جمعه، ۲۳ خرداد ۹۳ - ۰۴:۳۷

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر وفا رحیمی موقر در حاشیه برگزاری ششمین کنگره بین المللی جراحی مغز و اعصاب در سالن شهید غرضی…

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر وفا رحیمی موقر در حاشیه برگزاری ششمین کنگره بین المللی جراحی مغز و اعصاب در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد، افزود: تلفات بیش از 20 هزار نفر در سال بر اثر تصادفات جاده ای، آمار نگران کننده ای است که باید کاهش یابد.

وی مهمترین راه پیشگیری از بروز نوروتروما(ضربات شدید مغزی و نخاعی) را کاهش شمار تصادفات جاده ای عنوان کرد و گفت: برای کاهش تصادفات جاده ای، باید چهار اصل رفتار ایمن، ماشین ایمن، جاده ایمن و سیستم ایمن را رعایت کرد.

رحیمی موقر ادامه داد: متاسفانه این چهار اصل در کشور خوب رعایت نمی شود که خطاهای زیاد رانندگی و شمار زیاد تصادفات جاده ای ناشی از آن است.

وی در مورد ششمین کنگره بین المللی جراحی مغز و اعصاب نیز گفت: در این کنگره، سخنرانی های ارزنده ای خواهد شد که به به روز کردن اطلاعات جراحان مغز و اعصاب کمک می کند.

امکان درمان تومورهای اولیه مغزی در کشور

همچنین دکتر هوشنگ صابری دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در جمع خبرنگاران گفت: امکان درمان گلیوما (تومورهای اولیه مغزی) در تمامی مراکز استان ها و شهرستان ها وجود دارد و کشور از لحاظ نیروی انسانی متخصص جراح مغز و اعصاب و امکانات تصویر برداری در وضعیت خوبی بسر می برد.

این متخصص جراحی مغز و اعصاب افزود: گلیوما یا تومورهای اولیه مغزی یکی از تومورهای نسبتا شایع مغزی است که اغلب اوقات سیر خوش خیمی ندارند.

وی با اشاره به اینکه تومورهای مغزی یکی از مشکل ترین عوارض مغزی از نظر درمانی به شمار می روند،گفت:در این کنگره فضایی ایحاد شده تا متخصصان کشورهای مختلف در مورد روش های درمانی رایج و مرسوم برای این بیماری تبادل نظر کنند و آخرین روش های درمانی را که برای گلیوما در کشورهای مختلف استفاده می شود،مورد بررسی قرار گیرد.

صابری با اشاره به اینکه گلیوما 30 درصد کل تومورهای سیستم مرکزی عصبی و 80 درصد تومورهای بدخیم مغز را تشکیل می دهد، گفت: این تومورها مشکلات زیادی برای بیماران ایجاد می کنند.

این متخصص جراح مغز و اعصاب گفت: معمولا تومورهای مغزی به صورت افزایش فشار داخل جمجمه تظاهر می کنند و اغلب علائمی به صورت سردرد،کاهش دید، ضعف و بی حسی یک سمت بدن دارند.

ششمین کنگره بین المللی جراحی مغز و اعصاب روز پنجشنبه با حضور پروفسور سمیعی و 27 سخنران از 12 کشور جهان در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.