سه شنبه، ۰۳ فروردین ۰ - ۱۱:۲۹
سیاه چاله های کلان جرم

سیاه چاله های کلان جرم کهکشان ها طبق شواهدی که محققان از طریق شبیه سازی یافته اند در واقع از ستاره های فوق…

سیاه چاله های کلان جرم کهکشان ها طبق شواهدی که محققان از طریق شبیه سازی یافته اند در واقع از ستاره های فوق العاده بزرگی پدید آمده اند. در ادامه با میهن پست همراه می شوید.محققان شواهدی پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد سیاه چاله‌های کلان جرم مرکز کهکشان‌ها در واقع ستاره‌های فوق‌العاده بزرگی بوده‌اند که به ابرنواختر و سیاه‌چاله تبدیل شدند.

دانشمندان «رصدخانه اخترشناسی ملی ژاپن» و موسسه «اخترفیزیک و نجوم آکادمی سینیکا» (ASIAA) در تایوان به این نتیجه رسیده‌اند که این سیاه‌چاله‌ها احتمالا از ابرنواخترهای بزرگ ستاره‌های کلان جرم پدیده آمده‌اند. محققان نتیجه یافته‌های خود را به صورت مقاله‌ای در ژورنال MNRAS یا «اطلاعیه‌های ماهانه انجمن سلطنتی اخترشناسی» منتشر کرده‌اند.این سیاه چاله های کلان جرم به اندازه میلیون‌ها یا میلیاردها برابر جرم خورشید ما داشته‌اند. تحقیق و مطالعه روی سیاه‌چاله‌ها کار بسیار سختی است.

به همین خاطر اطلاعات مربوط به منشأ آن‌ها تا حد زیادی از دسترس دانشمندان خارج می‌ماند. ولی این گروه با کمک «شبیه‌سازی هیدرودینامیک تابش» توانسته‌اند شواهدی در این زمینه به دست آورند.

محققان در بخشی از مطالعه خود پیش‌بینی کرده‌اند که «تلسکوپ فضایی جیمز وب» سال آینده در هنگام راه‌اندازی می‌تواند یک ابرنواختر بسیار بزرگ را مشاهده کند. اگر این اتفاق بیفتد، شواهد بسیار محکمی به دست می‌آید که ثابت می‌کند ستاره های کلان جرم منشأ سیاه‌چاله‌های کلان جرم بوده‌اند.

این مطالعه در دنباله مطالعه قبلی «که-جونگ چِن» محقق‌یار ASIAA و نویسنده مقاله حاضر انجام شده است. او می‌گوید ستاره‌های کلان جرم احتمالا به عنوان «بذر سیاه‌چاله‌ها» عمل کرده‌اند. که-جونگ چن در یک بیانیه خبری مدعی شد:

«در جهان اولیه احتمالا تعداد کمی ستاره اولیه با جرمی به اندازه ده‌ها هزار برابر جرم خورشید وجود داشته است. این ستاره‌ها احتمالا اجداد سیاه‌چاله‌های کلان جرم موجود در کهکشان‌ها بوده‌اند. چون هرچه بذر سیاه‌چاله کلان‌تر بوده باشد، بهتر می‌توانسته مواد پیرامون خود را ببلعد.»

این سیاه چاله های کلان جرم به راحتی می‌توانستند هر چیزی را که می‌شناسیم و دوست داریم به درون خود بکشند. ولی خوشبختانه ما احتمالا هیچ‌گاه با چنین سیاه‌چاله‌هایی مواجه نخواهیم شد و حتی پس از تبدیل خورشید به یک ابرنواختر چنین احتمالی مطرح نیست. سیاه‌چاله‌های کلان جرم در مرکز تقریبا همه کهکشان‌ها وجود دارند؛ سیاه‌چاله مرکز کهکشان راه شیری دارای چهار میلیون جرم خورشیدی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *