یکشنبه، ۲۳ مهر ۹۶ - ۰۸:۲۷
شامپانزهها

محققان مدتی است این گروهی از شامپانزهها را زیر نظر دارند و هنگام گشت‌ زنی در یک منطقه حفاظت شده در سنگال متوجه رفتار…

محققان مدتی است این گروهی از شامپانزهها را زیر نظر دارند و هنگام گشت‌ زنی در یک منطقه حفاظت شده در سنگال متوجه رفتار حیرت‌آور آن ها با سردسته سابق خود شدند این شامپانزهها که در منطقه ساوانی فونگولی در سنگال زیست می کنند با خشونت تمام یکی از سردسته‌های قدیمی خود را که قصد داشت به قدرت برگردد، با ضرب و شتم کشته و به لاشه‌اش نیز رحم نکردند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

با این حال و به گفته محققان شامپانزهها ، سردسته خود را که توسط محققان فودوکو نام گذازی بود و مدتی پیش از گروه جدا شد و به تنهایی زندگی می‌کرد ، زمانی که قصد بازگشت به گروه را داشت مورد حمله ذیگر شامپانزهها  قرار گرفت و کشته شد.

ژیل پروتز از استادان و محققان دانشگاه ایالتی آیووا که از سال ۲۰۰۱ بر روی این شامپانزهها تحقیق می‌کند در این خصوص می گوید :

فودوکو زمانی به عنوان آلفا سردسته این گروه از شامپانزه‌ها بود و تا حدودی به آن ها زورگویی می‌کرد. فودوکو یک معاون (بتا) هم به نام مامادو داشت.

مامادو در سال ۲۰۰۷ زخمی و مجبور شد چند هفته گروه را ترک کند، او پس از مدتی به گروه بازگشت ولی مقامش تنزل یافته بود اما فودوکو همچنان وی را بتا می‌دانست و همین امر باعث طرد فودوکو از دسته شد. فودوکو پس از مدتی به دسته خود بازگشت ولی یک عضو معمولی بود.

محققان دانشگاه منچستر نیز در خصوص این رفتار شامپانزهها اعلام کرده‌اند که تصمیم فودوکو برای بازگشتش به قدرت باعث شد هم‌گروهی‌ هایش به وی رحم نکنند و تا خوردن اعضای بدنش نیز پیش بروند.

نکته جالب در رابطه با زندگی شامپانزهها این است که آن ها ممکن است شدیدترین خشونت‌ها را علیه شامپانزههای غریبه انجام دهند اما نمونه‌هایی از این دست که هم‌گروه‌ خود را به قتل برسانند به ندرت دیده شده است.

محققان دانشگاه منچستر می‌گویند در حالت عادی نسبت تعداد شامپانزه‌های ماده نسبت به نرها بیشتر است اما در سایت فونگولی نرها بیشتر هستند و گاهی اوقات تشدید رقابت برای تولید مثل نیز باعث چنین رویارویی‌هایی می‌شود اما در این مورد چند شامپانزه و اغلب یک شامپانزه جوان نر و یک ماده به فودوکو حمله کردند و حتی آن را شکنجه جنسی دادند.

محققان می‌گویند که فودوکو تا ساعاتی بعد از مرگ از سوی هم‌گروهی‌هایش با سنگ و چوب مورد ضرب و شتم قرار گرفت و آنها استخوان‌های او را شکستند و حتی بخش‌هایی از بدنش را خوردند.

آن ها لاشه خونین فودوکو را با جای دندان در پای راست، جای زخم بزرگ روی کمر، دنده‌های شکسته، جای دندان روی انگشت‌ها پیدا کردند و احتمال می‌دهند که بر اثر خونریزی داخلی جان خود را از دست داده است.

با این حال ژیل پروتز معتقد است که این اتفاق خیره‌کننده است. شامپانزه ماده‌ای که لاشه فودوکو را شکنجه می‌کرد، مادر دو شامپانزه دیگر است که به جای فودوکو سردسته شدند. اما همین پسرها، تنها شامپانزه‌هایی بودند که به لاشه حمله نکردند.

[highlight]منبع[/highlight] mirror

10 دیدگاه برای “شامپانزهها چه زمانی سر گروه قدیمی خود را می کشند + ویدیو”

 1. جواد گفت:

  چه عجیبن.

 2. نيلو گفت:

  وای وحشتناک بود

 3. رويا گفت:

  از این حیوون وحشت دارم

 4. سيروس گفت:

  زشته میمون 😐

 5. شادي گفت:

  چرا اینطوری کردن 😳

 6. شيرين گفت:

  زندگی عجیبی دارن😑

 7. ليلي گفت:

  مرگ وحشتناکی

 8. يزدان گفت:

  با زجر مرده

 9. دهقان گفت:

  با سنگ داره میزنه به جنازش😳

 10. صبا گفت:

  طفلی
  جنازشم پوکوندن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.