یکشنبه، ۲۸ آذر ۹۵ - ۱۲:۱۸
سیستم مکان یابی گالیلئو

سیستم مکان یابی گالیلئو GNSS رقیب سیستم آمریکایی GPS در حالی با نظارت اتحادیه اروپا آغاز به کار کرده است که این مکان یاب…

سیستم مکان یابی گالیلئو GNSS رقیب سیستم آمریکایی GPS در حالی با نظارت اتحادیه اروپا آغاز به کار کرده است که این مکان یاب حالا با ارتباط مستقیم با ۱۸ ماهواره در حال انجام مراحل اولیه آزمایش خود است . سامانه مکان یابی گالیلئو در مجموع ۳۰ ماهواره خواهد داشت و قرار است با سیستم آمریکایی جی پی اس رقابت کند . برای مشاهده توضیحات بیشتر با میهن پست همراه شوید .

سیستم مکان یابی گالیلئو یا GNSS سیستم ماهواره ای ناوبری جهانی است  که توسط اتحادیه اروپا  و سازمان فضایی اروپا ساخته شده . این پروژه با بوده بیست میلیارد یورویی به نام ستاره‌ شناس مشهور ایتالیایی گالیلئو گالیله نامگذاری شد.

در این میان یکی از اهداف سیاسی سیستم مکان یابی گالیلئو ، فراهم آوری سیستم مکان یابی با دقت بالا است که توسط آن ایالت های اروپایی می توانند با خود کفایی کامل از سیستم گلوناس روسیه و جی پی اس  ایالات متحده به آن تکیه کنند ، چرا که سیستم های (گلوناس) و (GPS) میتوانند در هنگام جنگ یا درگیری برای کاربران تجاری، غیر فعال گردند. در راه اندازی آن از دو ایستگاه راه اندازی زمینی، یکی در شهر مونیخ آلمان و دیگری در شهر فوچینو در ایتالیا استفاده شده است.

البته فراموش نشود که در ابتدا انتظار می رفت سیستم مکان یابی گالیلئو تا سال ۲۰۱۲ راه اندازی شود اما پس از چهار سال تاخیر حالا در ۲۰۱۶ از آن رونمایی شده شده است.

سیستم مکان یابی گالیلئو

سیستم مکان یابی گالیلئو موسوم به GNSS

سیستم مکان یابی گالیلئو دارای ۳۰ ماهواره است که تاکنون ۱۸ عدد از آن ها به فضا ارسال شده و در مدارهای از پیش تعیین شده قرار گرفته اند . این سیستم مکان یابی با هدف ارائه خدمات در عملیات های امداد و نجات در کوه ها و دریاها فعالیت خود را آغاز کرده و همچنین قرار است از سیستم مکان یابی گالیلئو در خودرو ها نیز استفاده شود و خدمات این چنینی را در بخش های خصوصی و تجاری به مشتریان ارائه کند .

البته جالب است بدانید که سیستم مکان یابی گالیلئو سامانه ای جدید و پیشرفته تر از سیستم مکان یابی جی پی اس بوده و با انجام تست های مختلف مشخص شده است که این سیستم خطای بسیار کمتری نسبت به GPS دارد چرا که در سیستم جی پی اس ممکن است با توجه به شرایط و موقعیت جغرافیایی ماهواره ها خطای ۱۵ متری را در ارائه موقعیت دقیق داشته باشند اما در گالیلئو این خطا تنها ۴ متر خواهد بود . ویژگی درصد خطای بسیار پایین در سامانه های مکان یابی می تواند به به وجود آمدن پیشرفت های بسیار بزرگ در زمینه ساخت خودرو های خودران کمک کند .

[highlight]منبع : digitaltrends[/highlight]

یک دیدگاه برای “سیستم مکان یابی گالیلئو GNSS رقیب سیستم آمریکایی GPS آغاز به کار کرد”

  1. سروش گفت:

    بله دنیای تکنولوژی دست رو دس داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.