؟

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*