یکشنبه، ۰۷ خرداد ۹۶ - ۰۳:۱۴
شرایط جدید اخذ گواهینامه رانندگی

شرایط جدید اخذ گواهینامه رانندگی در کشور در حالی اعلام شده است که برای کسانی که از این به بعد قصد اخذ گواهینمامه…

شرایط جدید اخذ گواهینامه رانندگی در کشور در حالی اعلام شده است که برای کسانی که از این به بعد قصد اخذ گواهینمامه رانندگی را دارد محدودیت‌ های جدیدی چون رانندگی نکردن در ساعات ۱۲ شب تا ۵ صبح برای سال اول گرفتن گواهینامه اعلام شده است. برای اطلاع از جرئیات بیشتر در ادامه با میهن پست همراه شوبد.

شرایط جدید اخذ گواهینامه رانندگی توسط سرهنگ محمد ترحمی ، رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا اعلام و به گفته وی اخذ گواهینامه جدید رانندگی در کشور با اعمال محدودیت هایی نسبت به شرایط قبل خواهد بود و به عبارتی برای افرادی که به‌ تازگی گواهینامه گرفته‌اند تغییراتی قانونی را باید بپذیرند .

رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا در خصوص شرایط جدید اخذ گواهینامه رانندگی در کشور گفته:

از سال ۱۳۸۳ برای گرفتن انواع گواهینامه، آموزش راهنمایی و رانندگی در آموزشگاه‌ها اجباری شد. برای افرادی که می‌خواهند گواهینامه موتورسیکلت دریافت کنند، ۱۰ ساعت رانندگی با موتور و ۱۰ ساعت آموزش تئوری آئین‌نامه راهنمایی و رانندگی اجباری است. اما از ابتدای مرداد ۱۳۹۶ برای درخواست‌کنندگان گواهینامه پایه سوم (موتورسیکلت)، گذراندن ۴۰ ساعت کلاس آموزشی تئوری در فضای آموزشی و مجازی لازم است.

سرهنگ محمد ترحمی در مورد محدودیت‌ های برای ثبت نام کنندگان گواهینامه رانندگی و دارندگان گواهینامه موتورسیکلت توضیحات بیشتر داده و گفته ؛ افرادی که به‌‌ اخیرا گواهینامه گرفته‌ اند ، به‌ تنهایی تا ۳ ماه حق رانندگی نخواهند داشت و افراد با‌ تجربه و دارای گواهینامه باید در کنار این افراد حضور داشته باشند. همچنین این افراد حق رانندگی در مسیرهای برون‌شهری تا مدت یک سال ندارند. همچنین برای آن‌ها رانندگی از ساعت ۱۲ شب تا ۵ صبح ممنوع و لازم است که تابلوی مثلث راننده مبتدی را روی خودروی خود نصب کنند.

به گفته‌ ی رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا، هر چند نصب تابلوی راننده مبتدی برای جوانان خوشایند نخواهد بودِ اما نصب تابلوی خطر سبب می‌شود دیگران بیشتر مراعات کنند. همچنین این کار تشخیص رانندگان تازه گواهینامه را برای پلیس بسیار آسان خواهد کرد.

سرهنگ ترحمی توضیح داد: « مراحل و شرایط دریافت گواهینامه در کشورمان نسبت به کشورهای پیشرفته ، ساده است. رتبه رانندگی رانندگان ما از آسیا بهتر است؛ اما نسبت به وضعیت رانندگی در اروپا فاصله‌ی بسیاری داریم. امیدواریم محدودیت‌های جدید بتواند از وقوع برخی تصادفات و اشتباهات ناشی از کم‌تجربگی رانندگان جوان جلوگیری کند.»

شرایط جدید اخذ گواهینامه رانندگی

رئیس اداره حقوقی پلیس راهور نیروی انتظامی اعلام کرد:

داوطلبان دریافت گواهینامه‌ ی رانندگی موتورسیکلت یا سواری ابتدا رانندگی را در فضای مجازی تجربه خواهند کرد. آموزش‌های رانندگی به‌سوی استفاده از فناوری‌ها پیش می‌رود و البته با توجه به داشتن فرهنگ غنی در کشور ، تنها لازم است که رفتار رانندگی اصلاح شود. برخی از رفتارهای رانندگی حادثه‌خیز است؛ اما برخی از رفتارها به‌یک‌باره اتفاق می‌افتند و عادت راننده نیست که نیاز به اصلاح باشد.

بر اساس اعلام رئیس اداره حقوق پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، روزانه ۴۳ نفر در کشور بر اثر حوادث رانندگی فوت و ۹۰۰ نفر مجروح می‌شوند. در حوادث اخیر ۱۴۳۲ نفر از تصادف‌کنندگان، نوگواهینامه بودند.

با توجه به شرایط جدید اخذ گواهینامه رانندگی و به گفته سرهنگ ترحمی ضریب عکس‌ العمل برخی رانندگان بسیار طولانی‌تر از دیگران است. به‌طور عادی عکس‌العمل رانندگی بین ۰/۶ تا ۱ ثانیه طبیعی بوده و لازم است با آموزش‌های نوین در فضای مجازی رانندگان را با موقعیت‌های احتمال تصادف آشنا کرد. با این کار می‌توان ضریب پیش‌بینی وقوع تصادف را برای رانندگان تقویت کرد. افرادی که زودتر از دیگران خطر را درک می‌کنند، کمتر از دیگر رانندگان تصادف می‌کنند و البته افرادی که کارت پایان خدمت ندارند هم می‌توانند گواهینامه بگیرند؛ اما طبق قانون، افرادی که سرباز فراری یا مشمول خدمت عمومی وظیفه هستند باید معرفی و به خدمت سربازی اعزام شوند.»

به گفته‌ی سرهنگ ترحمی ، گرفتن ۳۰ نمره‌ی منفی در مرتبه‌ی اول ۶۰ هزار تومان جریمه دارد. اگر گواهینامه‌ ی افراد ضبط شود، رانندگان متخلف ۹۰ هزار تومان جریمه خواهند شد. اگر ۶ ماه از زمان گرفتن نمره منفی گذشته باشد و نمره‌ی منفی دیگری دریافت نشود، مشمول بخشودگی تمام نمرات منفی رانندگان خواهد شد.

بر اساس اعلام رئیس اداره‌ ی حقوقی راهنمایی و رانندگی در خصوص شرایط جدید اخذ گواهینامه رانندگی ، موتورسیکلت‌ سواران نوگواهینامه هم نمی‌توانند موتورهای بالاتر از ۲۰۰ سی‌سی سوار شوند. این افراد نباید هیچ فردی را تا سه ماه روی موتورسیکلت خود سوار کنند.

[highlight]منبع[/highlight]   ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *