پنجشنبه، ۱۰ فروردین ۹۶ - ۰۲:۰۸
شادترین کشورهای جهان

سازمان ملل متحد با بررسی فاکتور هایی در  هر سال لیستی تحت عنوان شادترین کشورهای جهان منتشر خواهد کرد . در ادامه قصد…

سازمان ملل متحد با بررسی فاکتور هایی در  هر سال لیستی تحت عنوان شادترین کشورهای جهان منتشر خواهد کرد . در ادامه قصد داریم این کشورها را معرفی کرده و معیار‌های اصلی این بررسی را بیشتر بشناسیم .

شادترین کشورهای جهان که در این لیست آمده اند با فاکتورهایی همچون امید به زندگی در بدو تولد سالم، آزادی عمل در زمینه انتخاب مسیر زندگی، سخاوت، برداشت‌ ها از فساد و سرانه تولید ناخالص داخلی  مورد بررسی قرار گرفته اند و البته محققان مستقلی نیز همچون Jeffrey Sachs از اقتصادانان حرفه ای مسئولیت بررسی این فاکتورها را داشته اند . حال به سراغ معرفی این لیست از شادترین کشورهای جهان خواهیم رفت .

نروژ : سال گذشته کشور نروژ رتبه چهارم از این لیست را در اختیار داشت اما امسال توانسته است در جایگاه نخست لیست شادترین کشورهای جهان قرار گیرد. نکته جالب اینکه، در خصوص شاخص محرومیت‌های مادی کودکان جهان، نروژ کمترین محرومیت را نسبت به تمام کشور‌های جهان دارد.

شادترین کشورهای جهان

دانمارک : با وجود اینکه رتبه دانمارک نسبت به سال گذشته در لیست شادترین کشورهای جهان یک واحد سقوط کرده است اما شرایط هر شش معیار این کشور همچنان ثابت هستند.

شادترین کشورهای جهان

ایسلند : حمایت اجتماعی یکی از مهم‌ترین معیار‌های موجود در رتبه بندی بود که در تمام ملیت‌ها توسط Gallup World Poll بررسی شد. بیشترین درصد از افرادی که مدعی شدند در زمان‌های بحران، فردی حمایتشان کرده است، مربوط به کشور ایسلند بود.

شادترین کشورهای جهان

سوئیس : نویسنده این گزارش مدعی شده است که: «تفاوت در بین چهار کشور برتری که در لیست شادترین کشورهای جهان قرار گرفته‌اند چندان زیاد نیست». با این اوصاف سوئیس چهارمین کشور شاد جهان شناخته می‌شود.

شادترین کشورهای جهان

فنلاند : فنلاند توانسته جایگاه خود را در لیست شادترین کشورهای جهان از سال گذشته حفظ کند. در بین چهار کشور دیگر موجود در شمال اروپا، فنلاند رتبه پنجم را در خصوص شاد بودن شهروندانش به دست آورده است.

شادترین کشورهای جهان

هلند : هلند و کانادا شرایط بسیار مشابهی نسبت به یکدیگر در زمینه ارزیابی معیار‌های شاد بودن دارند. شرایط در هر دو کشور در زمینه سرانه تولید ناخالص داخلی، حمایت اجتماعی و درک آزادی در زمینه انتخاب مسیر زندگی یکسان بوده است.

شادترین کشورهای جهان

کانادا : امسال جایگاه کانادا و هلند در لیست شادترین کشور‌های جهان تغییر کرده است. اما همچنان کانادا در این زمینه رتبه‌های خوبی را کسب کرده که این موضوع در زمینه معیار‌های اجتماعی نیز به خوبی خودنمایی می‌کند. نویسنده این گزارش مدعی شده است که: «جوامع متنوع نظیر کانادا قادر هستند تا به اعتماد اجتماعی بیشتری از طریق برنامه‌های اتخاذ شده در زمینه فهم چند قومیتی و چند فرهنگی دست یابند».

شادترین کشورهای جهان

نیوزلند : با وجود اینکه سرانه تولید ناخالص داخلی در نیوزلند کمی پایین‌تر از استرالیا است، اما هر دو کشور در ۵ فاکتور مهم مربوط به شادترین کشور‌های جهان شرایط مشابهی دارند. اما نیوزلندی‌ها نسبت به شهروندان استرالیا سخاوتمند‌تر هستند.

شادترین کشورهای جهان

استرالیا : بر اساس گزارش ناشران این لیست، در کشور استرالیا تمام فاکتور‌های مربوط به زندگی شاد در بالاترین سطح قرار دارند، اما بیماری‌های فیزیکی و روانی باعث شده‌اند که این کشور نتواند رتبه بهتری را در این لیست به دست آورد.

شادترین کشورهای جهان

سوئد : کشور سوئد در همان جایگاهی قرار دارد که سال گذشته قرار داشت و دو سال است که دهمین کشور شاد جهان به حساب می‌آید. سرانه تولی ناخالص داخلی و امید به زندگی سالم در این کشور باعث شده‌اند که سوئد یکی از شاد‌ترین کشور‌های جهان باشد.

شادترین کشورهای جهان

کاستاریکا : برخلاف تمام کشور‌های موجود در این لیست، کاستاریکا سرانه تولید ناخالص داخلی پایینی دارد و پایین‌تر از تمام کشور‌های موجود در این لیست است. اما با این وجود، کاستاریکا توانسته است بالاترین رتبه را در زمینه حمایت‌های اجتماعی و پایین‌ترین رتبه را در بخش درک از فساد به دست بیاورد که این موضوع کشور مذکور را شایسته قرارگیری در لیست شادترین کشور‌های جهان می‌کند. این کشور همچنین در زمینه پایداری و انرژی‌های تجدید پذیر نقشی پیشرو دارد. لازم به ذکر است که کاستاریکا چندی پیش توانست ۷۶ روز از سوخت‌های فسیلی استفاده نکند.

شادترین کشورهای جهان

اتریش : با وجود اینکه رتبه اتریش با رتبه ایالات متحده در بین شادترین کشور‌های جهان یکسان بود، اما در رتبه بندی این کشور شرایط آزادی مردم در زمینه انتخاب مسیر زندگی و درک پایین از فساد‌های دولتی تاثیر گذار بوده است.

شادترین کشورهای جهان

ایالات متحده : رتبه ایالات متحده نسبت به سال گذشته یک واحد سقوط کرده است و دلیل این موضوع بر اساس ادعای ناشران این گزارش، موضوعات اجتماعی بوده است که باعث کاهش آزادی شخصی افراد شده است. در این بین می‌توان به حمایت اجتماعی کم و بیماری‌های روانی اشاره کرد. ناشران این گزارش مدعی شده‌اند که: «به طور خلاصه، بحران آمریکا به جای بحران اقتصادی، بحران اجتماعی است».

شادترین کشورهای جهان

ایرلند : کشور ایرلند نسبت به سال گذشته توانسته است ۴ رتبه در بین شادترین کشور‌های جهان صعود کند. دلیل این موضوع نیز رتبه‌دهی شهروندان آن به موضوع حمایت اجتماعی است. جالب است بدانید که این کشور بعد از سال ۲۰۰۷ یک بحران اقتصادی را پشت سر گذاشت است. نویسنده این گزارش مدعی شده که: «با توجه به بحران اقتصادی که بعد از سال ۲۰۰۷ اتفاق افتاد، ایرلند و آیسلند یکی از برترین نمونه‌ها در زمینه شاد نگهداشتن مردم با وجود شوک‌های خارجی بودند».

شادترین کشورهای جهان

آلمان : گزارشات حاکی از آن هستند که هر افزایش درآمدی در آلمان تنها تاثیر کوچکی در افزایش رضایت‌مندی شهروندان دارد. لازم به ذکر است که چنین موضوعی تنها در ۲ کشور دیگر صادق است که در این بین می‌توان به استرالیا و بریتانیا اشاره کرد.

شادترین کشورهای جهان

بلژیک : رتبه کشور بلژیک در بین شادترین کشورهای جهان دقیقا مانند کشور آلمان است. در هر دو کشور نیز سرانه تولید ناخالص داخلی و حمایت اجتماعی نقش زیادی را در شاد بودن شهروندانشان ایفا می‌کنند.

شادترین کشورهای جهان

لوکزامبورگ : سرانه تولید ناخالص داخلی لوکزامبورگ نقش زیادی در جایگاه این کشور در بین ۲۱ کشور شاد جهان دارد. این کشور با سرانه تولید ناخلص داخلی ۱۰۱٫۹۳۶ دلاری توانسته دومین سرانه تولید ناخالص را در سرتاسر جهان داشته باشد.

شادترین کشورهای جهان

پادشاهی بریتانیا : انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی نسبت به سال گذشته توانسته‌اند چندین پله در بین شادترین کشورهای جهان رشد کنند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که در این صعود، حمایت اجتماعی و سرانه تولید ناخالص داخلی سهم زیادی داشتند. البته باید بدین نکته نیز اشاره کرد که در بریتانیا میزان رضایتمندی افراد از زندگی‌شان بسیار متفاوت است و تفاوت زیادی در بین‌شان وجود دارد. چنین اتفاقی را در ایالات متحده آمریکا، استرالیا و اندونزی نیز شاهد هستیم.

شادترین کشورهای جهان

شیلی : کشور شیلی نسبت به سال گذشته توانسته است ۴ رتبه در بین شادترین کشورهای جهان صعود کند که این موضوع به طور گسترده‌ای به حمایت خوب اجتماعی مربوط می‌شود.

شادترین کشورهای جهان

امارات متحده عربی : مهم‌ترین عامل در قرارگیری امارات متحده عربی در بین شادترین کشورهای جهان ، سرانه تولید ناخالص داخلی آن است. البته در زمینه حمایت‌های اجتماعی نیز این کشور عملکرد خوبی از خود نشان داده است. جالب است بدانید که این گزارش از ساکنان امارات متحده عربی جمع آوری شده است و البته اغلب آن‌ها نیز غیر بومی هستند. در امارات متحده عربی جمعیت غیر بومی ۸۰ درصد کل شهروندان این کشور را شامل می‌شود.

شادترین کشورهای جهان

نظر شما در مورد این لیست از شادترین کشورهای جهان چیست ؟ آیا تاکنون تجربه ای در سفر به این کشور ها داشته اید ؟ آن را با ما به اشتراک بگذارید …

 

[highlight]منبع [/highlight]: businessinsider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.