پنجشنبه، ۲۵ آذر ۹۵ - ۰۹:۱۳
ستاره ASASSN-15lh

سیاهچاله فضایی ستاره ASASSN-15lh را بعد از انفجار در حالی بلعیده است که دانشمندان با رمزگشایی از نورانی‌ترین و عظیم‌ترین انفجار یک سوپرنوا…

سیاهچاله فضایی ستاره ASASSN-15lh را بعد از انفجار در حالی بلعیده است که دانشمندان با رمزگشایی از نورانی‌ترین و عظیم‌ترین انفجار یک سوپرنوا (ابرنواختر) در تاریخ بشریت ، دریافتند که پشت پرده آن سیاه‌چاله‌ای وحشتناک حضور دارد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

در حدود ۳/۸ میلیارد سال قبل، ستاره‌ای بسیار بزرگتر از خورشید که ستاره ASASSN-15lh نام داشت، منفجر شد و از خود چنان نور و انرژی‌ای منتشر کرد که لقب نورانی‌ترین انفجار را به‌ خود داده است.

اگر چه ساختار بعد از انفجار این ستاره تحت تاثیر سیاهچاله فضایی قرار گرفته است اما انفجار این ستاره نوری را با شدت ۵۷۰ میلیارد برابر نور خورشید امروزی ما در فضا پراکنده کرد که در سال ۲۰۱۵ روی زمین مشاهده شد اما همین میزان نور و انرژی، سوال‌های زیادی را برای کیهان‌شناسان پدید آورد.

نخستین تئوری‌ها حاکی از این بود که ASASSN-15lh یک ستاره بسیار بزرگ است که با تمام شدن سوختش، مانند هر سوپرنوای دیگری، منفجر شده و انرژی زیادی را آزاد کرده است که ناشی از بزرگ و غیرعادی بودن این ستاره است. حال پس از یک‌ سال بررسی روی داده‌های ثبت‌شده از این اتفاق نادر، مشخص شده است که علت این شدت، نه تنها بزرگی ستاره نبوده، بلکه ستاره از حد معمول هم کوچک‌تر بوده است اما یک هیولای سیاه آن‌ را تکه پاره کرده است.

سیاهچاله فضایی

با این حال و به دنبال بررسی‌های کامل در خصوص انفجار این ستاره مشخص شد که ASASSN-15lhدر مرکز کهکشانی قرمز‌ رنگ قرار دارد که نیمه‌تاریک و بسیار ساکت است اما حدس می‌زنید در مرکز کهکشان چه چیز دیگری یافت می‌شود؟ یک سیاه‌چاله به اندازه یک میلیارد برابر بزرگ‌تر از خورشید با جاذبه هیولایی خود، ستاره را از هم دریده و موجب انتشار حجم عظیمی از انرژی و نور شده است.

این در حالی است که این کشف توضیحی برای پدیده‌ عجیب دیگری نیز فراهم کرد و منجمان مشاهده کرده بودند که پس از این انفجار ستاره ASASSN-15lh برخلاف سوپرنواهای دیگر که سرد و کوچک می‌شوند، داغ‌تر شده است اما توضیحی برای آن نداشتند تا این‌ که مشخص شد انفجار به‌ دلیل پایان سوخت نبوده است و جاذبه وحشتناک سیاه‌چاله آن را رقم زده است.

براساس نظر کیهان‌شناسان، این پدیده که «واپاشی جزر و مدی» نام دارد بسیار نادر است و تنها ۱۰ مورد از آن در طول زندگی بشر قابل مشاهده بوده است که این مورد، درخشان‌ترین آن است. کهکشان سرخ‌فام که سیاهچاله فضایی و ستاره زخم‌خورده در آن قرار دارند، ۳/۸ میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد و به‌همین دلیل اتفاقی که نزدیک به ۴ میلیارد سال قبل در آن روی‌ داده است، اکنون برای ما قابل مشاهده است.

[highlight]منبع : nasa[/highlight]

2 دیدگاه برای “سیاهچاله فضایی ستاره ASASSN-15lh را بعد از انفجار بلعید !”

  1. حضرتی گفت:

    جالب بود عجب متن علمی دقیقی

  2. میترا گفت:

    درباره این هیولا کاش بیشتر توضیح میدادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.