یکشنبه، ۲۳ شهریور ۹۳ - ۰۷:۱۹

سامانه آموزش‌های الکترونیکی جهاددانشگاهی خوزستان پیش از ظهر امروز(23 شهریورماه) با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری و اعضای شورای اداری…

سامانه آموزش‌های الکترونیکی جهاددانشگاهی خوزستان پیش از ظهر امروز(23 شهریورماه) با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری و اعضای شورای اداری جهاددانشگاهی خوزستان رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار علمی‌وآموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر قدرت‌الله شاکری‌نژاد رئیس جهاددانشگاهی خوزستان، در این مراسم گفت: جهاددانشگاهی بر اساس دوراندیشی و ابتکار امام راحل(ره) در سال 1359 شکل گرفت. جهاد دانشگاهی یک نهاد انقلابی با ماهیت علمی، پژوهشی، فرهنگی و آموزشی است که طی 32 سال عمری که از آن می‌گذرد، همواره تلاش کرده نهادی تأثیرگذار و مفید برای نظام باشد.

شاکری‌نژاد گفت: دلیل پیشرفتی که جهاد در دوران فعالیتش داشته این بوده که هرگز سیاست‌زده نشده و تلاش کرده همواره ماهیت و اصالت خود را حفظ کند.

وی افزود: جهاددانشگاهی اکنون تبدیل به یک نهاد علمی تنومند شده که در همه عرصه‌ها در حال فعالیت است و تقریباً هیچ عرصه‌ای نیست که جهاد در آن فعالیتی نداشته باشد. در حیطه فنی و مهندسی؛ در زمان جنگ، زمان بازسازی و اکنون نیز که در اوج تحریم‌ها هستیم، جهاددانشگاهی توانسته تلاش کند بخشی از تحریم‌ها را به نوعی کم‌رنگ کند و با ساخت قطعات، تکمیل دانش فنی و تعمیر تجهیزات در حوزه‌های مختلف صنعتی به خصوص حوزه نفت، برخی از دغدغه‌های نظام را کمتر کند.

رییس جهاد دانشگاهی خوزستان گفت: جهاد در حوزه کشاورزی به خصوص در حیطه آبخیزداری، آب و خاک، توانسته مبدع بسیاری از طرح‌ها باشد. در حوزه علوم انسانی و روانشناسی همواره حرف برای گفتن داشته و تلاش کرده با تأسیس پژوهشکده‌ها و پژوهشگاه‌ها، در جهت رفع مشکلاتی که گاهاً در نسل جوان داشته‌ایم گام بردارد.

شاکری‌نژاد در ادامه به پیشرفت‌های جهاد دانشگاهی در حوزه علوم پزشکی اشاره کرد و افزود: امروز کشورمان یکی از سرآمدهای دنیا در حیطه علوم پزشکی است که این به برکت تلاش‌هایی است که از سوی این نهاد و نهادهای مشابه در حال انجام است؛ نمونه این تلاش‌ها را می‌توان در پژوهشگاه رویان مشاهده کرد؛ این پژوهشگاه ضمن این‌که خدمات تخصصی در حوزه درمان ناباروری ارایه می‌دهد، در حوزه‌های پزشکی – تخصصی دیگر نیز در حال تلاش و فعالیت است.

وی اظهارکرد: در زمان پیک جمعیتی، اگر فکری به حال جمعیت جوان نمی‌شد، جوانان یا نمی‌توانستند وارد دانشگاه شوند یا تمایل به رفتن به خارج از کشور پیدا می‌کردند، که جهاد دانشگاهی در حیطه آموزش عالی توانست با ایجاد مؤسسات آموزش عالی و علمی کاربردی، فضا را برای تحصیل جوانان در کشور فراهم کند.

رییس جهاد دانشگاهی خوزستان هم‌چنین با اشاره به فعالیت این نهاد در حیطه آموزش‌های کوتاه‌مدت، گفت: جهاد دانشگاهی یکی از نهادهایی است که در این حیطه بسیار تخصصی کار کرده‌ است.

شاکری‌نژاد در خصوص فعالیت جهاددانشگاهی در حوزه فرهنگی، اظهارکرد: خمیرمایه و اصالت جهاد دانشگاهی از حیطه فرهنگی شکل گرفته‌است؛ زمانی که هیچ ارگان و نهادی متولی کار فرهنگی در دانشگاه‌ها نبود این جهاد دانشگاهی بود که این امور را هدایت و ساماندهی می‌کرد.

وی با بیان این‌که به‌حمداله امروز نهادهای متعددی در دانشگاه‌ها کار فرهنگی انجام می‌دهند، افزود: جهاددانشگاهی اکنون به دنبال انجام کارهای نوآورانه است؛ راه‌اندازی ایسنا و ایکنا به عنوان خبرگزاری به نوعی یک نوآوری است که هرچند در حوزه اطلاع‌رسانی فعالیت می‌کنند، ولی با دید فرهنگی ایجاد شده‌اند.

رییس جهاد دانشگاهی خوزستان ادامه داد: هم‌چنین زمانی که تب اشتغال در کشور بالا بود و حوزه نرم‌افزاری اشتغال نیاز به کار و برنامه‌ریزی داشت، جهاددانشگاهی هم در کنار دیگر نهادها، معاونتی را تحت معاونت اشتغال تأسیس کرد و کار به جدیت پیگیری شد. در این برهه زمانی نیز در حال فعال سازی مجدد حوزه اشتغال هستیم.

شاکری‌نژاد با اشاره به رونمایی از سامانه آموزش‌های الکترونیکی جهاد دانشگاهی خوزستان، افزود: هدف ما در جهاد دانشگاهی این است که هر فعالیتی که به نوعی در جامعه مغفول مانده‌است و متولی ندارد، بر عهده بگیریم و به دنبال این نیستیم که کاری را به نام خود تمام کنیم.

وی اظهارکرد: جهاد دانشگاهی در حیطه آموزش‌های کوتاه‌مدت و تخصصی سابقه‌ای طولانی دارد و مجموعه کشور و استان می‌توانند از این ظرفیت و توانایی استفاده کنند.

رییس جهاد دانشگاهی خوزستان گفت: جهاد دانشگاهی رسالتی سنگین را در کشور بر عهده گرفته‌ است و امیدواریم مجموعه استان ما را در این رسالت کمک کنند. در گوشه گوشه جهاد دانشگاهی فعالیتی در حال انجام است و یکی از حوزه‌هایی که احساس می‌کنیم خلائی در این زمینه در استان وجود دارد، حیطه آموزش‌های تخصصی، به خصوص برای کارمندان دولت و سازمان‌هاست.

شاکری‌نژاد گفت: استانداری خوزستان مجموعه خوبی در بحث آموزشی دارد که اگر در کنار مجموعه آموزش‌های تخصصی جهاد دانشگاهی قرار بگیرد، تحولی در استان ایجاد خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.