شنبه، ۲۶ مهر ۹۳ - ۰۳:۱۵

یک جامعه‌شناس گفت: غرور ملی باعث می‌شود که مردم هویت خود را بازخوانی و به ایرانی بودن خودشان افتخار کنند. مرتضی پدریان در…

یک جامعه‌شناس گفت: غرور ملی باعث می‌شود که مردم هویت خود را بازخوانی و به ایرانی بودن خودشان افتخار کنند.

مرتضی پدریان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه اصفهان، اظهار کرد: یکی از مسائلی که پیرامون موفقیت‌های ملی در هر زمینه‌ای اعم از زمینه‌های علمی، ورزشی و هنری برای یک کشور وجود دارد، ایجاد نوعی غرور ملی در بین مردم است و این غرور ملی باعث می‌شود که مردم بتوانند تعریفی از هویت خود داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه پیروزی تیم‌های ورزشی باعث می‌شود که مردم هویت خود واکاوی و بازخوانی کنند، گفت: همان‌طور که شکست باعث می‌شود افراد هویت ملی خود را انکار کنند و در اصل نقطه مقابل پیروزی در همه زمینه‌ها شکست است.

این جامعه‌شناس افزود: وقتی یک تیم از ایران قهرمان مسابقات ورزشی می‌شود یا فردی جایزه صلح نوبل، جایزه فیزیک و… را برنده می‌شود، در اصل غرور ملی به مردم تزریق شده است.

پدریان با بیان اینکه پیروزی‌های ورزشی نوعی مبارزه با پدیده از خود بیگانگی است، اضافه کرد: غرور ملی باعث می‌شود که مردم هویت خود را بازخوانی و به ایرانی بودن خود افتخار کنند و دچار پدیده از خود بیگانگی نشوند.

این جامعه‌شناس در مورد تأثیر موفقیت‌ها روی جامعه گفت: علاوه بر غرور ملی، موفقیت‌ها در اعضای مختلف جامعه شور و نشاط و امید ایجاد می‌کند، وقتی شکست می‌خورید احساس یاس و ناامیدی به شما دست می‌دهد و وقتی پیروز می‌شوید احساس شور، نشاط و امید خواهید داشت.

سه کارکرد مهم پیروزی‌ و موفقیت‌ها

پدریان افزود: پیروزی‌ها و موفقیت‌ها سه کارکرد بسیار مهم دارند، کارکرد اول آن بالا رفتن غرور ملی، کارکرد دوم آن بازیابی و واکاوی هویت ملی و کارکرد سوم آن احساس شور، نشاط و امید در جامعه است.

وی در خصوص موقت یا گذرا بودن احساس شور و نشاط و امید ایجاد شده در جامعه گفت: آن چیزی که مهم است بستگی به عملکردهای بعدی دارد، برنامه‌ریزی و هدایت مناسب می‌تواند نشاط ایجاد شده در جامعه را تداوم بخشد و برعکس اگر آن را سرکوب و دچار سرخوردگی کنیم و جامعه را به سمت خاموشی سوق دهیم.

این جامعه‌شناس اضافه کرد: موفقیت در یک رشته ورزشی مانند والیبال این انگیزه را ایجاد می‌کند که جامعه می‌تواند در این رشته موفق باشد،‌ بنابراین می‌توان با سرمایه‌گذاری در مدارس و مراکز آموزشی استعدادهای نهفته در این رشته را رشد دهیم، این مورد در تمام زمینه‌های علمی و هنری نیز می‌تواند مصداق داشته باشد.

پدریان افزود: موفقیت در یک وزش، هنر و یا علوم مختلف یک نقطه برای حرکت است، به عبارت دیگر اگر به این موفقیت‌ها مانند چیدمان دومینو نگاه کنیم، ضربه اول برای اینکه سیستم دومینو به حرکت دربیاید زده شده است، حال ادامه بازی و برداشتن موانع بستگی به عملکرد مسئولان دارد.

وی با بیان اینکه نکته قابل توجه بازی‌های آسیایی اینچئون، مدال‌آوری ورزشکاران زن ایرانی است، گفت: این موضوع نشان می‌دهد که در جامعه شور، نشاط و امید ناشی از موفقیت‌ها به طور مساوی در تمام اقشار تاثیرگذار بوده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *