چهارشنبه، ۳۰ مهر ۹۳ - ۰۷:۵۸

مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور نقش جهان گفت: اگر ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی که عمدتاً جزو گروه‌های کم درآمد و فقیر شهری هستند در حاشیه…

مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور نقش جهان گفت: اگر ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی که عمدتاً جزو گروه‌های کم درآمد و فقیر شهری هستند در حاشیه زندگی شهری محسوب شوند و بین حاشیه و متن تفاوت چشم گیر تبعیض آمیز به وجود آید حاشیه نشینان تهدیدی برای جامعه محسوب خواهند شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در شهرضا، ناصر مشهدی زاده در جلسه ستاد توانمندسازی سکونتگاه‌های غیررسمی شهرستان شهرضا ضمن تاکید بر لزوم توجه به مناطق حاشیه‌ای شهرها اظهار کرد: عدم توجه طرح‌های توسعه شهری به توان مالی اقشار کم درآمد و پیش‌بینی برنامه‌های اسکان و نیز افزایش نابهنجاری‌های اجتماعی سبب پیشی‌گرفتن رشد بر توسعه شهری و در نتیجه شکل گیری سکونتگاه‌های غیر رسمی خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: سیمای نازیبای مسکونی و ساختمانی, خدمات ناکافی و کم توانی و مشاغل نامطمئن از جمله معضلاتی است که ساکنان مناطق حاشیه‌ای با آن دست به گریبان هستند.

مسئول اجرایی پروژه توانمدسازی سکونتگاه‌های غیر رسمی شهرضا عنوان کرد: سکونتگاه‌های غیر رسمی نیروی کار ارزان قیمت شهرها را تامین می‌کند و فرصت‌های توسعه صنعتی و خدماتی شهرها را ایجاد می‌کند اما به دلیل محدودیت دستگاه‌ها در خدمت رسانی و ساخت و ساز غیر اصولی سبب بروز معضلات عمده اجتماعی و تشکیل الگوی نا متجانس اجتماعی در شهرها خواهند شد.

مشهدی زاده تصریح کرد: فقر پدیده مشابه اکثر سکونتگاه‌های غیر رسمی حواشی شهرهاست که در قالب فقر مالی، فقر حقوقی و قانونی و فقر دانش و آگاهی بروز پیدا خواهد کرد.

وی تاکید کرد: اگر ساکنان این محدوده‌ها که عمدتاً جزو گروه‌های کم درآمد و فقیر شهری هستند در حاشیه زندگی شهری محسوب شوند و بین حاشیه و متن تفاوت چشم گیر تبعیض آمیز به وجود آید حاشیه نشینان تهدیدی برای جامعه محسوب خواهند شد.

مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور نقش جهان گفت: برخوردهای حذفی و کنترلی و ایجاد نواحی جدید سکونتگاهی از جمله سیاست‌های غلط گذشته در برخورد با ساکنان سکونتگاه‌های غیر رسمی بوده است.

مشهدی زاده افزود: شعار روز جهانی اسکان بشر تحت عنوان “صدای ساکنان مناطق نابسامان شهری” انتخاب شده است تا مسئولان امر بیشتر به نیازهای این قشر از جامعه توجه کنند.

وی گفت: در پنج ساله دوم دهه هشتاد تعداد 5 هزار و 625 نفر به جمعیت شهرضا اضافه شده و این در حالی است که 13 هزار و 784 نفر نیز به این شهرستان مهاجرت کرده‌اند، بنابراین روند کلی جمعیتی شهرضا نشان می‌دهد شهرضا، از شهرهای مهاجر پذیر استان است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.