شنبه، ۱۹ اسفند ۹۶ - ۰۹:۵۰
سیاره زمین مانند

سه سیاره زمین مانند توسط منجمان CfA درحالی به تازگی کشف شدهاند که تا به حال تعداد زیادی منظومه خورشیدی شبیه به منظومه‌…

سه سیاره زمین مانند توسط منجمان CfA درحالی به تازگی کشف شدهاند که تا به حال تعداد زیادی منظومه خورشیدی شبیه به منظومه‌ ی خورشیدی خودمان توسط منجمان رصد شده‌ اند. که در این میان تا به حال نزدیک به 3 هزارو 500 سیاره‌ خورشید مانند دیده و تایید شده‌اند. این در حالی است که قبل تر از این هم این سیاره‌ ها با استفاده از روش گذر یا انتقال شناسایی شده‌اند.

قبل از توضیح بیشتر در خصوص کشف سه سیاره زمین مانند توسط منجمان CfA بد نیست بدانید که منجمان می‌توانند با ترکیب میزان خمیدگی نور، هنگام گذر یک سیاره با اختلالات سرعت مشاهده‌ شده، جرم و شعاع سیاره را مشخص کرده و مواد تشکیل‌ دهنده‌ ی آن را تا حدودی تعیین کنند.

سه سیاره زمین مانند

 

با این حال و با رصد های انجام شده بر روی سه سیاره زمین مانند ، میزان کدری اتمسفر یک سیاره با طول موج تابش، تغییر می‌کند و منجمان می‌توانند با استفاده از همین واقعیت، مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده‌ی اتمسفر سیاره را تعیین کنند. با بررسی عمیق یک گذار در طول موج‌ها‌ی متفاوت، می‌توان ترکیبات و دما‌ی اتمسفر یک سیاره را استخراج کرد.

منجمان CfA به‌ نام‌ ها‌ی جوزف رودریگز، اندرو وندربارگ، جیسون ایستمن، دیوید لتم، ساموئل کویین و تیمی از دانشمندان، گذرا سه سیاره زمین مانند را حول ستاره‌ی GJ9827 مشاهده کردند که این ستاره، در فاصله‌‌ی نسبتا نزدیک 100 سال نوری از ما قرار دارد.

توضیح بیشتر این که شعاع این سه سیاره حدود 1/3 و 1/6 و 2/1 برابر شعاع زمین است. هر سه سیاره به عنوان سوپر زمین شناخته شده‌اند چرا که جرم آن‌ها از زمین بیش‌تر و از نپتون کم‌تر است. (اندازه‌گیری سرعت شعاعی هر کدام از این سیاره‌ها که در این مقاله نیامده است، به‌طور مجزا منتشر شده و این نتایج را تایید می‌کند.)

 

سه سیاره زمین مانند

GJ9827 یکی از معدود ستارگان شناخته‌شده است که چند سیاره در حد سیاره‌ها‌ی خورشیدی با ساختار اتمسفری مناسب دارد. در واقع این سه سیاره جالب توجه هستند چرا که شعاع آن‌ها بین 1/5 تا 2/0 برابر شعاع زمین است. مواد تشکیل دهنده‌ی سیاره‌ها در این بازه‌ی شعاعی، از سیاره‌ها‌ی سنگی تا سیاره‌ها‌ی گازی متغیر است، به علاوه، تعداد سیاره‌ها‌یی با این نوع ویژگی‌ها برای مطالعه بسیار کم هستند. این سیاره‌ها در فاصله‌ی نزدیکی از ستاره‌ی خود قرار دارند و زمان دوره‌ای گردش آن‌ها حول ستاره، به ترتیب، 1/2 و 2/6 و 6/2 روز است. این سیاره‌ها در این فاصله‌ی زدیک از ستاره‌ی خود، دمای بالایی دارند. این دما 1172 و 811 و 680 درجه‌ی کلوین تخمین زده شده است. مشاهدات آینده، جزئیات بیش‌تری در مورد اتمسفر و ویژگی‌ها‌ی این سیاره‌ها به ما نشان خواهد داد.

[tabs type=”horizontal”][tabs_head][tab_title]بیشتر بخوانید :[/tab_title][/tabs_head][tab]سیاره های زمین مانند کشف شده توسط منجمان در سال های اخیر [/tab][/tabs]

[highlight]منبع[/highlight]  PHYS.ORG

یک دیدگاه برای “سه سیاره زمین مانند توسط منجمان CfA کشف شد + جزئیات”

  1. مجید گفت:

    چند وقت قبل هم ناسا ۷ سیاره دیگه شبیه به زمین کشف کرده بودن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *