سه شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۵۱

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت با اشاره به عوارض سیگار و ترفندهای مافیای دخانیات جهت فروش محصولات خود، گفت: امکان…

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت با اشاره به عوارض سیگار و ترفندهای مافیای دخانیات جهت فروش محصولات خود، گفت: امکان هرگز سیگاری نشدن برای کسانی که تا 26 سالگی سیگار نکشند، وجود دارد.

به گزارش ایسنا، دکتر شهرام رفیعی‌فر گفت: مطالعات نشان می‌دهد اگر جوانان تا سن 26 سالگی از خود مراقبت کرده و به استعمال دخانیات مبادرت نکنند، به طور قطع دیگر هرگز به مصرف دخانیات تمایل نخواهند داشت.

وی در توضیح برخی از راهکارهای پرهیز دادن و سخت شدن استعمال دخانیات برای جوانان گفت: ایجاد محدودیت در تبلیغات سیگار، ایجاد محدودیت در تبلیغ غیرمستقیم سیگار در فیلم‌ها و سایر رسانه‌ها و همچنین آموزش خودمراقبتی و تصمیم‌گیری سالم به مردم از جمله راهکارهای مهم برای مصونیت بخشی از مصرف سیگار میان اقشار مختلف به ویژه قشر جوان محسوب می‌شود.

رفیعی‌فر با اشاره به باور غلط “کاهش وزن با مصرف دخانیات” در برخی از افراد، گفت: تجارت دخانیات باعث این باور غلط شده است که سیگار موجب کاهش وزن می شود در حالی که وزن جوانانی که سیگار می‌کشند از غیرسیگاری‌ها کمتر نیست.

وی مصرف سیگار در سنین پایین را موجب بروز بیماری‌های قلبی زودرس اعلام کرد و افزود: سیگار کشیدن در نوجوانی و جوانی باعث آسیب دیدگی زودهنگام آئورت شکمی می‌شود. آئورت شکمی رگ بزرگی است که از قلب خون غنی شده از اکسیژن را در داخل شکم به ارگان‌های مهم بدن می‌رساند.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت در پایان گفت: حتی جوانانی که فقط برای چند سال سیگار کشیده‌اند، علائمی از باریک شدن این شریان بزرگ را نشان می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.