یکشنبه، ۱۶ فروردین ۹۴ - ۱۱:۴۵

به گزارش ميهن پست – هر گردشگری که در تعطیلات نوروز به «برج آزادی» می‌آمد، به سادگی متوجه می‌شد که برخلاف دیگر بناهای…

به گزارش ميهن پست – هر گردشگری که در تعطیلات نوروز به «برج آزادی» می‌آمد، به سادگی متوجه می‌شد که برخلاف دیگر بناهای تاریخی، برنامه‌ی نوروزی برای آن پیش‌بینی نشده است؛ از بکارگیری راهنمایان تازه‌کار برای توضیح دادن به بازدیدکنندگان تا حصاری که دور برج کشیده بودند که فرصت گرفتن عکس یادگاری را هم از گردشگران گرفته بود! 

برج آزادي

برج آزادي

سطل‌های زباله و استامبولی‌ها را زیر سقف برج آزادی گذاشته‌اند تا آب‌هایی که از سقف می‌چکد در آن جمع شود! پدیده‌ای که نظر چند گردشگر خارجی را هم جلب کرده است.درهای سنگی برج آزادی در تعطیلات نوروز برای گردشگران باز بود، البته گردشگران مجبور بودند با چتر وارد برج شوند تا خیس نشوند! به‌ دلیل مرمت بنا، از سقف آن آب می‌چکید که منظره‌ی بدی ایجاد کرده بود. این شرایط، برخی‌ها را به یاد مترو تهران در روزهای بارانی می‌انداخت. یک نفر هم در حال خشک کردن زمین بود تا مبادا بازدیدکنندگان سُر بخورند.

سوراخ شدن سقف و نفوذ آب به داخل برج آزادي

سوراخ شدن سقف و نفوذ آب به داخل برج آزادي

 قطره‌هایی که روی ویترین برخی فسیل‌های چند هزار ساله‌ کلکسیون سنگ‌های قیمتی در پایین برج می‌ریخت، نظر چند بازدیدکننده را جلب کرده بود و این سوال را ایجاد می‌کرد که اگر برج آزادی در حال مرمت است، پس چرا ورود به آن آزاد است؟ آیا این مرمت آنقدر ضروری است که تعطیل کردن آن، برج را تهدید می‌کند؟

وضعيت بد سقف برج آزادي

وضعيت بد سقف برج آزادي

با آن‌که از سال 91 وعده‌هایی مبنی بر مرمت این برج تاریخی داده و بودجه‌هایی هم به این بنا اختصاص یافته، اما تاکنون نتیجه‌ رضایت‌بخشی دیده نشده است. با توجه به شرایط برج آزادی، بسیاری از مسوولان در سال‌های گذشته، از برج آزادی دیدن و بسیاری از کارشناسان از جمله سیدمحمد بهشتی نیز بر ضرورت اهمیت و نگهداری این اثر تأکید کرده‌اند.

مهرماه 93 رییس سابق شورای شهر تهران به همراه تیم تهرانگردی از برج آزادی دیدن کرد و قرار شد برای بهتر شدن حال «برج آزادی»، دو میلیارد تومان برای تعمیر داخل برج و ۱۸ میلیارد تومان هم برای محوطه بیرون آن در نظر گرفته شود.

نفوذ آب به برج آزادي

نفوذ آب به برج آزادي

برای نورپردازی این بنا هم قرار شد از یک شرکت ژاپنی که تخصص آن طراحی نورپردازی برج‌های بزرگ دنیا است، دعوت شود تا نورپردازی سه بنای زیرمجموعه بنیاد رودکی از جمله «تئاترشهر»، «تالار وحدت» و «برج آزادی» را انجام دهد.

احمدمسجد جامعی – عضو شورای شهر تهران – در بازدید از «برج آزادی» گفته بود: مطالعاتی درباره ریزش بتونی این مجموعه که پوسیده شده، صورت گرفته و گزارش آن در جلسه‌ای که با حضور کمیسیون عمران، شهرسازی، میراث فرهنگی و مدیران برج آزادی برگزار شد، داده شده و مصوبه‌ای هم ارائه شد تا چنانچه به اعتباری بیش از مبلغ تعیین شده نیاز بود، اصلاحیه‌ای داده شود و به عبارتی پرونده این کار به نحوی بسته تا کیفیت فضا حفظ شود.

1427973399927_IMG_9610

 او درباره نوار کاشی‌های برج هم قول‌هایی داده و بیان کرده بود: شهرداری در آن سال‌ها نوار کاشی‌ها را تا نیمه‌های برج عوض کرد، اما باید مابقی آن هم عوض شود. آقای «قان‌بیگی» این کار را انجام داده بود و مطالعاتی دراین‌باره انجام داده و همچنین مبلغی برای آن پیش بینی کرده که به نظرم رقم خوبی است.

اگرچه به نظر می‌رسد مرمت برج شروع شده، اما این روند از مهرماه سال 93 یعنی زمانی که قول پرداخت بودجه لازم برای تعمیرات برج داده شد تا فروردین سال 94 به درازا کشیده است و فقط پشت بام برج مرمت شده، آن هم نه به‌صورت کامل. با صبر و حوصله‌ای که متولیان امر برای بازسازی «برج آزادی» دارند و در صورتی که آسیب‌های داخلی این بنا جدی باشد، باید نگران آینده‌ی نماد شهر تهران بود!

هر گردشگری که در تعطیلات نوروز به «برج آزادی» می‌آمد، به سادگی متوجه می‌شد که برخلاف دیگر بناهای تاریخی، برنامه‌ی نوروزی برای آن پیش‌بینی نشده است؛ از بکارگیری راهنمایان تازه‌کار برای توضیح دادن به بازدیدکنندگان تا حصاری که دور برج کشیده بودند که فرصت گرفتن عکس یادگاری را هم از گردشگران گرفته بود!

خلاقيت جالب براي جلوگيري از نفوذ آب در داخل برج آزادي

خلاقيت جالب براي جلوگيري از نفوذ آب در داخل برج آزادي

 نکته جالب توجه این‌که در همه طبقه‌های «برج آزادی» برگه‌هایی دیده می‌شود که گردشگران را برای شرکت در مسابقه سلفی با برج آزادی ترغیب می‌کرد.

از راهنمایان قدیمی این مجموعه هم خبری نبود و فقط عده‌ای جوان توضیحات مختصری به بازدیدکنندگان می‌دادند، حتی یکی از راهنمایان در پاسخ به پرسش بازدیدکنندگان درباره‌ یکی از نمادهای بخش ایرانشناسی که سر جایش نبود، گفت: خدا خدا می‌کردم تا گروه قبلی که از این بخش دیدن می‌کرد درباره این نماد سوالی نپرسد، چون یادم نمی‌آید مربوط به کدام استان است!
1427973398725_IMG_9592
به گفته یکی از همین راهنمایان، حدود 1000 نفر در دومین روز از این مجموعه دیدن می‌کردند. این در حالی است که صف کسانی که نوروز 94 در انتظار بالا رفتن از برج میلاد، آن هم با پرداخت چند هزار تومان بودند، شاید حتی به بلندای ارتفاع این برج هم می‌رسید و در برخی روزها، پارکینگ چند طبقه‌ی این مجموعه پر می‌شد.

برج «آزادی» در زمان محمدرضا پهلوی – شاه مخلوع ایران – با نام «طاق نصرت جدید شهیاد» همراه ورزشگاه 100 هزار نفری با نام «آریا مهر» در اختتامیه جشن‌های 2500 ساله افتتاح شد. بعد از سرنگونی حکومت پهلوی، هر سال جشن پیروزی انقلاب اسلامی در میدان آزادی و با محوریت «برج آزادی» برگزار می‌شود.

منبع:ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *