شنبه، ۲۳ فروردین ۹۹ - ۰۹:۰۲
جک s۷ توربو

زمان زیادی از آخرین بلندپروازی‌های خودروسازان ایرانی می‌گذارد و مونتاژکاران به ظاهر خصوصی در کنار چند مجموعه دولتی مدت‌هاست تنها سعی دارند با…

زمان زیادی از آخرین بلندپروازی‌های خودروسازان ایرانی می‌گذارد و مونتاژکاران به ظاهر خصوصی در کنار چند مجموعه دولتی مدت‌هاست تنها سعی دارند با روزمرگی همراه شوند.

نه خبری از محصول تازه‌ای هست و نه حجم عظیم و سالانه کمک‌های ارزی و ریالی به چیزی ختم شده است. در بهترین حالت سانروفی اضافه می‌شود، کاسه چراغ‌ها عوض می‌شوند و موتور اندکی ارتقا می‌یابد، اما از توسعه سطوح تکنولوژی، ایمنی و کیفیت سواری خبری نیست. معلوم نیست صنایع خودروسازی ظاهرا ملی ما پس از سه دهه ممنوعیت واردات و کمک گرفتن از دولت، چه اندازه بنیه و توان دارد.

توان نامشخص این شرکت‌ها البته به وقت تحریم و کاهش درآمد ارزی خود را نشان می‌دهد و ضعف جدی و ساختاری تولید را در این سازند/ان هویدا می‌سازد. خودشان البته قبول نمی‌کنند، ولی آنچه واضح است ناتوانی در عرضه محصولات متنوع و مورد نیاز خریداران در دوره‌هایی مثل عصر فعلی است. الان بازار در سال جدید نیازمند یک خودرو ۴۰ تا ۵۰ میلیونی ارزان، کم مصرف و ساده است که اندکی ایمنی داشته باشد و توده مردم هم قادر به خرید آن باشند. آیا خودروسازان قادرند به چنین خواستی جامه عمل بپوشانند؟ قطعا خیر.

حتی با اعطای ده سال زمان هم قادر به چنین کاری نیستند، چون از اساس امکانپذیر نیست و اقتصاد و صنعت دولتی هم شرایط را بدتر می‌کند. وقتی محصولات معمول فروش نمی‌کنند و تولیدات داخلی هم طرفدار ندارند، چه کسی تن به توسعه یک محصول جدید می‌دهد؟ طبیعی است در این شرایط واردات و یا مونتاژ خودرو‌های چینی بهترین گزینه باشد. ضمن اینکه تمرکز روی تداوم مونتاژ بی تغییر محصولات بومی که هزینه زیادی بابت توسعه خط تولید آن‌ها صورت گرفته، دیگر راه حل خودروسازان در سال ۹۹ است.

بنابر این ما با توجه به وضعیتی که صنعت خودرو ایران در سال پیش رو دارد، سراغ سه گزینه نسبتا جدید بازار می‌رویم که یکی از آن‌ها ایرانی و دو مدل دیگر چینی هستند. سمند سورن توربو پلاس، جک s۷ توربو و ام‌وی‌ام x۵۵ سه خودرو مدنظر ما برای سال پیش رو هستند. خودرو‌هایی که قادرند با همه ضعف‌هایی که دارند، در بخشی از بازار مشتریان تازه‌ای را به سمت خود جذب کنند.

1. جک s۷ توربو

راه و رسم ساخت خودرو توسط شرکت چینی جک در همه این سال‌ها با استقبال خریداران ایرانی روبرو شده و خب در نسخه گران و بزرگ و پراامکانات s۷ هم احتمال موفقیت بالاست. مخصوصا اینکه سازنده گمنام چینی المان‌هایی از بنز و هیوندای تا بیوک و لکسوس را به هم آمیخته تا بتواند خودرو در خوری را برای کلاسی سخت و فشرده آماده کند. اس ۷ با این تعاریف و شرایط محصولی شبیه به اس ۵ محصول دیگر جک است که شانس موفقیتش کم نیست. منوط به اینکه کرمان موتور قادر باشد بازار را به خوبی به این محصول متمایل سازد. خب خودرو برای این مهم چند ویژگی مهم دارد. مثلا با‭ ‬داشتن‭ ‬هفت‭ ‬صندلی‭ ‬و‭ ‬صندوق‭ ‬بار‭ ‬۷۵۰‭ ‬لیتری، ‭ ‬یک محصول‭ ‬خانوادگی‭ ‬بزرگ‭ ‬است که در‭ ‬ظاهر آن از حجم‌های سیال، قطعات کرومی بدلی و البته خطوطی سردرگم استفاده شده است.

جک s۷ توربو

جک s۷ توربو

در بخش فنی، ‬موتور‭ ‬خودرو یک وضعیت نامشخص دارد و ممکن است کار دست جک بدهد. وزن ۱۸۰۰ کیلویی بدنه و طول حدودا ۵ متری آن گرچه موجب شده تا جک‭ ‬S۷‭ ‬به راحتی برای ‭ ‬۷‭ ‬نفر ‭ ‬گنجایش داشته باشد، ‭ ‬اما قطعا خودرویی نیست که بتواند لذت رانندگی یا حضور در طبیعت را به خریدارانش هدیه دهد. البته با توجه به ‬طول‭ ‬جک‭ ‬S۷‭ ‬ما با محصولی روبروییم که بزرگتر از ‭ ‬کیا‭ ‬سورنتو‭ ‬است‭ ‬و‭ ‬با نصف مبلغی که بابت این خودرو کره‌ای می‌پردازیم، قادر به تجربه یک مسافرت خانوادگی پرجمعیت هستیم.

چیزی که تاکنون توسط محصولات چینی امتحان نشده است. از این گذشته امکانات خودرو واقعا خوب است. به غیر از رینگ و لاستیک‭ ‬۱۸‭ ‬اینچی‭ ‬اسپورت، ما در اتاق اس ۷ ‬به‭ ‬سیستم‭ ‬نمایش‭ ‬اطلاعات‭ ‬روی‭ ‬شیشه‭ ‬یا ‭ ‬Head-Up دیسپلی، ‭ ‬تهویه‭ ‬مطبوع‭ ‬دوکاناله، ‭ ‬دوربین‭ ‬دید‭ ‬۳۶۰‭ ‬درجه، ‭ ‬نمایشگر‭ ‬فشار‭ ‬باد‭ ‬لاستیک، ‭‬صفحه‭ ‬نمایش‭ ‬لمسی‭ ‬۱۰‭ ‬اینچی‭ ‬و‭ ‬صفحه‭ ‬پشت‭ ‬آمپر‭ ‬دیجیتال‭ ‬به‭ ‬همراه‭ ‬شش‭ ‬ایربگ دسترسی داریم. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

زبانی هم که برای ارایه ایده اس ۷ به کار رفته عجیب، اما قابل قبول است. در‭ ‬طراحی‭ ‬ظاهری‭ ‬این‭ ‬خودرو‭ ‬نشانه‌هایی‭ ‬از‭ ‬طراحی‭ ‬مدل‌های‭ ‬مختلف‭ ‬لکسوس‭ ‬به‭ ‬چشم‭ ‬می‌خورد‭ ‬و‭ ‬طراحی‭ ‬داشبورد‭ ‬آن‭ ‬تا‭ ‬حدودی‭ ‬شبیه‭ ‬داشبورد‭ ‬بعضی‭ ‬از‭ ‬مدل‌های‭ ‬مرسدس‌بنز‭ ‬است، ‭ ‬کپی‌کاری‭ ‬که‭ ‬قبلاً‭ ‬در‭ ‬خودروهایی‭ ‬همچون‭ ‬جک‭ ‬S۵‭ ‬دیده‭ ‬بودیم‭ ‬البته‭ ‬در‭ ‬نهایت‭ ‬باید‭ ‬اذعان‭ ‬کنیم‭ ‬که‭ ‬نتیجه‭ ‬با‭ ‬وجود‭ ‬کپی‭ ‬بودن‭ ‬قسمت‌هایی‭ ‬از‭ ‬آن، ‭ ‬آنچنان‭ ‬هم‭ ‬بد‭ ‬نشده‭ ‬است‭! ‬

جک‭ ‬S۷‭ ‬در بازار چین برای‭ ‬رقابت‭ ‬با‭ ‬خودروهایی‭ ‬مانند‭ ‬نیسان‭ ‬اکس‌تریل‭ ‬و‭ ‬هوندا‭ ‬CR-V‭ ‬طراحی‭ ‬شده‭ ‬که‭ ‬البته‭ ‬قیمت‭ ‬تمام‭ ‬شده‭ ‬این‭ ‬خودرو‭ ‬با‭ ‬رقبای‭ ‬ژاپنی‭ ‬بسیار‭ ‬متفاوت‭ ‬خواهد‭ ‬بود‭ ‬و‭ ‬شاید‭ ‬بهتر‭ ‬باشد‭ ‬در‭ ‬ایران، ‭ ‬جک‭ ‬S۷‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬مقابل‭ ‬خودروهایی‭ ‬چون‭ ‬تیگو‭ ‬۸‭ ‬یا‭ ‬چری‭ ‬اکسید‭ ‬قرار‭ ‬دهیم. معرفی این خودرو در بازار به یک دوره رقابت تازه در رده قیمتی ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان می‌انجامد. جدالی که برنده آن هنوز مشخص نیست. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

2. ام‌وی‌ام x۵۵

یکی از جدیدترین خودرو‌های شرکت چری که مشخص نیست در نسخه فیس‌لیفت به بازار ارائه می‌شود یا پایه. با اینحال مدت‌هاست بازار ایران منتظر چنین خودرویی است. محصولی که به خوبی می‌تواند عطش خریداران محصول موفقی نظیر X۳۳ را پاسخ دهد و فروش مناسبی را نصیب سازنده چینی نماید. ام‌وی‌ام x۵۵ البته معایبی هم دارد، اما کفه مزایای خودرو سنگین‌تر است و به رغم قیمت گزافی که وی آن نصب شده، ارزش بررسی توسط مشتریان را دارد.

البته سطح تجهیزات خودرو قابل قبول است. نمایشگر لمسی ۹ اینچی HD، پنل ۴.۸ اینچی پشت فرمان برای نمایش اطلاعات خودرو، پشتیبانی از دو سامانه اپل کارپلی و اندروید اوتو، استارت دکمه‌ای، دی‌لایت، اتولایت و چراغ بدرقه، مه‌شکن جلو با لنز چرخشی، سقف پانوراما با پرده برقی (بدون سانروف)، فرمان با روکش چرم و دکمه‌های چندکاره، کروز کنترل، بلوتوث هندزفری و شیشه‌های برقی هر چهار پنجره برخی دیگر از تجهیزات رفاهی ایکس۵۵ هستند. در بخش تجهیزات ایمنی هم خودرو حرف‌هایی برای گفتن دارد به طوری که از جمله مهم‌ترین امکانات و تجهیزات ایکس۵۵ در بخش ایمنی می‌توان به مواردی مثل سامانه ESP ساخت بوش، دوربین دید عقب، سیستم کمک به شروع حرکت در سربالایی‌ها، سنسور پارک، سیستم کنترل فشار باد لاستیک‌ها، سازه مستحکم در بخش کابین، ایربگ‌های جلو، جانبی و پرده‌ای ساخت شرکت سوئدی اتولیو (Autoliv) اشاره کرد.

ام‌وی‌ام x۵۵

ام‌وی‌ام x۵۵

درباره وضعیت ایمنی این خودرو پس از تست تصادف هم موسسه انکپ چین وضعیت چهار ستاره با عملکرد خوب را به این خودرو داده که با توجه به سطح سختگیری این نهاد، به معنی نمره‌ای کاملا متوسط است. خب ترکیب این تجهیزات با فرم ظاهری مناسب احتمالا باعث خواهد شد تا این خودرو سطحی از تقاضا را به دست آورد. کاری که در چین هم رخ داده و چری را با دست پر از این کلاس سخت و پیچیده راهی ایران کرده است. قیمت این خودرو فعلا در محدوده ۴۰۰ میلیون تومان قرار دارد. عددی که با توجه به وضعیت امروز قیمت‌ها در بازار ایران، احتمالا فروش سالانه ۱۵۰۰ تا ۲ هزار دستگاهی را برای چری به ارمغان خواهد آورد.

3. سمند سورن توربو پلاس

بیایید واقع‌نگر باشیم. ما می‌دانیم بازار ایرا چقدر انحصاری و اقتصاد ایران یک مدیریت کاملا دولتی دارد ازینرو سورن سال را نباید با نسل تازه الانترا یا خودرو جدید تویوتا مقایسه کرد. این خودرو با پرداخت ۱۲۵ میلیونی گرچه پر از ایراد و اشتباه است، اما چیزی‌هایی هم دارد که شاید در خودرو‌هایی با دو تا سه برابر قیمت یافت نشوند. یکی از آن‌ها موتور خودرو است. اگر شانس یاری کند و موتور اصلاح شده و توربوشارژ سورن این بار دست از آزار و اذیت خریدارانش بردارد، احتمالا سورن سال با پسوند توربو پلاس قادر خواهد بود فروشی بهتر از قبل را تجربه کند و نظر خریداران را جلب کند.

سمند سورن توربو پلاس

سمند سورن توربو پلاس

چیزی که نکته اصلی مدنظر ما برای ورود سورن سال به این لیست بوده است. البته کابین و ظاهر خودرو هم اندکی تغییر کرده که با چشم غیرمسلح قابل شناسایی است. به غیر از تغییراتی که در تریم داخلی چراغ‌های جلو و عقب داده شده، یک دست رینگ جدید، برخی تجهیزات تازه در اتاق و البته یک موتور قدرتمند در فهرست امکانات سورن سال دیده می‌شود. خب وقتی آریزو ۵ توربو با موتوری ۱۴۵ اسبی، طراحی زیبا و امکانات به روز قیمتی ۳۰۰ میلیونی دارد، چرا یک خودرو زشت، اما اسپورت با همان سطح قدرت و هزینه نگهداری یک سوم را به بهای ۱۲۵ میلیون نخریم؟ اگر می‌توانید با وسوسه سریع رفتن و شتابگیری با خودرو سبک وزنی مثل سورن بجنگید، پس شما قطعا به این خودرو احتیاجی ندارید. اما اگر دستتان به خودرو‌های سریع بازار نمی‌رسد و با ظاهر خاص سورن مشکلی ندارید، پس این اسب ایرانی پیر گزینه خوبی برای شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *