سه شنبه، ۰۳ مرداد ۹۶ - ۰۸:۴۵
شارژ سریع باطری

شارژ سریع باطری های قدیمی در کسری از ثانیه با فناوری جدید موضوع مورد پژوهش محققان دانشگاه درکسل بوده و آن ها موفق…

شارژ سریع باطری های قدیمی در کسری از ثانیه با فناوری جدید موضوع مورد پژوهش محققان دانشگاه درکسل بوده و آن ها موفق شده اند که با اختراع ترکیبی تازه برای باتری‌ های سنتی آن ها را در کسری از ثانیه شارژ می‌کنند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

شارژ سریع باطری های قدیمی اگر چه تا به امروز کاری بی نتیجه و گاهی زمان بر بوده است اما اگر شما نیز به دنبال راهی برای شارژ سریع و عمر طولانی باتری هستید، باید به سراغ ابررساناها بروید که این فلزات هم در دمای معمولی اتاق قابل استفاده نخواهند بود. باتری‌ های پیشرفته یونی مانند باتری یون لیتیوم که در گوشی‌ های موبایل به‌ کار می‌رود نیز سرعت شارژ پایینی دارند اما به‌ تازگی پژوهشگران دانشگاه درکسل موفق شدند روش جدید برای ساخت باتری‌های الکتریکی ابداع کنند که مدت شارژ آن ها را به چند هزارم زمان فعلی کاهش می‌دهد.

شارژ سریع باطری

با این حال و برای شارژ سریع باطری های قدیمی این پژوهشگران موفق شده اند که این کار را با روشی متفاوت انجام دهند که در این روز از دو الکترود از جنس MXene، پودر اکسید فلزی و یک هیدروژل ااستفاده شده است که در دمای معمولی اتاق خواصی نزدیک به ابررساناها از خود بروز می‌دهند و در همین‌ حال در زمان اتصال به شارژ، اجازه تردد آزاد الکترون‌ها و شارژ سریع را می‌دهند. این باتری که نخستین نمونه آن در آزمایشگاه ساخته شده است توانایی شارژ طی چند میلی‌ثانیه را دارد و سپس تا مدت مناسبی انرژی را در خود ذخیره می‌کند.

در صورتی که پژوهشگران موفق به یافتن راهی برای بزرگ کردن این باتری کوچک شوند ، به‌زودی موبایل شما طی چند ثانیه و خودروی الکتریکی‌تان طی چند دقیقه شارژ خواهد شد.

نمونه ساخته شده بسیار کوچک است و تنها چند میلی‌متر پهنا دارد اما آزمایشگاه در حال تلاش برای بزرگ کردن آن است. مزیت این ابتکار این است که کارخانه‌جات و تولید کنندگان فعلی، به‌جای دور ریختن تمام تجهیزات خود، فقط کافی‌ است الکترودهای به‌کاررفته در باتری‌شان را تغییر دهند و باتری‌های شیمیایی قبلی، قابلیت کار با این الکترود را خواهند داشت.

 

[highlight]منبع[/highlight]  ScienceAlert

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *