چهارشنبه، ۰۵ شهریور ۹۳ - ۰۵:۳۳

سلامت نیوز: دبیر علمی انجمن داروسازان ایران با هشدار نسبت به سوء مصرف دارو در بیماران بستری و افزایش مصرف مواد روانگردان در…

سلامت نیوز: دبیر علمی انجمن داروسازان ایران با هشدار نسبت به سوء مصرف دارو در بیماران بستری و افزایش مصرف مواد روانگردان در جامعه گفت: سالمندان در ایران بیش از حد مجاز دارو مصرف می کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، فریبزر فرساد در سیزدهمین همایش انجمن علمی داروسازان گفت: حدود نیمی از بیماران بستری در مراکز درمانی از یکی از اشکال سوء مصرف دارویی به ویژه داروهای مؤثر بر سیستم عصبی، محرک‌ها و مواد افیونی رنج می‌برند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مصرف انواع داروهای روانگردان، محرک‌ها و مواد افیونی در جامعه رو به افزایش است که برخی از این داروها، دارای آثار سرخوشی هستند اما مصرف آنها در افراد به ویژه سالمندان باعث بروز علائم سوء مصرف دارو می‌شود.

فرساد گفت: برخلاف تبلیغات انجام شده برای این داروها مبنی بر بی‌عارضه بودن آنها شاهد پدیده‌هایی مثل خودکشی، افسردگی و انتقال عفونت‌هایی مثل ایدز هستیم.

دبیر علمی انجمن داروسازان ایران گفت: بنابراین محور سیزدهمین همایش داروسازی را مصرف دارو در جمعیت‌های ویژه مانند خردسالان، مادران شیرده و باردار و سالمندان فقط محدود نکرده‌ایم بلکه در حوزه‌های دیگری مانند بیماران پیوندی که با مشکلات داروهای خاص و تخصصی دست به گریبانند و همچنین سوء مصرف دارو اختصاص داده‌ایم.

وی ادامه داد: این داروهایی که به صورت تفننی و تفریحی استفاده می‌شوند باعث وابستگی و اعتیاد در افراد شده و با هدف درمان چاقی، خوددرمانی، درمان پرخوابی یا بی‌خوابی و مسائل جنسی مطرح می‌شوند در حالی که سوء مصرف دارند.

فرساد گفت: هر سالمند در کشور به طور معمول 4 داروی تجویز شده و نسخه شده را مصرف می‌کند که با توجه به اینکه به طور متوسط هر سالمند بیش از ۲ دارو را بدون نسخه دریافت می‌کند این رقم بیش از استانداردهای تعیین شده است به همین دلیل اغلب سالمندان با عارضه مصرف دارو مواجه‌اند.

وی ادامه داد: همچنین طبق آمارها سندروم متابولیک در کشور ما بسیار بالاست به طوری که دیابت و ناراحتی‌های قلبی در سالمندان از مشکلات موجود است که به عنوان یکی از محورهای همایش بررسی می‌شود.

فرساد گفت: کنترل درد در بیماران و بررسی وضعیت بحرانی بیمارانی که پیوند اعضا شده‌اند از دیگر موضوعاتی است که در این همایش مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

دبیر علمی انجمن داروسازان ایران گفت: بنابراین امسال موضوع سیزدهمین همایش انجمن علمی داروسازان ایران که به مدت 3 روز در مرکز همایش‌های رازی تهران برپاست به دارودرمانی در جمعیت‌های ویژه اختصاص داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.