سه شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۹۳ - ۱۱:۴۷

عباس آخوندی در برنامه شامگاه دوشنبه گفت و گوی ویژه خبری که از شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد، گفت: در…

عباس آخوندی در برنامه شامگاه دوشنبه گفت و گوی ویژه خبری که از شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد، گفت: در سال 1400 پیش بینی شده است که حمل ونقل باری از 682 میلیون تن کنونی به 915 میلیون تن افزایش یابد و از 250 میلیون تنی که اضافه می شود حمل و نقل 170 میلیون تن به بخش ریلی واگذار شود .

وزیر راه و شهرسازی افزود : سهم جابجایی مسافر نیز در سال 92 در بخش ریلی، 26 میلیون نفر بود که پیش بینی شده است در سال 1400 به 57 میلیون نفر برسد .

وی گفت : برای تحقق این برنامه ها سالانه به 16 میلیاردتومان به قیمت امسال باید در صنعت ریلی سرمایه گذاری شود .

وزیر راه و شهرسازی گفت: سال گذشته 600 میلیون تن بار در کشور جابه جا شد که 32 و هفت دهم میلیون تن آن بوسیله ریل جابه جا شد.

آخوندی دلایل تاکید بر حمل و نقل ریلی را برشمرد و گفت: در حمل و نقل ریلی، میزان ایمنی 50 برابر بیشتر از حمل و نقل جاده ای است.

وی افزود: همچنین صرفه جویی بیشتری در مصرف انرژی می شود، به گونه ای که در حمل و نقل ریلی بار نسبت مصرف انرژی در مقایسه به حمل و نقل جاده ای بار، یک به شش یا چیزی کمتر از یک به هفت است و در حمل مسافر یک به دو و نیم.

آخوندی تصریح کرد: علاوه بر این، حمل و نقل ریلی، سبز است و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد در ضمن آسایش مسافران هم بیشتر است.

عباس آخوندی افزود: این بخش می تواند پیشران خروج کشور از رکود اقتصادی باشد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در ایران، بار ریلی از مجموع حمل و نقل بار، سهمی 5 درصدی دارد و در حوزه مسافر هم سهمی 10 درصدی دارد، بنابراین در حمل و نقل بین شهری نسبت زیادی نیست.

وی دلیل این موضوع (سهم ناچیز حمل و نقل ریلی) را نحوه مدیریت نظام حمل و نقل کشور دانست و گفت: حق دسترسی به ریل پرداخت می شود در حالی که هزینه دسترسی به جاده ها، صفر است و تنها در بخش بار جاده ای 5 درصد هزینه پرداخت می شود.

عباس آخوندی با بیان اینکه د سیاستگذاری ها باید به سمت توان رقابت حمل و نقل ریلی با جاده ای برویم تصریح کرد: باید اتفاقات بزرگی بیفتد و سیاست های ما باید مشوق گرایش عمومی به سرمایه گذاری در حمل و نقل ریلی شود.

وی یکی از راهکارهای حرکت به سمت و سوی توسعه ریلی کشور را کاهش هزینه دسترسی به ریل دانست و همچنین با تاکید بر تامین مالی این بخش گفت: بخشی از این تامین مالی در صندوق توسعه ملی قابل اقدام است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اقتصاد حمل و نقل جاده ای در ایران به صرفه تر از حمل ونقل ریلی است گفت: ورود به حمل ونقل جاده ای به سرمایه کمتری در مقایسه با میزان سرمایه گذاری در حمل ونقل ریلی، نیاز دارد .

وی گفت : هزینه سرمایه گذاری در بخش جاده ای صفر است اما در بخش ریلی 56 درصد هزینه حق دسترسی به ریل بود که اکنون به 49 درصد کاهش یافته است.

آخوندی گفت : تلاش می کنیم این میزان کاهش یابد و هر چه میزان هزینه کمتر شود گرایش سرمایه گذاران به بخش ریلی بیشتر می شود .

وی افزود: در سالهای اخیر ناوگان جدیدی وارد نظام حمل ونقل ریلی نشده و عمر این ناوگان پیرتر از گذشته شده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در بخش مسافر عمر 1600 واگن قابل قبول و سن 600 واگن غیر قابل قبول است، افزود: واگن ها مرتب بازسازی می شوند .

آخوندی افزود : اکنون 11 هزار کیلومتر خطوط ریلی در کشور وجود دارد که باید13هزار کیلومتر به آن اضافه که 4 هزار کیلومتر آن دو خطه شود.

وی افزود: 4600 کیلومتر از خطوط ریلی باید پس از دو خطه شدن برقی شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: میانگین تاخیر حرکت قطارها در سال گذشته یک دقیقه بود.

آخوندی با بیان اینکه حدود 2300 واگن مسافری باید به بخش مسافربری اضافه شود گفت: 22 هزار واگن باری نیز باید به 54 هزار واگن افزایش یابد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تمایل در بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بخش حمل ونقل ریلی بسیار است گفت : دولت فقط در بخش زیرساختی وارد می شود و بقیه را باید بخش خصوصی انجام دهد.

وی گفت : توانمندی شرکت های داخلی برای ساخت تجهیزات ، قطعات ، لوکوموتیو و واگن بسیار بالاست .

ْآخوندی افزود : برای رساندن سرعت حرکت قطارها در خطوط برقی به 200 کیلومتر و برای قطارهای دیزلی به 160 کیلومتر در حال برنامه ریزی هستیم .

وی افزود: یکی از شرکت های حمل ونقل ریلی اعلام کرده است که می خواهد حدود یکهزار واگن سفارش دهد و یکی از شرکت های سازنده واگن نیز امسال 500 واگن باری برای ساخت سفارش گرفته است .

وی گفت: باتوجه به اینکه ملاحظه ما در بخش حمل ونقل ریلی فناوری جهانی است اما از شرکت های داخلی حمایت می کنیم

شبس**9241** 1552

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.