شنبه، ۰۸ شهریور ۹۳ - ۰۱:۴۶

سلامت نیوز :دکتر دامون غضنفری املشی ،متخصص رادیولوژی با ارسال یادداشتی انتقادی به سلامت نیوز در خصوص طرح تحول سلامت و شیوه اجرای…

سلامت نیوز :دکتر دامون غضنفری املشی ،متخصص رادیولوژی با ارسال یادداشتی انتقادی به سلامت نیوز در خصوص طرح تحول سلامت و شیوه اجرای آن برخی شرایط خاص متخصصان رادیولوژی را در این طرح شرح داده و تاکید کرد : «تامین هزینه‌های چند صد میلیونی دستگاه‌های سونوگرافی و رادیولوژی که جز با گرفتن وام‌های هنگفت و تقبل اقساط سنگین مقدور نبوده است و نیز هزینه‌های جاری سرسام‌آور (اجاره مطب، پرسنل متعدد، لوازم مصرفی و …) واضح است که تبدیل مطب خصوصی به کلینیک ویژه چه ضرر جبران ناپذیری بر رادیولوژیست صاحب مطب وارد می‌کند.»

به گزارش سلامت نیوز متن کامل این یادداشت در زیر می آید:

با توجه به آغاز طرح عظیم تحول سلامت که گستردگی زیادی از نظر خدمات ارایه شونده و پزشکان مخاطب دارد، بر خود لازم دانستم نکاتی را در ارتباط با شرایط خاص متخصصان رادیولوژی در این طرح معروض دارم.

اجازه بدهید ابتدا وضعیت تعرفه‌های رادیولوژی را در 15 سال قبل با رشته‌های بالینی مقایسه کنم: در آن هنگام تعرفه خصوصی و دولتی یکسان بود؛ ویزیت متخصص رشته‌های بالینی حدود 800 تومان و تعرفه سونوگرافی لگن که از شایع‌ترین سونوگرافی‌های درخواستی است، 1600 تومان بود. علت این تفاوت 2 برابری نیز واضح بود چرا که رادیولوژیست علاوه بر انجام سونوگرافی مجبور به پرداخت هزینه دستگاه و رعایت شرایط خاص ساختمانی (مثل متراژ بالاتر) بود. در بخش دولتی 50% ویزیت متخصص و 25% تعرفه سونوگرافی به متخصص مربوطه می‌رسید؛ بدین ترتیب در بخش دولتی میزان دریافتی متخصص بالینی و رادیولوژیست یکسان بود که با توجه به تامین تجهیزات و ملک از سوی دولت منطقی می‌نمود.

اما با گذشت زمان و به دلایلی نامعلوم و علی رغم جهش قیمت ارز در سال‌های اخیر نسبت متعادل مذکور کاملا به هم خورد. به طوری که هم اینک ویزیت متخصص بالینی در بخش دولتی 10000 تومان است که در صورت ورود به بسته ارتقای کیفیت خدمات سرپایی به 19400 تومان می‌رسد اما تعرفه سونوگرافی لگن 9500 تومان (حتی کمتر از ویزیت متخصص!) است که با اعمال تنها 25% افزایش در یک شهر گروه “د” به 11875 تومان می‌رسد که در صورت اعمال 40% سهم رادیولوژیست مبلغ پرداختی به وی کمتر از 5000 تومان خواهد بود!

اگر سهم رادیولوژیست را در صورت تبدیل کلینیک ویژه به مطب 100% فرض کنیم، درآمد رادیولوژیست به یک سوم کاهش می‌یابد و همه اینها در حالی است که با توجه به عدم سوددهی خدمات رادیوگرافی، تجهیز مطب به دستگاه‌های رادیولوژی و متعاقب آن استقرار در مکانی بزرگتر تنها به اجبار قوانین موجود و مصرح در موافقت اصولی صورت گرفته است!

همان طور که ملاحظه می‌فرمایید، تفاوت ویزیت متخصص بالینی در بخش دولتی و خصوصی کمتر از 7000 تومان و این تفاوت در مورد سونوگرافی لگن بیش از 17000تومان می‌باشد (توضیح این که ویزیت متخصص در بخش خصوصی 26000 تومان و تعرفه خصوصی سونوگرافی لگن 22300 تومان است).

هم‌چنین در مورد خدمات رادیوگرافی تنها 5/6% افزایش پرداخت عملکردی صورت می‌گیرد و با در نظر گرفتن این که در بخش رادیوگرافی سهم رادیولوژیست 10% است، نسبت مبلغ متعلق به پزشک در رادیوگرافی قفسه سینه در طرح فوق (تنها 925 تومان) به بخش خصوصی (25400 تومان) فقط و فقط 5/3% است و حتی اگر سهم رادیولوژیست را در صورت تبدیل کلینیک ویژه به مطب 100% فرض کنیم، درآمد رادیولوژیست به یک سوم کاهش می‌یابد و همه اینها در حالی است که با توجه به عدم سوددهی خدمات رادیوگرافی، تجهیز مطب به دستگاه‌های رادیولوژی و متعاقب آن استقرار در مکانی بزرگتر تنها به اجبار قوانین موجود و مصرح در موافقت اصولی صورت گرفته است!

بدیهی است تفاوت‌ها در خدمات گران‌تر مثل سونوگرافی داپلر عروق یا رادیوگرافی‌های رنگی بسیار بیشتر خواهد بود.
با توجه به موارد فوق الذکر و در نظر گرفتن هزینه‌های چند صد میلیونی دستگاه‌های سونوگرافی و رادیولوژی که جز با گرفتن وام‌های هنگفت و تقبل اقساط سنگین مقدور نبوده است و نیز هزینه‌های جاری سرسام‌آور (اجاره مطب، پرسنل متعدد، لوازم مصرفی و …)، واضح است که تبدیل مطب خصوصی به کلینیک ویژه چه ضرر جبران ناپذیری بر رادیولوژیست صاحب مطب وارد می‌کند و عملا اولین هدف اختصاصی دستورالعمل ارتقای کیفیت خدمات ویزیت (افزایش انگیزه ارایه دهندگان خدمات و ماندگاری پزشکان در بخش دولتی) مصرح در ماده 3 دستورالعمل فوق محقق نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.