شنبه، ۱۰ خرداد ۹۳ - ۰۵:۵۳

ˈمحمد حمیدیˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: بدلیل بارش شدید باران و تگرگ عصر پنج شنبه هفته گذشته…

ˈمحمد حمیدیˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: بدلیل بارش شدید باران و تگرگ عصر پنج شنبه هفته گذشته درشهرهای همجوار این شهرستان، علاوه بر جاری شدن سیلاب در شهرهای بالادست، حدود یک هزار و 200 هکتار از اراضی گنبدکاووس نیز دچار خسارت شد.

وی افزود: سیلاب ناشی از بارش های عصر پنج شنبه هفته گذشته از مسیر رودخانه ˈقره چایˈ در بخش مرکزی گنبدکاووس حدفاصل روستاهای ˈ هیوه چی بالا، آلماگلی، قره تکن و بایرام شالیˈ وارد اراضی کشاورزی این شهرستان شد.

حمیدی اضافه کرد: بدلیل کم عمق بودن رودخانه قره چای و بالا بودن حجم آب (حدود 300 متر مکعب درثانیه) و متناسب نبودن حجم آب با ورودی پل های مسیر این رودخانه و نیز مسدود شدن ورودی پل ها با چوب و تنه درختان که همراه سیلاب آمده بود، آب وارد اراضی کشاورزی شد.

وی بابیان اینکه جاری شدن سیلاب سبب وارد شدن خسارت 20 تا 100 درصدی به اراضی کشاورزی گنبدکاووس شده است، تصریح کرد: حدود 45 میلیارد ریال بر اورد اولیه خسارات بخش کشاورزی می باشد.

معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه گنبدکاووس خاطرنشان کرد: از مجموع یک هزارو 200 هکتار خسارات وارده، 650 هکتار گندم بین 20 تا 100 درصد، 185 هکتار پنبه بین 30 تا 50 درصد و 330 هکتار جالیز 100 درصد خسارت دیده است ضمن اینکه 45 هتکار مربوط به مزارع جو و خزانه شالی می باشد.

حمیدی گفت: بیشتر اراضی خسارت دیده در روستاهای ˈهیوه چی، سرپل، گل تپه، سلاق غائب، هادی آباد و مهدی آبادˈ هستند.

وی افزود: برای جلوگیری از خسارت مشابه در آینده، باید نسبت به اصلاح هندسی پل های مسیر رودخانه قره چای اقدام شود.

حمیدی همچنین با بیان اینکه خسارات دقیق سیلاب به استانداری گلستان و وزارت کشور اعلام می شود، ابراز امیدواری کرد، بخشی از خسارات وارده به کشاورزان این شهرستان از سوی دولت و صندوق بیمه کشاورزان جبران گردد.

شهرستان گنبدکاووس با بیش از 325 هزار نفر جمعیت درشرق گلستان حدود 170 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.

/7479/622/

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *