جمعه، ۰۹ آبان ۹۳ - ۰۲:۱۳

رئیس هیأت امنای حسینیه اعظم زنجان از اعلام شاه‌بیت دسته حسینیه اعظم زنجان خبر داد. “محمدجواد غم‌پرور” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان…

رئیس هیأت امنای حسینیه اعظم زنجان از اعلام شاه‌بیت دسته حسینیه اعظم زنجان خبر داد.

“محمدجواد غم‌پرور” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه زنجان، با بیان اینکه هر سال شاه‌بیت دسته حسینیه اعظم زنجان اعلام می‌شود، افزود: امسال عبارت “من ابوالفضلم علمدار قیام / پیرو خط حسینم والسلام / هیهات من‌الذله” به عنوان شاه‌بیت دسته حسینیه زنجان تعیین شده است.

وی با تأکید بر اینکه شهرت جهانی مسجد حسینیه اعظم زنجان به واسطه عزاداری باشکوهی است که عصر روز هشتم ماه محرم به یاد حضرت ابوالفضل(ع) و رشادت‌های ایشان در واقعه کربلا برگزار می‌شود، تصریح کرد: این مراسم عزاداری که از چندین سال گذشته شکل جهانی به خود گرفته و هر سال از چند شبکه داخلی و خارجی به صورت زنده پخش می‌شود، مورد استقبال مردم سراسر کشور و حتی خارج از کشور نیز قرار گرفته است.

غم‌پرور با بیان اینکه به دلیل معنویت خاصی که مراسم عزاداری حسینیه اعظم زنجان دارد، هر سال شاهد حضور مهمانان زیادی برای شرکت در این مراسم که به زنجان عزیمت می‌کنند، هستیم ادامه داد: مراسم عزاداری حسینیه اعظم زنجان در تاریخ 15 دی‌ماه 87 با شماره ثبتی 10 به عنوان دهمین مورد از میراث‌معنوی کشور ثبت‌ شده است که برای شکوه و معنویت بیشتر مراسم، هر سال یک بیت به زبان ترکی به عنوان شاه‌بیت دسته در مقام حضرت ابوالفضل(ع) سروده شده و توسط مادحین و مردم به صورت جمعی خوانده می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه قبل از حرکت دسته عزاداری حسینیه اعظم در روز هشتم ماه محرم، جایگاه ثابتی در میدان انقلاب زنجان برای حضور پیکر مطهر 45 شهید گمنام ایجاد می‌شود، اظهار کرد: امسال مراسم عزاداری دسته حسینیه اعظم زنجان حال و هوای دیگری خواهد داشت و پیکر شهدای گمنام پیش از شروع دسته عزاداری حسینیه اعظم به صورت ثابت در وسط میدان انقلاب قرار می‌گیرد و جایگاه ثابتی برای این منظور قبل از شروع دسته عزاداری ایجاد خواهد شد.

رئیس هیأت امنای حسینیه اعظم زنجان خاطرنشان کرد: عزاداران حسینی پس از برگزاری دسته عزاداری حسینیه اعظم می‌توانند برای زیارت و وداع با شهدای گمنام در کنار پیکر مطهر این شهیدان حضور یابند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *