یکشنبه، ۲۵ مهر ۹۵ - ۰۹:۲۷
سنگ یشم

کشف سنگ یشم ۱۷۵ تنی گرانقیمت در کشور میانمار این روزها در حالی مورد توجه رسانه ها و کاربران شبکه های اجتماعی قرار…

کشف سنگ یشم ۱۷۵ تنی گرانقیمت در کشور میانمار این روزها در حالی مورد توجه رسانه ها و کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفته است که کارگران معدن میانمار که به دنبال سنگ های معدنی دیگری می گشتند ، کاملا تصادفی با این سنگ یشم که ارزش میلیاردی دارد، برخورد کردند که بزرگی آن به اندازه ی یک خانه ی کوچک است و ارزش آن نیز به خاطر این است که این سنگ از جنس یشم است . در ادامه با میهن پست همراه شوید.

یکی از سنگ‌های قیمتی و تزئینی موجود در کره زمین سنگ یشم است و این نام برای دو سنگ متفاوت به‌کار می‌رود که از کانی‌های سیلیکات متفاوت تشکیل شده‌اند. این دو گونه متفاوت یشم سبز و سنگ قولنج نام دارند.

سنگ یشم و به عبارتی یشم سبز یک نوع ماده معدنی است و دارای رنگ ‌های گوناگون از جمله سبز، زرد کم‌رنگ، سفید، بنفش و سرخ می ‌باشد. یشم سبز که ساختار آن سبز است بسیار کمیاب و گرانبها است. برای تشخیص خلوص رنگی یشم سبز از دستگاهی به نام دیکروسکوپ استفاده می‌شود. به تازگی بزرگترین و گران قیمت ترین نوع از این سنگ در کشور میانمار کشف شد.

سنگ یشم از حدود ۷ هزار سال پیش، طیف رنگی یشم بشر را افسون کرده است. افراد در این سنگ خواص درمانی و معنوی را جستجو کردند و موفق به یافتن آن شدند. در دوران ما قبل تاریخ، شکارچیان، سختی باورنکردنی این سنگ را کشف و از آن برای ساخت تبرهای سنگی، تیغ، چاقو و دیگر ابزار و اسلحه استفاده کردند.

البته جالب است بدانید که سنگ یشم دارای خواص درمانی نیز هست و به عبارتی ویژگی‌های درمانی و شفابخشی که به یشم نسبت می‌دهند ریشه در نام آن دارد: نام اسپانیایی آن “پیدرا د ایجادا Piedra de ijada” به معنای “سنگ شیر” می‌باشد. مردمان آمریکای جنوبی بر این باورند که یشم توانایی درمان بیماری‌های کلیوی را دارد. مردمان “مایا Maya”، “تول‌تک Toltec‌”، “آزتک Aztec‌” و “اومک Omec‌” معتقدند که این سنگ مقدس در ارتباط با الهه‌ی آتش می‌باشد.

البته فراموش نشود که این مردمانی مانند چینی‌ها، یشم را با مرگ در ارتباط می‌دانند و در این کشور گاهی قطعات کوچک سنگ یشم بین لب‌ها و داخل حفره‌های گوش یا بینی جسد گذاشته می‌شوند تا شیطان را شکست دهد، حتی برخی از پادشاهان و ملکه‌ها به طورکامل لباسی از یشم می‌پوشیدند.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]dailymail[/highlight]

7 دیدگاه برای “کشف سنگ یشم ۱۷۵ تنی گرانقیمت در کشور میانمار + عکس”

 1. مهین گفت:

  اینکه یشم گرانترین سنگه درسته ولی فکر کنم ارتباطش با مرگ و سلامتی خرافات باشه

 2. مرادی گفت:

  وای ۱۷۵ تن. چه درآمدی برای اون کشور میشه. اقتصادشون کلا تغییر میکنه

 3. خسرو گفت:

  به گنج رسیدن

 4. ژیگول گفت:

  ارزش ذاتی سنگ یشم مخصوصا سبز رنگش دارای جاذبه ماندگاریه

 5. خیرمقدم گفت:

  خوش به حالشون چه سنگ قیمتی و گرونی

 6. تیمور گفت:

  رنگ سبز کلا با ارزش هستش حالا مخضوصا اگه سنگ یشم باشه.دقت کردین اکثر بازیگرا هم جواهرات سبز رنگ دارن؟

  1. هیروهیتو گفت:

   تو هنوز زنده هستی😂😂😂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.