دوشنبه، ۰۲ تیر ۹۳ - ۰۳:۱۹

به گزارش ایرنا از همایش روز مبارزه با داروهای تقلبی و قاچاق، دکتر «علی امیر سواد کوهی» در آستانه برگزاری این همایش افزود:…

به گزارش ایرنا از همایش روز مبارزه با داروهای تقلبی و قاچاق، دکتر «علی امیر سواد کوهی» در آستانه برگزاری این همایش افزود: بطور معمول داروهای قاچاق به دلیل قرار نداشتن در شرایط مناسب، تاریخ گذشته و فاسد شده اند و در واقع بدون عملکرد دارویی بوده و تنها نام آن را یدک می کشند.

وی، ریشه ورود یا خروج داروهای قاچاق را سودجویی برخی افراد دانست و گفت: دستگاه های مربوطه باید بطور کامل بر اینگونه مسایل نظارت داشته باشند، حال آنکه متاسفانه در برخی سیستم های نظارتی آنطور که باید و شاید نظارت کاملی وجود ندارد.

رییس انجمن مراقبت های بیهوشی ایران با بیان اینکه در تجارت های غیرقانونی جهانی بعد از اسلحه، دارو در درجه بعد قرار دارد، خاطرنشان کرد: در کشورهای منطقه خاورمیانه مانند ایران به دلیل حذف سیستم های نظارتی دقیق، شاهد قاچاق داروهای خروجی یا ورودی هستیم.

سوادکوهی با اشاره به اینکه قاچاق دارو اقدامی غیرانسانی است، تاکید کرد: باید با این پدیده با تمام توان برخورد شود و این امر نیازمند یک بسیج عمومی و نظارت بیشتر مسوولان مربوطه واطلاع رسانی گسترده رسانه ها است.

وی به مردم توصیه کرد تا در صورت خریداری داروهای غیر استاندارد و تقلبی، باید خیلی سریع مسایل را به ارگان های ذیربط گزارش دهند تا به این ترتیب از افزایش و شیوع مصرف وعوارض این داروها جلوگیری به عمل آید.

به گفته رییس انجمن مراقبت های بیهوشی ایران، برای جلوگیری از این اقدام غیرانسانی نیازمند نظارت های دقیق تر در سیستم های مرزی و گمرکی و همچنین همت مردم و توجه آنان به نحوه صحیح تهیه دارو ازطریق داروخانه ها هستیم.

همایش مبارزه با داروهای تقلبی روز پنجشنبه پنجم تیر ماه امسال ساعت 9 تا 14 با حضور جمعی از مدیران سازمان غذا و دارو و کارشناسان امور دارویی کشور در مرکز همایش های برج میلاد برگزار خواهد شد.

اجتمام(1) ** 9185 ** 1071

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.