دوشنبه، ۲۱ مهر ۹۳ - ۰۱:۰۹

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم شبی با حافظ شامگاه یکشنبه در سالن جلسات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شاهرود با حضور شاعران…

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم شبی با حافظ شامگاه یکشنبه در سالن جلسات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شاهرود با حضور شاعران و فرهیختگان این شهر به مناسبت گرامیداشت روز جهانی حافظ برگزار شد.

در این مراسم شاعران دیدگاه خود درباره شعر حافظ، ویژگی ها، لطافت ها و بار معنایی و عرفانی اشعار حافظ بیان کرده و به اطلاع رسانی درباره موقعیت تاریخی دوره زندگی حافظ در شیراز و ایران پرداختند.

شعر حافظ شعری فراگیر و رندانه است و نوید آینده ای روشن به مخاطبانش می دهد

یک شاعر شاهرودی در این مراسم با اشاره به اینکه اشعار حافـظ شيـرازي‎ بـا الـهـام‎ از تعاليم‎‎ ناب‎ اسلامي‎‎ و مفاهيم گرانقدر قرآني سروده‎‎ شده است‎ و همگـي‎ ايـن‎ اشعـار حـاوي‎ كنايات‎‎‎ و استعارات زيبا و بي‎ نظير است گفت: ‌اصطلاحات عرفاني كه در شعر حافظ بكار برده مي‌شود، در اثر آگاهي كامل و شناخت معنايي صحيح است اما حافظ قبل از اينكه عارف باشد شاعري بزرگ و تواناست و تفكر شاعرانه‌اش بر عرفان او برتري دارد.

ناصر صداقت زاده با تاکید بر این که حافظ ديدگاه عارفانه و اميدوار كننده دارد و عرفان به مفهوم واقعي كلمه در اشعار او نمايان است افزود: در شعرش همواره اميد به آينده‌اي روشن را نويد مي‌دهد به گونه‌اي كه مخاطب با مطالعه اشعارش به نوعي لذت معنوي دست پیدا می کند.

وی با اشاره به زندگی حافظ در قرن حاكميت زهد و ريا و خفقان خاطر نشان کرد: او شعري فراگير و رندانه دارد و از همه مسائل جهان هستي با بياني ظريف و رندانه سخن مي‌گويد و همواره از تظاهر و تزوير دوري کرده  و شعر برايش جنبه‌اي متعالي و آرماني دارد.

گستردگی معنایی شعر حافظ به حدی است که هر کس از دیدگاه خود مفاهیم را در شعرش پیدا می کند

این شاعر شاهرودی گسترگي معنايي در شعر حافظ را به حدي دانست كه هر كس از ديدگاه خويش مفاهيم ذهني متناسب با تفكر خود را در شعرش پيدا مي ‌كند و نظري خاص درباره او ارائه مي‌دهد.

صداقت زاده با اشاره به این که حافظ با توان شاعري بسيار بالایی که دارد داستان‌هاي قرآني را با اشاره‌هاي ظريف در شعرش بيان مي‌كند اذعان داشت: به واقع او ناظم شعر نيست كه به بيان روايي داستان بپردازد بلكه شاعري تواناست كه با تخييل و شناخت عميق بسياري از مسايل قرآني و اجتماعي را در قالب شعر ارائه مي‌دهد.

وی با اشاره به تعابیر والای معنوی و دینی در شعر حافظ عنوان کرد: حافظ هم از عشق الهی هم از عشق مادی و زمینی سخن به میان می آورد اما نکته قابل توجه در این میان این است که در پس این عشق های مجازی، عشق الهی قابل رویت است” گشته ام در جهان و آخر کار، دلبری برگزیده ام که مپرس”

رمزپردازی و سمبولیسم در شعر حافظ باعث رازآلود شدن اشعار وی شده است

یکی دیگر از شعرای شاهرودی نیز با اشاره به ویژگی های شعر حافظ ابراز داشت: شعر او دارای رمز پردازی و استفاده از سمبل و نماد های مختلف، مراعات النظیر، توانایی خلق لحن مناسب در آغاز  غزل ها، طنز، ایهام و ابهام، است.

دهقانیان با اشاره به این که حافظ به مدد طنز، به بیان ناگفته ها در عین ظرافت و گزندگی پرداخته و نوش و نیش را در کنار هم گرد آورده اظهار داشت: پادشاه و محتسب و زاهد ریاکار، و حتی خود شاعر در آماج طعن و طنز شعرهای او هستند.

وی رمز پردازی و حضور سمبولیسم در شعر حافظ  باعث راز آلود شدن اشعار وی دانست و یادآور شد: به همین سبب است که شعر او وجوه گوناگون دارد و مانند آینه ای است که صورت مخاطبانش را در خود نشان می دهد.

در ادامه این مراسم هر شاعر نظر خود درباره اشعار حافظ و موقعیت این اشعار در ایران و جهان بیان کرد و به خواندن قطعه ای از حافظ مجلس مزین شد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *