دوشنبه، ۰۱ اردیبهشت ۹۹ - ۰۹:۰۳
شادترین و غمگین ترین کشورهای جهان

شادترین و غمگین ترین کشورهای جهان را در این مطلب از میهن پست به شما کاربران عزیز معرفی خواهیم کرد. اما متاسفانه باز…

شادترین و غمگین ترین کشورهای جهان را در این مطلب از میهن پست به شما کاربران عزیز معرفی خواهیم کرد. اما متاسفانه باز هم ایران جایگاه مناسبی در این لیست ندارد.

در دورانی چنین که شیوع کرونا ویروس جهان را در نوردیده و نزدیک به ۱۷۰٫۰۰۰ نفر را به کام مرگ فرستاده است به خبرهای خوب نیاز داریم. گزارش جهانی شادی کمتر از یک ماه پیش و به مناسبت روز جهانی شادی که مصادف با ۲۰ مارس است منتشر شد. برای سومین سال پیاپی، فنلاند در صدر شادترین کشورهای جهان قرار گرفت و کشورهای دانمارک و سوییس نیز رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند تا امسال نروژ جایی در میان سه کشور ابتدایی این فهرست نداشته باشد. نکته جالب در این گزارش اما این است که در مواقع اینچنینی که یک بحران بین المللی یا فاجعه جهانی رخ می دهد، هر چند که سلامت و اقتصاد جوامع بیشترین آسیب را می بیند اما وضعیت شادی بهبود می یابد زیرا اتحاد و همبستگی مردم برای گذار این این بحران ها و تمایلشان برای کمک به یکدیگر بیشتر شده که در نهایت به افزایش شادی می انجامد. شادترین و غمگین ترین کشورهای جهان

شادترین و غمگین ترین کشورهای جهان

در گزارش سالانه شادی در مقیاس بین المللی، بر اساس ۶ فاکتور اصلی، کشورها رتبه بندی می شوند: تولید ناخالص داخلی، امید به زندگی، بخشندگی، حمایت اجتماعی، آزادی و فساد. در سال جاری شرایط برای ایالات متحده بهبود یافته و این کشور با یک پله صعود نسبت به سال گذشته توانسته در رتبه هجدهم شادترین کشورهای جهان قرار گیرد هر چند هنوز فاصله زیادی با رتبه ۱۱اُم که در اولین سال انتشار این گزارش (۲۰۱۲) کسب کرده بود دارد.

شادترین و غمگین ترین کشورهای جهان

بریتانیا نیز با دو پله صعود نسبت به سال گذشته در رتبه سیزدهم این فهرست قرار داشته و آلمان نیز به جایگاه هفدهم بسنده کرده است. ژاپن با چهار پله سقوط نسبت به سال گذشته در جایگاه شصت و دوم ایستاده و روسیه نیز با ۵ پله سقوط جایگاه هفتاد و سوم را به خود اختصاص داده است.

شادترین و غمگین ترین کشورهای جهان

چین نیز نسبت به سال گذشته یک پله نزول را تجربه کرده و رتبه ۹۴اُم شادترین کشور جهان را کسب کرده است. ایران نیز در این فهرست در میان ۱۵۳ کشور در رتبه ۱۱۸ قرار گرفته که به هیچ عنوان رتبه خوبی به شمار نمی آید. همچنین این گزارش نشان می دهد که در سال های اخیر از میزان شادی در ایران کاسته شده است. در میان ناشادترین کشورهای جهان نیز افغانستان رتبه اول جهان در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داده و بعد از آن نیز سودان جنوبی و زیمبابوه بدترین شرایط را دارند. برای اولین بار، در سال جاری شادترین شهرهای جهان نیز معرفی شده اند که شهرهای متعلق به کشورهای اسکاندیناوی مانند همیشه ۱۰ رتبه اول این فهرست را به خود اختصاص داده و شهر هلسینکی، پایتخت فنلاند، رتبه اول فهرست شادترین شهرهای جهان را کسب کرده است.

شادترین و غمگین ترین کشورهای جهان

در آنسوی این فهرست، ناشادترین شهرهای جهان عمدتاً در کشورهای توسعه نیافته یا کشورهای درگیر جنگ هستند و از آن ها می توان به کابل، صنعا، غزه، جوبا (سودان جنوبی) و بانگوی (جمهوری آفریقای مرکزی) اشاره کرد. شهرهای تهران و مشهد نیز در میان ۱۸۶ شهری که در این فهرست به آن ها پرداخته شده رتبه های ۱۵۵ و ۱۵۶ را به خود اختصاص داده اند که بار دیگر شرایط ناخوشایند ایرانیان در زمینه شادی را در شهرهای بزرگ نشان می دهد.

شادترین و غمگین ترین کشورهای جهان

شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۰

 1. فنلاند
 2. دانمارک
 3. سوییس
 4. ایسلند
 5. نروژ
 6. هلند
 7. سوئد
 8. نیوزیلند
 9. اتریش
 10. لوگزامبورگ

شادترین و غمگین ترین کشورهای جهان

غمگین‌ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۰

 1. افغانستان
 2. سودان جنوبی
 3. زیمبابوه
 4. رواندا
 5. جمهوری آفریقای مرکزی
 6. تانزانیا
 7. بوتسوانا
 8. یمن
 9. مالاوی
 10. هند

شادترین و غمگین ترین کشورهای جهان

شادترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۰

 1. هلسینکی، فنلاند
 2. آرهوس، دانمارک
 3. ولینگتون، نیوزیلند
 4. زوریخ، سوییس
 5. کپنهاگن، دانمار
 6. برگن، نروژ
 7. اسلو، نروژ
 8. تل آویو، اسرائیل
 9. استکهلم، سوئد
 10. بریزبین، استرالیا

شادترین و غمگین ترین کشورهای جهان

ناشادترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۰

 1. کابل، افغانستان
 2. صنعا، یمن
 3. غزه، فلسطین
 4. پورتو پرنس، هائیتی
 5. جوبا، سودان جنوبی
 6. دارالسلام، تانزانیا
 7. دهلی، هند
 8. ماسرو، لسوتو
 9. بانگوی، جمهوری آفریقای مرکزی
 10. قاهره، مصر

[highlight]منبع: forbes[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *