دوشنبه، ۲۰ مرداد ۹۳ - ۰۷:۵۹

سلامت نیوز: وقتی سواد سلامت داشته باشیم، کمتر بیمار می‌شویم، کمتر به بیمارستان مراجعه می‌کنیم و در نهایت کمتر متحمل هزینه‌های درمان می‌شویم….

سلامت نیوز: وقتی سواد سلامت داشته باشیم، کمتر بیمار می‌شویم، کمتر به بیمارستان مراجعه می‌کنیم و در نهایت کمتر متحمل هزینه‌های درمان می‌شویم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری آنلاین، به‌اين ترتيب، دولت نيز كمتر درگير پرداختن به بحث‌هاي پر پيچ و خم درمان مي‌شود و آن وقت است كه به‌طور قطع و يقين، بحث پيشگيري بيشتر از درمان مورد توجه مردم و متوليان حوزه سلامت قرار مي‌گيرد.سواد سلامت آنقدر مهم است كه سازمان بهداشت جهاني از آن به‌عنوان يكي از مهم‌ترين شاخص‌هاي سلامت در كشورها ياد و اعلام كرده است كه پرداختن به اين مهم يكي از بحث‌هاي مهم و تأثير گذارقرن بيست و يكم است كه همه بايد به آن توجه كنند.

سواد سلامت، به زبان ساده، توانايي درك و سپس عمل به توصيه‌هاي بهداشتي و سلامتي متخصصان و كارشناسان سلامت است. سواد سلامت به اين معناست كه فرد قدرت و توانايي درك اطلاعات اوليه و خدمات سلامتي را داشته باشد، توصيه‌هاي بهداشتي و سلامتي را خوب ببيند، خوب بشنود، خوب تجزيه و تحليل كند و در نهايت آنها را در موقعيت‌هاي مختلف به‌خوبي به‌كار گيرد و اين توصيه‌ها و اطلاعات بهداشتي را به اطرافيان نيز به‌درستي منتقل كند.

يافته‌هاي پژوهش‌هاي مختلف كه چه در ايران و چه در كشورهاي مختلف انجام شده است، نشان مي‌دهد كه افراد با سطح سواد سلامت كم يا ناكافي توصيه‌ها و اطلاعات بهداشتي و پزشكي را كمتر درك و تجزيه و تحليل مي‌كنند و به همين دليل كمتر نيز به‌كار مي‌گيرند و به همين دليل، اين افراد بيشتر از اشخاصي كه از سطح سواد بالاتري برخوردار هستند، در معرض انواع بيماري‌ها قرار مي‌گيرند، بيشتر به پزشك مراجعه مي‌كنند و به نا چار بيشتر فشار هزينه‌هاي درمان بر دوش آنها سنگيني مي‌كند.

بدون ترديد، برخورداري از سواد سلامت، كيفيت زندگي مردم را تغيير و آن را افزايش مي‌دهد و سبب مي‌شود كه مردم به دور از انواع بيماري‌ها، با نشاط و پر انرژي زندگي كنند و از لحظه لحظه عمر خود بهره گيرند به همين دليل كشورهايي كه داراي نظام سلامت كارآمد هستند براي افزايش سطح سواد سلامت مردم سياستگذاري مي‌كنند و سپس بر مبناي اين سياست‌ها طرح و برنامه تدوين و بعد در بسترهاي مناسب برنامه‌هاي تدوين شده را اجرايي و عملياتي مي‌كنند.

به‌نظر مي‌رسد در زمانه‌اي كه انواع بيماري‌هاي غيرواگير و نو پديد به هر دليل، سلامت مردم را نشانه گرفته‌اند و تهديد مي‌كنند، در زمانه‌اي كه هزينه‌هاي درمان هم دولت و هم مردم را با مشكلات عديده‌اي روبه‌رو كرده است، در شرايطي كه منابع مالي به حد كفايت در دسترس متوليان سلامت كشور قرار نگرفته است و از همه مهم‌تر در شرايط كنوني كه حمايت بيمه‌ها از بيماران، همه جانبه، فراگير و مطلوب نيست علاوه براين، در زمانه‌اي كه كمبود پزشك و پرستار به‌ويژه در مناطق محروم به چشم مي‌خورد و از سويي وفور بيمارستان‌هاي فرسوده با تجهيزات پزشكي ناكافي هنوز هم وجود دارد، بحث سواد سلامت بايد از سوي متوليان سلامت كشوربه‌طور جد دنبال شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.