پنجشنبه، ۰۱ خرداد ۹۳ - ۰۵:۴۰

به گزارش خبرگزاری مهر، تاسيسات فوق سنگین دريايي طرح توسعه فاز 16 ميدان گازي پارس جنوبي كه با هدف دستيابي به اهداف توليدي…

به گزارش خبرگزاری مهر، تاسيسات فوق سنگین دريايي طرح توسعه فاز 16 ميدان گازي پارس جنوبي كه با هدف دستيابي به اهداف توليدي مشخص در اين بلوك مرزي طراحي و به اجرا درآمده است پس از انجام مراحل حمل و بارگيري از سايت عملياتي شركت ايزوايكو در بندرعباس، توسط كشتي نصاب در محل استقرار چاههاي حفاري شده اين حوزه نصب شد.

با اجراي رسمي مراحل نصب اين تجهيز دريايي و مطابق روند برنامه ریزی شده از سوي سازمان كارفرما و پيمانكار، ساير مراحل پيش راه اندازي و راه اندازي اين طرح طي شش ماه آينده به منظور تحقق اهداف توليدي اين بخش از ميدان به اجرا در مي آيد.

براساس طراحي صورت گرفته، تولید و فراورش اولیه گاز ترش استحصالی از 11 حلقه چاه این بخش از مخزن مشترک پارس جنوبی با این سکو انجام خواهد گرفت به طوري كه كشورمان در اين بخش از بلوك مرزي ضمن افزايش ظرفيت هاي تامين، به توليد روزانه يك ميليارد فوت مكعب گاز و 40 هزار بشكه ميعانات گازي باارزش دست خواهد يافت.

گاز و ميعانات گازي توليد شده اين طرح نيز به زودي با اتمام مراحل راه اندازي بوسیله يك رشته خط لوله زیر دریایی به پالایشگاه فازهاي 15 و 16 واقع در بخش خشکی عسلویه منتقل می شود كه در نتيجه آن بخشي از نيازهاي گازي كشور قبل از اوج تقاضاي فصلي سال جاري تامين خواهد شد.

پیش از این، شرکت سازنده جکت و دیگر متعلقات این بخش از میدان، نظیر سازه مشعل و سه پایه های ارتباطی را به موقعیت نصب ارسال کرده است.

سكوي عملياتي شده فاز 16 پارس جنوبي داراي حدود 2800 تن و پايه هاي فلزي آن بيش از 1700 تن وزن دارد كه در آن انبوهي از كالاها و تجهيزات تخصصي پيشرفته كه عمدتا ساخت داخلي شركتهاي فعال كشورمان نيز بوده به كار رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.