سه شنبه، ۲۷ خرداد ۹۳ - ۰۵:۱۱

ˈعباس موسوی ˈروز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دنبال اجرای موفقیت آمیز مرحله اول طرح بررسی چشم…

ˈعباس موسوی ˈروز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دنبال اجرای موفقیت آمیز مرحله اول طرح بررسی چشم پزشکی در شاهرود اجرای فاز دوم این طرح در تیر سال جاری آغاز می شود.

وی خاطرنشان کرد: بنا به اظهار مجریان، این طرح در کمترین زمان و بهترین شکل و حداقل هزینه و منابع مالی و انسانی در مرحله اول به ثمر نشسته و نتایج بسیار ارزنده ای به همراه داشت.

موسوی ابراز امیدواری کرد: در مرحله دوم با توجه به شواهد علمی که فراهم می شود، این طرح می تواند برای تصمیم گیران کشوری مفید بوده و گامی در ارتقای سلامت بخصوص در حوزه چشم پزشکی باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود اظهارداشت: این طرح با کمک بیمارستان فوق تخصصی چشم نور در تهران با هدف فراهم کردن مطالعه آینده نگر برای تعیین شیوع و بروز بیماری های اصلی چشم در سنین بالا و مشخص کردن تعیین کنندگان آن طراحی و اجرا شده است.

وی ادامه داد : مرحله اول این طرح در سال های 1387 و 1388 انجام شد و هم اکنون شاهد آغاز مرحله دوم طرح در تیر ماه سالجاری هستیم.

موسوی تاکید کرد: جامعه هدف در این مطالعه افراد بین 40 تا 64 سال شهر شاهرود است.

وی خاطر نشان کرد: آخرین آزمایشات چشم پزشکی که در دنیا معمول است روی این گروه سنی انجام می شود.

وی با بیان موفقیت آمیز بودن این طرح در مرحله اول گفت: جامعه هدف در این مطالعه افراد 28 هزار و 779 نفر از جمعیت 40 تا 64 سال شهر شاهرود بود.

وی اظهار داشت: حدود یک ششم این جمعیت برای ورود به این مطالعه در نظر گرفته شد به طوری که در فاز اول مطالعه با مراجعه به درب منزل افراد در مجموع شش هزار و 311 نفر دعوت شدند.

وی تاکید کرد: از این میان پنج هزار و 190 نفر با درصد مشارکت 82.2 درصد در مطالعه شرکت کردند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گفت: معاینات متعدد از جمله، اندازه گیری فشار خون ، تهیه نمونه خون برای آزمایشات، معاینات اپتومتری شامل تعیین قدرت دید، بررسی میدان دید، معاینات تخصصی چشم پزشکی،تعیین فشار چشم، معاینه عدسی ،شبیکه و سلامت شبکیه و قرنیه بر روی آنها انجام شد.

وی اضافه کرد: در صورت مشاهده مشکل چشم پزشکی به طور رایگان درمان و یا در صورت نیاز در تهران تحت مراقبت و مداوا قرار گرفته و در ادامه طرح نیز به همین شکل انجام خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود اظهار داشت: اطلاعات پایه و اولیه این مطالعه به عنوان شاخصی از بیماری های چشم در منطقه به مسوولان کشور و در قدمی فراتر به دنیا اعلام می شود.ک/3

7265/1496/599

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.