سه شنبه، ۰۴ مهر ۹۶ - ۰۴:۵۴
شارژ موبایل

تولید ابرخازنی که موبایل را طی چند ثانیه برای استفاده یک هفته ای شارژ می کند در حالی با موفقیت آزمایش شده است…

تولید ابرخازنی که موبایل را طی چند ثانیه برای استفاده یک هفته ای شارژ می کند در حالی با موفقیت آزمایش شده است که این محققان به تازگی روشی را به کار گرفته اند که قابلیت شارژ وسایل مختلف از گوشی موبایل تا خودروی الکتریکی را دارد و البته قدرت این ابرخازن به حدی است که می توان به مدت یک هفته از شارژ آن استفاده کرد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

محققان دانشگاه مرکزی فلوریدا UCF اعلام کرده اند یک ابرخازن انعطاف پذیر با ظرفیت خارق العاده ساخته اند که می تواند انرژی بیشتری ذخیره کند. همچنین این ابرخازن قابلیت ۳۰ هزار مرتبه شارژ بدون کاهش کیفیت را دارد.

نیتین چودری یکی از محققان پست دکتری که تحقیقات زیادی در ژورنال ACS Nano انجام داده در این باره می گوید:

اگر ابرخازن ها جایگزین باتری شوند می توان تلفن همراه را طی چند ثانیه شارژ و به مدت یک هفته از آن استفاده کرد و البته با این روش نوین مرکز دانش های نانو در دانشگاه مرکزی فلوریدا دنیای استفاده از موبایل ها و دستگاه های الکتریکی را دگرگون خواهد کرد.

به عبارت دیگر محققان از مواد نانو برای بهبود ابرخازن ها استفاده می کنند و این امر عمر باتری را در دستگاه های الکتریکی می افزاید یا در نهایت به جایگزینی برای باتری ها تبدیل می شود.

شارژ موبایل

محققان متوجه شده اند ابرخازن هایی که بتوانند به اندازه باتری های لیتیوم-یونی انرژی در خود حفظ کنند، ابعاد بسیار بزرگتر خواهند داشت. بنابراین گروه محققان UCF آزمایشات خود را با استفاده از مواد دوبعدی انجام دادند که به تازگی کشف شده بود. قطر این مواد فقط چند اتم است و البته محققان دیگری نیز فرمول های مختلفی با گرافن و مواد دوبعدی دیگر آزمایش کردند اما به موفقیت زیادی دست نیافتند.

یئون وونگ اریک جان یکی از استادیاران مرکز دانش نانو در UCF نیز در خصوص شارژ با این ابر خازن می گوید:

ما یک ترکیب شیمیایی ساده خلق کردیم که براساس آن می توانیم مواد موجود را با مواد دو بعدی مخلوط کنیم.

درهمین راستا گروه تحقیقاتی جونگ ابرخازن هایی از میلیون ها سیم نازک با روکشی از مواد دوبعدی ساختند. همچنین یک هسته رسانا انتقال الکترون را برای شارژ کردن  ابزار مورد نظر تسهیل می کند.

روکش یکنواخت از مواد دوبعدی انرژی  زیاد و قدرت عمیقی ایجاد می کند. به گفته جونگ البته دانشمندان به پتانسیل قابل توجه مواد دوبعدی درحوزه ذخیره سازی آگاه بودند اما تا زمانی که UCF فرایند یکپارچه سازی این موارد را ارائه کرد،  هیچ راهی برای عملی سازی این پتانسیل وجود نداشت.

[highlight]منبع[/highlight]   today

5 دیدگاه برای “ابرخازنی که موبایل را طی چند ثانیه برای استفاده یک هفته ای شارژ می کند !”

 1. مهرشاد گفت:

  یک هفته
  ایول

 2. شيرين گفت:

  خیلی عالی میشه

 3. علی گفت:

  لایک دارن

 4. شاهين گفت:

  باز هم برای من کمه 😁

 5. امين گفت:

  جالب بود 👍👍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.