شنبه، ۱۹ فروردین ۹۶ - ۰۴:۴۱
سیاره شبیه به زمین GJ 1132b

منجمان کشف سیاره شبیه به زمین بنام GJ 1132b را که دارای اتمسفر است را در حالی تایید کرده اند که به تازگی و برای…

منجمان کشف سیاره شبیه به زمین بنام GJ 1132b را که دارای اتمسفر است را در حالی تایید کرده اند که به تازگی و برای اولین بار در اطراف یک سیاره شبیه به زمین اتمسفری را شناسایی کرده اند. که در این میان آن ها مشغول مطالعه کره ای به نام GJ 1132b بوده اند که حدود یک و نیم برابر زمین است و ۳۹ سال نوری از ما فاصله دارد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

از آن جا سیاره GJ 1132b ، به عنوان سیاره شبیه به زمین معرفی شده است که رصد آن نشان می‌دهد که این سیاره را اتمسفر غلیظی از جنس بخار آب یا متان یا ترکیبی از این دو پوشانده است. شناسایی یک اتمسفر و تعیین مشخصه‌های آن گام مهمی در مسیر یافتن آثار حیات در سیارات ورای منظومه شمسی است. با این حال بعید به نظر می‌رسد که این سیاره قابل سکونت باشد زیرا دمای سطح آن به ۳۷۰ درجه سانتی گراد می رسد.

کشف سیاره شبیه به زمین GJ 1132b دکتر جان ساتوورت ، سرپرست تحقیقات در دانشگاه کیل، گفته است:‌ تا جایی که من می‌دانم حرارت داغ ترین جایی که حیات در زمین در آن دوام آورده است به ۱۲۰ درجه سانتی گراد می‌رسد و تازه این خیلی پایین تر از این سیاره است.

سیاره شبیه به زمین GJ 1132b

کشف سیاره شبیه به زمین GJ 1132b ابتدا در سال ۲۰۱۵ اعلام شد. این سیاره در صورت فلکی ویلا در نیمکره جنوبی قرار دارد. هر چند اندازه آن تقریبا مثل زمین است ستاره ای که حول آن می‌گردد خیلی کوچک‌تر، خنک تر و کم نورتر از خورشید است و در این میان نیز محققان با استفاده از رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی توانستند این سیاره را هنگام سد کردن بخشی از نور ستاره مرکزی مطالعه کنند.

دکتر ساتورت در خصوص کشف سیاره شبیه به زمین GJ 1132b می گوید:‌

وقتی سیاره از جلوی ستاره رد می‌شود کمی از نور آن می‌کاهد که راه خیلی خوبی برای یافتن سیارات ترانزیت است و این سیاره هم همینطور پیدا شد. اما مولکول‌های مختلف در اتمسفر این سیاره – اگر دارای اتمسفری باشد – نور خورشید مرکزی را به شکل‌های مختلف جذب می‌کنند که به اخترشناسان اجازه می‌دهد به جستجوی نشانه‌های شیمیایی در اتمسفر بپردازند و البته ما نشان داده ایم که سیارات واقع در مدار ستاره های کم جرم می توانند دارای اتمسفر باشند و چون تعداد خیلی زیادی از اینها در جهان هست، شانس وجود حیات در یکی از آنها را به شدت بالا می برد.

رصدهای این سیاره نشان می دهد که دارای اتمسفری غلیظ حاوی بخار آب، گاز متان یا هر دو است و یک احتمال دیگر این که این سیاره ای به اصطلاح آبی است و اتمسفری از بخار داغ دارد.

محققان در خصوص این کشف معتقدند که بعید است که این سیاره به علت داغی حاوی آثار حیات باشد اما کشف اتمسفر در آن جستجو برای یافتن موجودات فرازمینی را هیجان انگیزتر می کند.

[highlight]منبع[/highlight]  mit

یک دیدگاه برای “کشف سیاره شبیه به زمین GJ 1132b که اتمسفر غلیظی دارد ؟”

  1. مظهر گفت:

    ما الان هم روی کره داغ زمین زندگی میکنیم و کم کم شرایط گرمیش داره خودشو نشون میده حالا چه برسه به اینکه توی یه کره دیگه که داغه بتونیم دووم بیاریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *