سه شنبه، ۰۱ خرداد ۹۷ - ۰۳:۳۰
قطب سوم کره زمین

سومین منطقه یخی سیاره زمین در فلات تبت و هیمالیا و کوه هندوکش قرار گرفته است و به عنوان قطب سوم زمین شناخته…

سومین منطقه یخی سیاره زمین در فلات تبت و هیمالیا و کوه هندوکش قرار گرفته است و به عنوان قطب سوم زمین شناخته می‌شود. این منطقه به عنوان منطقه قطبی و یخچال طبیعی در حال ذوب شدن است. با این حال نتایج تحقیقات جدید نشان داده است، آلودگی هوا منجر به ذوب شدن قطب سوم کره زمین شده است.

تفاوت این منطقه با سایر مناطق در این است که قطب سوم با توجه به نزدیکی به مناطق پرجمعیت و صنعتی از نظر آلودگی بسیار آسیب‌پذیر است.

بر اساس مطالعات آکادمی علوم چین، در چین غربی به تنهایی ۴۸ هزار و ۵۷۱ یخچال طبیعی به مساحت ۵۱ هزار و ۸۴۰ کیلومترمربع وجود دارد که در طول ۳۰ تا ۵۰ سال گذشته به میزان ۱۸ درصد کاهش یافته است. در این منطقه بیش از یک میلیارد نفر زندگی می‌کنند که به طور مستقیم در این موضوع نقش دارد.

در این مطالعه جدید که از سوی بنیاد علوم طبیعی چین و دیگر نهادها انجام شده است، محققان از یک فرایند شیمیایی خاص برای تعیین منبع و جزئیات آلودگی استفاده کردند که بین آسیای جنوبی و شرق آسیا متفاوت است.

از آنجا که کربن سیاه(دوده) به شدت نور را جذب می‌کند، این موضوع منجر به گرم شدن موقت در منطقه با جذب نور خورشید شده است. علاوه بر این، زمانی که کربن در بالای برف و یخ قرار گیرد، سطوح آنها را تیره کرده و منجر به جذب نور خورشید و گرما شده که این امر باعث ذوب شدن سریع‌تر خواهد شد.

در هیمالیا، محققان شواهدی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی و زیست توده که شامل گیاهان و کودحیوانی در منطقه جلگه سند است را کشف کرده‌اند.

کربن سیاه فلات تبت عمدتا حاصل سوخت‌های فسیلی سوزانده شده در چین است، اما محققان کشف کرده‌اند که کربن سیاه در فلات تبت مرکزی از زیست‌توده‌ها ایجاد شده است که از دیدگاه محققین در فلات تبت، جایگزینی کوره کارآمد و منابع انرژی پاک در کاهش ذوب یخ‌ها تاثیر بسیاری دارد.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]newatlas[/highlight]

 

یک دیدگاه برای “سومین منطقه یخی سیاره زمین در حال آب شدن است ؟”

  1. آرسان گفت:

    فکر کردم زمین داره گرم میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *