پنجشنبه، ۲۲ خرداد ۹۳ - ۰۳:۵۸

به گزارش خبرنگار مهر، همایش فرهنگ روستا با عزم محلی و مدیریت جهادی عصر چهارشنبه با حضور امام جمعه شهر الوند، بخشدار شهرستان…

به گزارش خبرنگار مهر، همایش فرهنگ روستا با عزم محلی و مدیریت جهادی عصر چهارشنبه با حضور امام جمعه شهر الوند، بخشدار شهرستان البرز، مدیرکل اوقاف شهر الوند و دادستان شهر الوند در سالن شهید مرتضی آوینی این شهر برگزار شد.

محمد تقی صفری بخشدار مرکزی شهرستان البرز در این همایش گفت: امسال با نام فرهنگ ملی با عزم جهادی تعیین شده و مقام معظم رهبری در این سال با تاکید بر امور فرهنگی مسیر ما را مشخص کرده اند لذا باید هوشیار باشیم و بدانیم دنیای استکباری درگیر جنگ فرهنگی با ایران است.

وی افزود: در سالهای گذشته تغییرات عمیقی در فضای عمرانی روستا رخ داده و فضای روستا را دگرگون کرده  و با تحول عمرانی در روستاها راههای روستایی آسفالت شده، آب و برق به روستا راه یافته و ارتباطات روستا با جهان اطراف گسترش یافته و همه این تغییرات موجب دگرگونی در سبک زندگی در روستاها شده است.

صفری تصر یح کرد: اگرچه از تغییرات عمرانی روستاها خوشحالیم اما نسبت به تغییرات رخ داده در فرهنگ روستایی نگرانی داریم، زیرا این تغییرات می تواند به اقتصاد کشور آسیب بزند و کشور را نیازمند واردات محصولات کشاورزی کند.

وی بیان کرد: فرهنگ روستا فرهنگ کار و تلاش است، زن و مرد در روستا در کنار یکدیگر کار می کنند و فرزندان نیز در محیط کار پرورش می یابند و با کار روستاییان نیاز کشور به محصولات کشاورزی و دامی تامین می شود.

صفری اظهار داشت: اگر روستایی کار نکند و روستا را رها کند، امنیت غذایی کشور به خطر می افتد و برای تامین نیازهای کشور مجبوریم به واردات از دیگر کشورها  روی اوریم و حرکت در این مسیر زمینه ساز نیاز بیشتر کشور و وابستگی به خارج از کشور است.

صفری در خصوص سایر تغییرات رخ داده در فرهنگ روستاها گفت: نسل جدید به واسطه ارتباط بیشتر با خارج از روستا از فرهنگ کار فاصله گرفته و به جای تولید بیشتر به دنبال مصرف است و این تغییرات فرهنگی زمینه ساز مهاجرت از روستا شده و جوانانی که می تواند نیروی مولد باشند و با اشتغال خود به عمران و توسعه روستاها کمک کنند به نیرویی بیکار و مصرف کننده تبدیل می شوند که نگران کننده است.

وی در خصوص خطرات حاشیه نشینی در شهرها هشدار داد و یادآورشد: جوانی که روستا را ترک می کند ممکن است در شهر با خطر عدم تامین شغل و معاش روبرو شود و به ناچار به حاشیه نشینی روی آورد که نتیجه حاشیه نشینی گسترش فقر، جرم و فساد است.

صفری اظهارداشت: در گذشته اگرچه روستاها فاقد امکانات بودند اما همدلی و امید در روستا فراوان بود و به دلیل سادگی روح روستا، در ادبیات و فرهنگ ایران روستا مظهر پاکی، سادگی و معصومیت بود که به دلیل این معصومیت روستا تداعی گر مدینه فاضله است.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.