شنبه، ۱۰ مهر ۹۵ - ۰۸:۵۳
سیستم جهت یابی ماهواره ای اگنوس

افزایش ایمنی پروازها در اروپا با سیستم جهت یابی جدید ماهواره ای اگنوس این روزها در حالی مورد توجه کارشناسان بخش هوافضا در…

افزایش ایمنی پروازها در اروپا با سیستم جهت یابی جدید ماهواره ای اگنوس این روزها در حالی مورد توجه کارشناسان بخش هوافضا در اروپار قرار گرفته است که هواپیما و هلیکوپتر سال هاست از جهت یابی ماهواره ای استفاده می کنند، اما سیگنال سیستم مکان یابی جهانی همیشه دقت کافی را ندارد. اما حالا فناوری جدید اروپایی ها یعنی سامانه جهت یابی اگنوس می خواهد این مشکل را برای همیشه حل می کند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

قبل از استفاده توضیح در مورد سیستم جهت یابی ماهواره ای اگنوس باید گفت که ما همیشه برای پیدا کردن مسیر در جاده ها به سیستم جهت یابی ماهواره ای اعتماد می کنیم و اگر چه قابلیت های کامل این سیستم بسیار گسترده تر از چیزی است که فکرش می کنیم بنابراین مثلا آمبولانس ها هوایی برای پرواز و انتقال بیماری که در کوه دچار سانحه شده، به سیگنال های ماهواره ای نیاز دارد، اما زمانی که به خاطر شرایط نامساعد جوی، امکان پرواز وجود نداشته باشد، چه باید کرد؟

سیستم جهت یابی ماهواره ای اگنوس

یکی از خلبان سیستم آمبولانس های هوایی نروژی بنام یوهان ترابرگ کریستیانسن، که در بیولند دانمارک مستقر است در خصوص جهت یابی ماهواره ای اگنوس وی می گوید:

در دانمارک اکثر روزها هوا بارانی و مه آلود است و ابرها هم خیلی به زمین نزدیک هستند. بدون سیگنالهای ماهواره ای نمی توانیم بیمار را به بیمارستان منتقل کنیم. برای کسی که از کمک های درمانی فوری برخوردار و به بیمارستان فرستاده می شود؛ مساله، مساله مرگ و زندگی است.

با این حل سیستم جهت یابی ماهواره ای اگنوس که پروژه مشترک آژانس فضایی اروپا و آژانس کنترل ترافیک خطوط هوایی اروپا است و قرار است که ایمنی پرواز در شرایط نا مساعد و دید کم را بیشتر می کند چرا که قبلا ۱۰ درصد پروازها به خاطر شرایط نامسب جوی لغو می شد، در حالیکه در دانمارک هر سال حدود ۳۰۰ سانحه رخ می دهد.

با استفاده از سیستم ماهواره ای «اگنوس» خلبان می تواند با دقت مکان و ارتفاع خود را بداند و به کمک ابزار الکترونیکی اتکایش بر نشانه های دیداری، یعنی آن چه می تواند ببیند و تشخیص دهد، کمتر خواهد شد. در نتیجه هنگامی که ابر و مه زمین را پوشانده است مشکل کمتری در فرود خواهد داشت.

بنابراین آمبولانس های هوایی نروژی در دانماک، اولین سرویسی است که از نوآوری سیستم ماهواره ای اروپایی – سیستم جهت یابی ماهواره ای اگنوس- استفاده می کند.

سیستم جهت یابی ماهواره ای اگنوس

لارس کورسگارد کولس، خلبان آمبولانسهای هوایی نروژی نیز باره سیستم جهت یابی ماهواره ای اگنوس می گوید:

سیستم جدید “اگنوس” از سامانه موقعیت یاب جهانی یعنی جی پی اس خیلی دقیق تر است. به ما کمک می کند بتوانیم به زمین نزدیک شویم و حتی موقعی که ابرها به زمین خیلی نزدیک است، یا دید کافی وجود ندارد، پرواز کنیم و فرودبیاییم.

سیستم جهت یابی ماهواره ای اگنوس جزء ماهواره های ثابت زمین است، یعنی ماهواره هایی که در مدارِ زمین آهنگ –  geosynchronous- دور زمین می چرخند، و شامل شبکه ای از ایستگاههای زمینی است که سیگنالهای «جی پی اس» را گرفته و تصحیح می کنند. این سیگنالها در زمان واقعی به گیرنده های مخصوصی که می توانند هر نوع وسیله ای در هوا، روی آب و یا در سطح زمین باشد، فرستاده می شود.

سیستم جهت یابی ماهواره ای اگنوس

لارس کورسگارد کولس می گوید:

آنچه اینجا داریم ابزار “جی پی اس” است که می تواند کانال “اگنوس” را نیز دریافت کند. بنابراین می توانیم روش پرواز و فرود در بیمارستان را در حافظه کامیپوتر قرار دهیم. کانال “اگنوس” روی صفحه نمایش مخصوص دیده می شود. پس از آن، همه جزئیات و مراحل پرواز بطور خودکار خواهد بود. به این ترتیب می توانیم از ارتفاع خیلی زیاد از میان ابر، بر سطح زمین فرود بیاییم و جالب است بدانید که هرکس که گیرنده داشته باشد، می تواند به طور رایگان از داده های اگنوس استفاده کند.

از سوی با استفاده از سیستم جهت یابی ماهواره ای اگنوس دیگر خلبان ها به روش های فرود در فرودگاه های مختلف نیز نیاز دارند. این روش ها که مقامات مسئول پرواز آماده می کنند، در کامپیوترهای کابین خلبان هواپیما ثبت می شود. هواپیماهای مسافری می توانند برای فرود ایمن در فرودگاه هایی که فاقد سیستم ILS یعنی سیستم فرود با ابزار هستند، و در نتیجه نیاز به ابزارهای گرانقیمت رادیویی دارند، از این سیستم ماهواره ای «اگنوس» استفاده کنند.

نکته جالب دیگر در خصوص سیستم جهت یابی ماهواره ای اگنوس این است که می توان آن را به جای ابزارهای خاصی به کار برد که باید در فرودگاه ها نصب شود. به این ترتیب می توان در هزینه زیرساخت های فرودگاه ها هم صرفه جویی کرد.

در خصوص این که سیستم جهت یابی ماهواره ای اگنوس چگونه مسافرت را برای مسافران عادی ساده تر خواهد کرد باید گفت که اگنوس می تواند عملکرد سیستم را خیلی بهتر از گذشته کند، و به ویژه دسترسی به برخی فرودگاه ها تحت شرایط نامناسب جوی را ممکن سازد. به این ترتیب تبعیت از جدول زمانبندی پروازها بهتر، و تأخیر و تغییر مسیر و فرود اجباری در فرودگاه دیگر، کمتر خواهد شد.

تا کنون کمتر از ۱۰ درصد از خدمه پرواز در اروپا، آماده کار با سیستم جهت یابی ماهواره ای اگنوس هستند. سرویس نجات «سوییس ایر» هر سال بیش از یازده هزار پرواز با هلیکوپتر دارد و برای کاربرد سراسری اگنوس، تمام هلیکوپترهایش را به این فناوری جدید مجهز کرده، همچنین نحوه کار با آن را به همه خلبان هایش آموزش داده است.

یک خلبان ارشد سرویس نجات «سوییس ایر» می گوید:

نزدیک به کوه ها حرکت می کنیم، به همین دلیل هم نیاز به سیستم جهت یابی ماهواره ای بسیار دقیق داریم. البته سیستم باید در هر وضعیتی هم کار کند و قابل اطمینان باشد.

از سوی دیگر، قرار است بیمارستانهای سراسر سوییس هم به سیستم راهنمای «اگنوس» مجهز شوند، تا بتوان مثلا بلافاصله و حتی زمانیکه دره ها را ابرهای انبوه پوشانده اند، به کمک اسکی بازانی رفت که در کوه دچار حادثه شده اند.

سیستم جهت یابی ماهواره ای اگنوس

خلبان ارشد سرویس نجات «سوییس ایر» می گوید: «با همکاری نیروی هوایی سوییس پروازهای آزمایشی فراوانی انجام دادیم و در چندین هلیکوپتر رگا و نیروی هوایی سوییس ابزاری نصب کرده ایم که دقت و قابل اعتماد بودن سیستم “جی پی اس” و “اگنوس” را محاسبه می کند. معلوم شده که این سیستم برای کارهایی که ما می کنیم دقت و قابلیت اطمینان سیستم، کافی است.»

«اگنوس» اولین سیستم موقعیت یاب ماهواره ای در اروپا است که مکمل «جی پی اس است» وقرار است مکمل «گالیله»، سامانه جهانی موقعیت یاب ماهواره ای اروپا هم باشد: اگنوس هم این سیستم ها را مطمئن تر می کند و هم سیگنال آنها را تصحیح می کند. در نتیجه عملکرد هر دو سیستم بهتر می شود.

جهت یابی دقیق با ماهواره کمک می کند که خلبان در هر وضعیت آب و هوایی دید بهتری داشته باشد. سامانهٔ موقعیت یابی جهانی ِدقیقتر به نفع همه است، و در نهایت به ویژه برای بیماران مفید خواهد بود.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]euronews[/highlight]

6 دیدگاه برای “افزایش ایمنی پروازها در اروپا با سیستم جهت یابی ماهواره ای اگنوس”

 1. ژاکلین گفت:

  این سیستم کی به ایران میرسه؟!!!!!

 2. محمدی گفت:

  خیلی خوبه که امنیت پروازها بیشتر میشه

 3. رضایی گفت:

  علمی بود.ممنون از مطلب قشنگتون

 4. حمید گفت:

  این سامانه شروع به فعالیت کرده؟

 5. حسن گفت:

  اینکه هزینه ها رو کمتر میکنه خیلی خوبه

 6. محدثه گفت:

  خداکنه دیگه هیچ جای دنیا هیچ سقوط هواپیمایی رو نبینیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.