جمعه، ۰۲ خرداد ۹۹ - ۱۲:۴۵
سیاره جوان ای‌ بی ارابه ‌ران AB Aurigae

تصویر سیاره جوان ای‌ بی ارابه ‌ران AB Aurigae که یک سیاره در حال تشکیل شدن تویط یک گروه اخترشناس در فاصله ۵۲۰…

تصویر سیاره جوان ای‌ بی ارابه ‌ران AB Aurigae که یک سیاره در حال تشکیل شدن تویط یک گروه اخترشناس در فاصله ۵۲۰ سال نوری از زمین فاصله ثبت شد.

با نگاهی به تصویر این سیاره جوان در مرکز تصویر می‌بینیم که یک پیچ وتاب واضح در ابر گرد و غبار اطراف ستاره وجود دارد که نشان دهنده حضور یک سیاره در حال تشکیل است که البته به این ترتیب با نگاه به این تصویر می‌توان دریافت که محل تشکیل یک سیاره جدید کجاست.

این اکتشاف بزرگ با استفاده از تلسکوپ‌های وی ال تیVLT سازمان رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی و توسط ابزار Sphere این تلسکوپ میسر شده و یک نظریه مهم راجع به تشکیل سیاره‌ها را تایید می‌کند.

 

 سیاره جوان ای‌ بی ارابه ‌ران AB Aurigae

تصویری از نحوه شکل گیری سیاره جوان ای‌ بی ارابه ‌ران AB Aurigae

بد نیبت بدانید که در سال ۲۰۱۹ و اوایل ۲۰۲۰ میلادی، ستاره‌شناسانی از بلژیک، فرانسه، تایوان و آمریکا توانستند عمیق‌ترین تصاویر مربوط به سیاره جوان ای‌ بی ارابه ‌ران AB Aurigae تا به امروز را به دست آورند.

این محققان مشاهدات گذشته راجع به بازوهای مارپیچی گرد و غبار ستاره را تاییده کرده و این پیچ و تاب مهم در مرکز ستاره را کشف کردند.

محققان معتقدند که این پیچ و تاب نقطه شکل‌گیری یک سیاره جدید است و در این میان آن دیتریAnne Dutrey نویسنده این مقاله گفت: از برخی از مدل‌های تشکیل سیاره‌ای‌، چنین پیچ‌ و تابی قابل انتظار است.

با توجه به اینکه ابزار رصد محققان در حال تقویت است، محققان باید بتوانند راجع به این ستاره و حتی نحوه تشکیل سیاره‌ها، اطلاعات بیشتری به دست آورند.

 

[highlight]منبع:  dailysabah[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *