چهارشنبه، ۱۶ فروردین ۹۶ - ۰۴:۱۷
سیاره نهم منظومه شمسی

به تازگی دانشمندان دانشگاه ملی استرلیا در پروژه ای بسیار هیجان انگیز که به کمک مردم عادی در حال انجام است، قصد دارند…

به تازگی دانشمندان دانشگاه ملی استرلیا در پروژه ای بسیار هیجان انگیز که به کمک مردم عادی در حال انجام است، قصد دارند سیاره نهم منظومه شمسی را معرفی کنند . در ادامه با میهن پست همراه شوید .

سیاره نهم منظومه شمسی به زودی از میان چهار کاندیدای دیگر و توسط گروهی از مردم معرفی خواهد شد . در این پروژه جذاب یک گروه متشکل از ۶۰ هزار نفر از سراسر جهان به بررسی ۴ میلیون جرم فضایی پرداختند، آنها این ۴ میلیون جرم را بصورت کامل طبقه بندی کرده و نقش بسزایی در شناسایی آنها داشتند .

 رصدخانه Siding Spring Observatory در دانشگاه ملی استرلیا در مدت چهار روز میزبان این ۶۰ هزار نفر بود  که تمامی آنها با استفاده از تلسکوپ SkyMapper به بررسی اجرام فضایی موجود در منظومه شمسی پرداختند .

در نهایت این گروه چهار کاندیدای اصلی را برای عنوان سیاره نهم منظومه شمسی معرفی کرده اند که به زودی یکی از این چهار کاندیدا به عنوان سیاره نهم انتاخاب خواهد شد .

برد تاکر سرپرستی این پروژه بزرگ را بر عهده داشت و البته بسیاری از اخترشاسان همچون مایک براون نیز از یافته های آنها از پروژه حمایت کرده اند .

[box type=”success” align=”aligncenter” ]مایک براون زاده ۵ ژوئن ۱۹۶۵، استاد سیاره‌ شناسی در موسسه فناوری کالیفرنیا از سال ۲۰۰۳ و کاشف چندین اجرام آسمانی و اجسام فرانپتونی از جمله هائومیا، اریس و ماکی‌ ماکی بوده‌ است.[/box]

سیاره نهم منظومه شمسی

جالب است بدانید مایک براون و همکارانش در سال ۲۰۱۶ متوجه شدند که مدارات برخی اجرام فضایی در کمربند کوئیپر تحت تأثیر یک جرم فضایی شاخص دست خوش تغییر می شود. این تغییرات نشانه روشنی مبنی بر وجود سیاره ای به بزرگی نپتون در منظومه شمسی و جایی فراتر از پلوتو دارند. اما کشف آن به یک چالش بزرگ تبدیل شده  است زیرا تقریبا یکهزار برابر کم نورتر از پلوتو خواهد بود.

بصورت کلی سیاره یک جرم آسمانی است که در حرکتی مداری به دور یک ستاره و یا بقایای ستاره‌ ای می‌ گردد و دارای شرایط زیر است:

۱ . جرم آن به اندازه‌ ای هست که تحت تأثیر نیروی گرانش خود گِرد شود.
۲ . جرم آن آنقدر زیاد نیست که سبب همجوشی حرارتی هسته‌ ای شود.
۳ . همسایگی خود را از سیارک‌ها پاکسازی کرده‌ باشد.

ایده سیارات در طول تاریخ تکامل یافته‌ است، از ستارگان گردان الهی در عهد باستان تا اجسام زمین‌ وار عصر دانش. مفهوم آن گسترش یافته تا دنیا هایی نه تنها در منظومه خورشیدی بلکه در صدها منظومه فراخورشیدی دیگر را نیز در برگیرد. ابهامات نهفته در تعریف سیاره، بحثهای علمی بسیاری را برانگیخته است.

حال باید دید سیاره جدید که به قرار است از میان دیگر کاندید ها به عنوان سیاره نهم منظومه شمسی معرفی شود دارای ویژگی های بالا خواهد و یا یا اینکه پژوهشگران قصد دارند در ادامه تعریف جدیدی از سیاره ارائه دهند …

 

[highlight]منبع [/highlight]: sciencealert

 

یک دیدگاه برای “سیاره نهم منظومه شمسی به زودی معرفی خواهد شد ؟”

  1. نازخاتون گفت:

    اگه تا حالا سیاره تعریف جدیدی براش ارائه نشده پس یقیناً باید این ویژگی هارو داشته باشه وگرنه کل کتاب ها و اطلاعات و مطالعات دانشمندان و مفسرین و منجمین زیر سؤال میره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.