یکشنبه، ۱۹ دی ۹۵ - ۱۲:۳۴
سیاهچاله ها

ناسا برای کشف رازهای نهفته در سیاهچاله ها  قصد دارد مأموریت جدیدی را در این حوزه شروع کند که این مأموریت در واقع…

ناسا برای کشف رازهای نهفته در سیاهچاله ها  قصد دارد مأموریت جدیدی را در این حوزه شروع کند که این مأموریت در واقع شامل تصویربرداری با قابلیت پولاریزاسیون پرتوهای X-ray است که هدف آن شناسایی و کشف راز های ناشناخته موجود در سیاهچاله ها است. در ادامه برای مشاهده تصاویر و توضیحات بیشتر با میهن پست همراه شوید.

سیاهچاله ها بر خلاف بسیاری از اشیای موجود در جهان دارای شهرت فراوانی هستند اما انگار شهرت آن ها نتوانسته بر شناخت هرچه بهترشان کمک کند. پرتوهایی که از طریق گازهای فوق داغ پیرامون سیاهچاله ها نشأت می گیرند یکی از بهترین راهکار ها برای شناخت هرچه بهتر سیاهچاله ها هستند .

Paul Hertz مدیر مرکز فیزیک ناسا در این باره می گوید :

ما نمی توانیم مستقیما از نزدیک از درون سیاهچاله ها و ستاره های نوترونی تصویربرداری کنیم اما با مطالعه پولاریزاسیون اشعه X ساطع شده از محیط اطراف آن ها می توان به فیزیک این اشیاء مبهم و عجیب پی برد.

سیاهچاله ها

اخیرا ناسا از شروع یک مأموریت جدید برا ی شناسایی سیاهچاله های فضایی خبر داده این مأموریت توسط کاوشگر  X-ray Polarimetry یا همان IXPE انجام خواهد شد و در نظر دارد با سه تلسکوپ عظیم فضایی میزان پولاریزاسیون پرتوهای X-ray را اندازه گیری کند. این مأموریت قرار است در سال ۲۰۲۰ شروع شود و با هزینه ای در حدود ۱۸۸ میلیون دلار در مدت ۲ تا ۳ سال به انجام برسد.

بصورت کلی باید بدانید که سیاه چاله چیزی است که پس از مرگ یه ستاره عظیم باقی می ماند. این جسم تازه تشکیل شده حالا یک سیاهچاله است و به معنای واقعی کلمه غیر قابل دیدن است، چرا که نوری از آن بازتاب نمی شود. اولین بار در سال ۱۹۷۵ ، دانشمندی با نام Pierre Simon Laplace با استفاده از تئوری جاذبه نیوتون محاسبه کرد که اگر جسمی بسیار فشرده شود ، سرعت گریز جسم از سرعت نور نیز بیشتر خواهد شد و به همین دلیل به وجود سیاهچاله پی برد.

[highlight]منبع : msn[/highlight]

2 دیدگاه برای “ناسا در تلاش برای کشف راز های نهفته در سیاهچاله ها است”

  1. آرین گفت:

    امیدوارم موفق بشن

  2. بیگلری گفت:

    راز این سیاهچاله ها هم روزی حل میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.