دوشنبه، ۱۷ شهریور ۹۳ - ۱۱:۳۸

‌سیمای کنونی آبی ایلام هشدارهایی جدی به ما می‌دهد که باید تمهیدات لازم را برای آن اندیشید. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،…

‌سیمای کنونی آبی ایلام هشدارهایی جدی به ما می‌دهد که باید تمهیدات لازم را برای آن اندیشید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، استان ایلام با وسعتی در حدود 19045 کیلومتر مربع حدود 1.5 درصد مساحت کل کشور و جمعیتی بالغ بر 550 هزار نفر (حدود 0.8 درصد جمعیت کشور‌) با ترکیب 51.6 درصد شهری و 84.4 درصد روستایی و جمعیت با سواد 57.4 درصد و در غرب کشور با 425 کیلو مرز مشترک با کشور عراق قرار دارد‌.

ایلام در عرض شمالی بین 31 درجه و 58 دقیقه تا 34 درجه و 15 دقیقه از خط استوا و طول شرقی 45 درجه و 24 دقیقه تا 48 درجه و 10 دقیقه از نصف النهار مبدا(گرینویچ‌) واقع است‌.

بخش بزرگی از استان ایلام به دلیل استقرار در رشته کوه زاگرس‌، کوهستانی است. در جهت شمال غربی – جنوب شرقی استان‌، کوه مرتفع و گسترده‌، کبیرکوه به طول تقریبی 160 کیلومتر قراردارد ‌و کوه “قلاقیران”به ارتفاع 3062 متر و “مانشت‌” به ارتفاع 3656 متر از سطح دریا در این رشته کوه واقع هستند.

در مناطق جنوب وغرب استان و در مجاورت مرز بین المللی با کشورعراق‌، دشتهای کم ارتفاعی چون دشت عباس‌ و دشت مهران قرار دارد‌. در این دشت‌ها شرایط برای بسیار مساعد و مناسب است، در کل استان حدود 350 هزار هکتار اراضی دارای قابلیت زراعتی است که از آن حدوداً 50-60 هزار هکتار آبی است.

‌منابع آبی استان

منابع آب‌های سطحی

ریزش‌های جوی بر پهنه جغرافیایی استان در حدود 8 میلیارد متر مکعب در سال برآورد شده است که از آن 4.9 میلیارد مترمکعب (61 درصد) تبخیر و تعرق می‌شود و 1.2 میلیارد متر مکعب (15 درصد‌) نفوذ می‌کند‌ و 1.9 میلیارد متر مکعب (24 درصد ) در رودخانه‌ها جریان می‌یابند. با در نظر گرفتن 1.13 میلیاردمتر مکعب ورودی به استان‌، مجموع سالیانه رودخانه در حد 3.03 میلیارد متر مکعب برآورد می‌شود که از آن 96 درصد میلیارد متر مکعب از کشور به طرف عراق خارج می‌شود و 1.54 میلیارد متر مکعب از استان خارج و به رودخانه کرخه وارد می شود و تنها 53 درصد میلیارد متر مکعب (17درصد) استحصال می‌شود.

از نظر تقسیم‌بندی هیدرولوژیک و با توجه به نقشه‌های توپوگرافی و شبکه هیدروگرافی، رودخانه‌های استان به 15 زیرحوضه و از نظر حوضه‌های آبریز به دو حوضه آبریز مرزی و مرکزی‌( کرخه‌) تقسیم می‌شود‌.

رودخانه‌های حوضه آبریز مرزی اکثراً از جنوب کبیرکوه سرچشمه گرفته و پس ازعبور از دشت‌های واقع در پائین دست حوضه‌های آبریز از مرز خارج و به طرف کشور واقع جریان می‌یابند. مهم‌ترین رودخانه‌های مرزی از جنوب به شمال عبارتند از‌ “دویرج”، “میمه”، “چنارگه”، “گاوی”، “کنجانچم”، “گدارخوش”، و “کنگیر”.

‌رودخانه مهم حوضه آبریز کرخه‌ که اکثر از شمال کبیرکوه سرچشمه می‌گیرند به رودخانه سیمره می‌پیوندند‌. سیمره نیز با پیوستن به رودخانه کشکمان، رودخانه کرخه را تشکیل می‌دهند.

مهم‌ترین سرشاخه‌های سیمره در استان ایلام عبارتند از‌”چناره”، “جزمان”، “چرداول”، “زنگوان”، “شیروان”، “کلم”.

از آب‌های سطحی از طریق شبکه‌های مدرن، نیمه مدرن و سنتی و ایستگاهای پمپاژ به شرح زیر بهره برداری می‌شود‌:

شبکه‌ها با اراضی تحت: به میزان حدود 15500 هکتار و برداشت به میزان 155 میلیون متر مکعب

ایستگاه (پمپاژ دولتی‌) با اراضی تحت: به میزان حدود 3000 هکتار و برداشت به میزان 30 میلیون مترمکعب

منابع آب زیرزمینی

استان ایلام دارای 11 دشت مهم با کد مطالعاتی مشخص است ‌. پتانسیل آب زیرزمینی در حدود 350 میلیون متر مکعب برآورد می‌شود که از طریق 1233 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق کشاورزی، شرب و صنعت حدود 250 میلیون متر مکعب‌(‌71 درصد ) از آن بشرح زیر برداشت می‌شود:

– چاه کشاورزی در تعداد 1024 حلقه با اراضی تحت پوشش حدود 25500 هکتار و میزان برداشت 204 میلیون متر مکعب با 58 درصد

– چاه شرب تعداد 82 حلقه و میزان برداشت حدود 41 میلیون متر مکعب با 12 درصد

– چاه صنعتی تعداد 127 حلقه و میزان برداشت حدود 5 میلیون متر مکعب با بیش از یک درصد .

در استان تعداد سه رشته قنات با میزان تخلیه سالانه 0.68 میلیون متر مکعب و 29 دهنه چشمه مهم با میزان تخلیه سالانه 294.3 میلیون متر مکعب وجود دارد.

این آمار بیانگر این واقعیت‌هاست که اولا‌ بیش از 60 درصد آب استان تبخیر می‌شود، ثانیا‌ حجم بزرگی از آب بدون استفاده از استان خارج می‌شود، ثالثا‌ برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی باعث ممنوع شدن برداشت از آب‌های برخی از دشت‌های استان شده است و همه‌ی این‌ها با مدیریت صحیح قابل کنترل است، پس جا‌ دارد هشدارهای بحران آب را جدی بگیریم.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *