یکشنبه، ۰۸ تیر ۹۳ - ۰۹:۴۴

به گزارش خبرنگار مهر، حیدر سلگی بعداز ظهر یک شنبه در جمع مالکان گاوداری شهرستان نهاوند در اداره دامپزشکی شهرستان نهاوند اظهار داشت:…

به گزارش خبرنگار مهر، حیدر سلگی بعداز ظهر یک شنبه در جمع مالکان گاوداری شهرستان نهاوند در اداره دامپزشکی شهرستان نهاوند اظهار داشت: بیماری لمپی اسکین (آبله گاوی) یکی از بیماریهای ویروسی و پوستی در گاو است که به وسیله پشه ها و همچنین تماس با دام بیمار یا محصولات خام دامی آلوده به ویروس منتقل می شود.

سلگی گفت: این بیماری از دام به انسان قابل انتقال نبوده و تهدیدی برای انسان به شمار نمی آید اما به دلیل میزان واگیری بالا، تلفات، کاهش تولید و هزینه های درمان منجر به خسارات اقتصادی شدیدی در دامداری می شود که عملیات مبارزه با  این بیماری ویروسی در روستاها و دامداری های صنعتی نهاوند آغاز شده است.

وی افزود: هجوم ویروس لمپی‌اسکین دامی از مرزهای غربی به داخل کشور از خرداد ماه سال جاری آغاز شد که نمونه‌ای از ویروس لمپی‌اسکین در بین دام‌های سنگین از جمله گاو و گوساله در کشور مشاهده شد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان نهاوند عنوان کرد: برخی از این اقدامات نظیر بازدید مستمر کارشناسان از دامداری ها برای تشخیص سریع و مدیریت بیماری، سم پاشی، واکسیناسیون دام ها و همچنین آموزش دامداران انجام شده و برای کنترل و پیشگیری از وقوع این بیماری همکاری دامداران و گزارش سریع موارد مشکوک به شبکه های دامپزشکی شهرستان لازم و ضروری است.

حیدر سلگی ادامه داد: تاکنون افزون بر چهار هزار رأس دام در 500 مکان نگهداری دام‌ در روستاها ی نهاوند علیه ویروس لمپی‌اسکین واکسیناسیون شدند و با توجه به تاثیر بسیار زیاد جابجایی دام در انتشار بیماری، پرهیز از جابجایی غیر مجاز دام باید مورد توجه قرار گیرد

سلگی بیان داشت: براساس برنامه‌ریزی قرار است عملیات واکسینه علیه بیش از 80 هزار رأس دام سنگین گاو و گوساله انجام شود و در همین راستا با تشکیل کارگروه‌های تخصصی دستور شروع عملیات واکسیناسیون و سمپاشی صادر شد.

وی افزود: در مرحله اول این طرح مقرر شد در شعاع 20 کیلومتر از روستاهای همجوار با شهرستان‌های غرب کشور، اقدام فوری و مبارزه عملی از جمله سمپاشی مکان‌های نگهداری دام و دام‌های سنگین گاو و گوساله انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.