دوشنبه، ۱۹ خرداد ۹۳ - ۱۱:۲۹

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متوسط سن ناوگان حمل و نقل ریلی در ایران بالاست، گفت: علیرغم اظهاراتی که…

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متوسط سن ناوگان حمل و نقل ریلی در ایران بالاست، گفت: علیرغم اظهاراتی که در دفاع از نقش آفرینی بخش خصوصی زده می شود در مقام عمل نگاه مثبتی به این بخش وجود ندارد.

به گزارش ایرنا؛مهرداد بائوج لاهوتی با اشاره به سانحه اخیر قطار تهران- مشهد گفت: سن ناوگان ما بالاست به طوری که متوسط عمر لوکومتیوها 31 سال است که باید زیر 15 سال باشد ضمن اینکه متوسط عمر واگن های ما بالای 20 سال است.

وی با بیان اینکه توسعه حمل و نقل ریلی در مسیر کاهش تصافات جاده ای و تلفات ناشی از آن باشد،اظهار کرد: قانون اجازه حضور موثر تر بخش خصوصی در بخش بهره بردرای را داده است و باید به حضور این بخش در صنعت حمل و نقل ریلی نگاه مثبت تری داشته باشیم.
 
عضو کمیسیون عمران با اشاره به سهم 23 درصدی بخش خصوصی از جابجایی مسافر در شبکه حمل و نقل ریلی گفت: اگر قرار باشد بخش خصوصی در این صنعت حضور نداشته باشد دولت باید سرمایه گذاری های مورد نیاز را بر عهده بگیرد این در حالی است که با افزایبش سهم بخش خصوصی می توان شاهد افزایش کیفیت خدمات رسانی و همچنین ارتفای ایمنی در حمل و نقل ایمنی خواهیم بود.
 
وی با تاکید بر اینکه باید به جایی برسیم که نرخ بلیت قطارها بر اساس ارائه خدمات باشد تصریح کرد: ارتقای کیفیت خدمات در گرو فعال شدن بخش خصوصی است اما علیرغم اینکه حرف های زیادی درباره نقش آفرینی بخش خصوصی در کشور زده می شود اما در مقام عمل نگاه ها به بخش خصوصی مثبت نیست.
 
نماینده مردم لنگرود با بیان اینکه در مجلس شورای اسلامی قیمت بلیت قطارها با خدمات ارائه شده تناسب دارد گفت: قیمت های بلیت راه آهن خیلی بالا نیست ضمن اینکه باید توجه کرد به موازات افزایش سهم بخش خصوصی در این صنعت ذره بین برنداریم که بخش خصوصی سود کمتری کسب کند بلکه این بخش باید از فعالیت خود سود معقولی داشته باشد تا بتواند خدمات بهتری ارائه کند.
 
** باید آمادگی حوادث غیر مترقبه را داشته باشیم/ از 37 نوع بلایای طبیعی 32 مورد در ایران رخ می دهد
 
وی همچنین درباره توفان اخیر در تهران و انتقاداتی که از عملکرد سازمان هواشناسی در نحوه پیش بینی این حادثه داشته است گفت: جهت پیشگیری از حوادث بعدی باید در کمیسیون عمران ارزیابی از این حادثه داشته باشیم.
 
لاهوتی با بیان اینکه از 37 نوع بلایای طبیعی 32 بلا در ایران تفاق افتاده گفت: حادثه توفان اگر چه برای برخی نقاط کشور طبیعی بود اما برای تهران غیر قابل پیش بینی بود و باید از ابعاد مختلف برای مقابلهبا چنین اتفاقاتی آمادگی داشته باشیم.
 
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: سازمان هواشناسی همیشه خوب عمل می کرده و از سازمان های قوی است و باید ابعاد مختلف این حادثه با حضور مسئولین مربوطه مورد بررسی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.