یکشنبه، ۲۷ مهر ۹۳ - ۰۱:۰۱

به گزارش خبرنگار مهر، رد شدن لایحه شهرداری برای دادن 20 میلیون تومان کمک هزینه به یکی از کارمندان موقت شهرداری برای تحصیل…

به گزارش خبرنگار مهر، رد شدن لایحه شهرداری برای دادن 20 میلیون تومان کمک هزینه به یکی از کارمندان موقت شهرداری برای تحصیل در دانشگاه شهید بهشتی در مقطع دکترا نخستین دستور جلسه علنی صبح یکشنبه شورای شهر قم بود که حجت‌الاسلام سید محمد آتش‌زر، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و سرمایه‌گذاری آن را مطرح کرد.  

نظر کمیسیون این بود که با توجه به موقت بودن وضعیت استخدام این فرد، این کمک مالی را بدون توجیه است.

حسن بختیاری، نائب رئیس شورا هم با اشاره به تنظیم آیین نامه آموزشی در شهرداری پیشنهاد داد این لایحه تا آن زمان مسکوت بماند.  مصطفی ملایی هم خواستار قاعده‌مند شدن اعطای این کمک هزینه‌ها در شهرداری شد.

تلاش برای حفظ نخبگان در شهرداری

شهردار قم در دفاع از این لایحه با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های ما فرار نیروهای نخبه و کیفی از مجموعه مدیریت شهری است گفت: اینکه فردی با این توانمندی با این مبلغ متعهد می‌شود برای چند سال در شهرداری بماند برای ما با ارزش است.

محمد دلبری ادامه داد: وقتی ما قراردادی بخواهیم با یک شرکت بیرونی برای حسابداری تعهدی ببندیم یا نیازی به حسابرسی باشد، هزینه‌های سنگین باید پرداخت شود  اما وجود چنین نیروهایی موجب صرفه جویی در این هزینه ها می شود.

وی خاطرنشان کرد: این کمک هزینه‌ها دلیلی می شود که نخبگان بیشتر در شهرداری مانده و ما از حضورشان استفاده کنیم.

شهردار قم افزود: از طرفی هم دو مورد اعطای کمک هزینه تحصیلی پیش از این داشتیم که اگر برای این فرد به خصوص این امر انجام نشود، مباحث خاص خودش را دارد.

وی افزود: این مسئله هزینه نیست. سرمایه‌گذاری است که آورده آن برای شهرداری بیش از مبالغی است که باید پرداخت شود. در نهایت مقرر شد این لایحه تا تدوین آیین نامه آموزشی شهرداری مسکوت بماند.

کمیته ماده 64 چهار سال است تشکیل نشده

مسئله دیگر که رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و سرمایه‌گذاری به آن اشاره کرد، مربوط به تشکیل کمیته ماده 64 و مشکلات مالیاتی در شهرداری بود.

وی با اشاره به اینکه چهار سال است کمیته ماده 64 تشکیل نشده و بسیاری از امکان جدید شهر قیمت منطقه‌ای ندارد خاطرنشان کرد: به همین دلیل کمیسیون طرحی داده که شهرداری این موضوع را پیگیری کرده و نتیجه را به شورا اعلام کند.

آتش‌زر ادامه داد: قیمت منطقه‌ای ملاک چند موضوع است. به عنوان مثال عوارض بر مبنای قیمت منطقه‌ای است. این قیمت معمولا یک صدم قیمت روز است که در حال حاضر با تشکیل نشدن کمیته ماده 64 در مدت چهار سال متوالی، فاصله زیادی میان قیمت واقعی و قیمت منطقه ای  ایجاد شده است.  

قیمت منطقه‌ای پردیسان یک هزارم قیمت واقعی است

وی با اشاره به اینکه در پردیسان قیمت منطقه‌ای یک هزارم قیمت واقعی است گفت: تشکیل نشدن این کمیته به مردم هم ضرر می‌زند. اگر هم این کمیته امسال تشکیل شود باید طوری قیمت گذاری شود که به مردم فشار نیاید.

نایب رئیس شورای شهر هم با اشاره به اینکه این موضوع در حال پیگیری است خاطرنشان کرد: این طرح به نوعی می‌خواهد تقویت کند این موضوع را و الزام شهرداری به پیگیری تشکیل این کمیته است.

لایحه شهرداری برای اخذ مجوز مناقصه برای ممیزی املاک مسئله دیگری بود که آتش زر در جلسه امروز مطرح کرد.

وی با اشاره به اهمیت موضوع ممیزی املاک گفت: از شورای دوم تا امروز ممیزی املاک صورت نگرفته در حالیکه  باید سال به سال بروزرسانی می شد. در این مدت تنها منطقه پنج با یک شرکت برای این کار قرارداد بسته و آن هم کامل انجام نشده است.  کمیسیون تصویب کرده بود که این مناقصه در تمام مناطق به جز منطقه پنج انجام شود که شورا هم به همین مصوبه رای داد.

حجت الاسلام آتش زر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه تفریغ بودجه سال گذشته شهرداری در دستور کار است، گفت: معنی تفریغ این است که تمام مسائل مالی نقدی شده و حساب و کتاب‌ها تمام شده اما ما برای سال 92 میلیاردها تومان بدهکاری و طلب‌های علی الحساب داریم. شورای شهر زمانی تفریغ را به در صحن مطرح می‌کند که قطعی شود.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و سرمایه گذاری شورای شهر خاطرنشان کرد: در تفریغ سال گذشته 180 پروژه است که اصلا شروع نشده و اینها باید با اصلاحیه از بودجه حذف شود.

وی افزود: برای اقدامات عمرانی در سال گذشته 10 برابر هزینه شده که باید برای سال آینده در نوشتن بودجه دقت کرد.

تصویب تفریغ بودجه سازمان بهسازی

تفریغ بودجه سازمان بهسازی موضوع دیگری بود که آتش زر به آن اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه برخی از ردیف‌های بودجه‌ای اصلا هزینه‌ای در آن انجام نشده گفت: دو ردیف هم بدون مجوز هزینه شده است. یکی ردیف خدمات قراردادی است و دیگری تکمیل طبقات میدان امام خمینی(ره) که هیچ مجوزی نداشته است.

در نهایت تفریغ با یک تذکر در ارتباط با قسمت‌هایی که هزینه شده اما مجوز نداشته به تصویب رسید.

تصویب سیاست‌های بودجه 94 موضوع دیگری بود که آتش زر در جلسه امروز شورای شهر به آنها اشاره کرد.

بودجه 94 عملیاتی دیده شود

مسئله عملیاتی دیدن بودجه سال آینده شهرداری دغدغه برخی از اعضای شورای شهر در تصویب این سیاست ها بود.

در همین راستا زین العابدین قراچورلو پیشنهاد داد که اصلاحیه در بودجه گذاری شهرداری حذف شود.

وی گفت: اگر در این زمینه شورا اهمال نکند، بودجه عملیاتی خواهد بود. شورا باید تنها ماده 28 را بپذیرد تا بودجه عملیاتی نوشته شود.

عباس ذاکریان، رئیس کمیسیون خدمات شهری این موضوع را خلاف قانون دانست.

وی گفت: ما نمی‌توانیم اختیار شهرداری را در دادن اصلاحیه سلب کنیم. البته می‌توانیم اصلاحیه را نپذیریم اما نمی‌توانیم بگوییم اصلاحیه نوشته نشود.

حجت الاسلام آتش‌زر هم با اشاره به اینکه هر چه بودجه دقیق‌تر نوشته شود بهتر است ادامه داد: مابرخی از مسائل را به عنوان ارزش تلقی می‌کنیم. مناطق فکر می‌کنند که اگر تعداد پروژه‌ها را بیشتر از مقدار واقعی اعلام کنند، ارزش است در حالیکه این درست نیست بلکه تعداد پروژه‌ها باید بر اساس درآمدها باشد.

وی ادامه داد: در عین حال شهرداری جایی نیست که بتوانیم تمام فعالیت‌هایش را پیش‌بینی کنیم و گاهی لازم است انعطاف‌پذیری در بودجه وجود داشته باشد. در نهایت این سیاست‌ها هم تصویب شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *