پنجشنبه، ۳۰ مرداد ۹۳ - ۰۷:۵۸

مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان زنجان اظهار کرد: سیستم‎های نوین آبیاری راه‎حلی برای مقابله با دوران خشکسالی است. فرهاد اجاقلو در…

مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان زنجان اظهار کرد: سیستم‎های نوین آبیاری راه‎حلی برای مقابله با دوران خشکسالی است.

فرهاد اجاقلو در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، گفت: از وظایف عمده سازمان، اجرای برنامه‎هایی در دو حوزه راندمان آبیاری و طرح‎های کوچک تأمین آب کشاورزی است.

وی با بیان این‌که ایجاد سدهای بزرگ و طرح‏‌های بزرگ آبیاری بر عهده سازمان آب و فاضلاب است، ادامه داد: بیشتر مشکلات آب بخش کشاورزی با توجه به خشکسالی مربوط به برداشت غیرمجاز و مازاد، از ذخایر آبی و چاه‎ها و قنوات است.

این کارشناس افزود: راه‎حل مناسب مبارزه با مشکل خشکسالی، افزایش راندمان آبیاری است که راندمان آبیاری در سه بخش توزیع می‌شود. راندمان انتقال که آب را از منبع تا مزرعه انتقال می‎دهد که با پوشش انهار و بتنی کردن آن راندمان آبیاری را بالا می‌توان بالا برد.

وی ادامه داد: بخش دوم شامل راندمان توزیع آب در مزرعه است که می‎توان با پوشش انهار بهره‌وری را افزایش داد و بخش سوم نیز شامل راندمان کاربردی آب در خاک است که باید خاک شناسایی شود و این اقدامات باعث ارتقای راندمان کل در مزرعه و به طور کلی کاهش قابل توجه استفاه از آب شد.

وی در خصوص راندمان متوسط آبیاری خاطرنشان کرد: راندمان متوسط آبیاری در بخش آبیاری بارانی تا 90 درصد و در اراضی باغی 80 درصد است.

اجاقلو افزود: انتقال آب از منبع آب تا مزرعه را می‏‌توان با لوله‎گذاری و کانال‎های بتنی 10 تا 15 درصد افزایش داد و راندمان را تا 80 و 90 درصد بالا ‎برد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *