پنجشنبه، ۲۳ شهریور ۹۶ - ۰۸:۵۳
شفق سیاره مشتری

شفق سیاره مشتری در تصاویر جدید مدارگرد جونو  در حالی توسط ناسا منتشر شده است که مدارگرد جونو که در مدار مشتری مستقر…

شفق سیاره مشتری در تصاویر جدید مدارگرد جونو  در حالی توسط ناسا منتشر شده است که مدارگرد جونو که در مدار مشتری مستقر است موفق شد به اطلاعات جدیدی درباره ویژگی‌های شفق‌ های مشتری دست پیدا کند. سیاره مشتری که بزرگترین سیاره در منظومه شمسی است دارای جوی خاص و منحصر به فرد است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

ارتفاع جو مشتری از سطح آن به 5000 کیلومتر می‌رسد و دما و فشار بالایی دارد و نکته جالب در رابطه با جو مشتری این است که بزرگترین شفق‌ های منظومه شمسی نیز در جو آن دیده می‌شود.

شفق سیاره مشتری

مطالعه شفق سیاره مشتری یکی از اهداف ماموریت فضاپیمای جونو Juno بوده است. این فضاپیما در تاریخ 5 جولای 2016 به مدار مشتری رسیده است و در حال عکس‌برداری و انجام آزمایش‌های گوناگون بوده است.

محققان آزمایشگاه فیزیک دانشگاه جان هاپکینز آمریکا به تازگی با آنالیز داده‌های این فضاپیما متوجه شدند منابع ایجاد طوفان‌های مغناطیسی در مشتری با زمین متفاوت است.

این تحقیق به سرپرستی باری مواک Barry Mauk با استفاده از داده‌های بدست آمده از طیف‌نگار فرابنفش و ابزار تشخیص ذرات و انرژی سیاره‌ای فضاپیمای جونو در قطب‌های مشتری انجام شده است.

شفق سیاره مشتری

عامل ایجاد شفق‌های قطبی در مشتری همانند آنچه در زمین رخ می‌دهد، یونیزه شدن ذرات حاصل از طوفان‌های خورشیدی در میدان مغناطیسی قطب است.

محققان در بررسی داده‌های جونو متوجه شدند که انرژی این ذرات در قطب مشتری به 400 هزار الکترون‌ولت می‌رسد که حدود 10 تا 30 برابر بیشتر از مقدار انرژی این ذرات در زمین است که برای ایجاد شفق قطبی نیاز به چندین هزار ولت ولتاژ است.

اما نکته قابل توجه در رابطه با مشتری این است که تمام این ولتاژ به تنهایی از میدان مغناطیسی این غول گازی تامین نمی‌شود.

در این میان دکتر مواک در کنفرانس خبری در خصوص شفق سیاره مشتری گفته:

در مشتری روشن‌ترین شفق‌های قطبی به خاطر پدیده‌ای موسوم به شتاب‌دهی بی‌نظم ایجاد می‌شود که درک ساختار و عملکرد آن برای ما زیاد روشن نیست و البته داده‌ها نشان می‌دهد هر چقدر میزان تراکم و نور شفق‌ها قدرتمندتر باشد این فرایند نیز با قدرت بیشتری در جریان است اما برای درک بیشتر نیاز به داده‌های بیشتر و آنالیز دقیق‌تر داریم.

این داده‌ها می‌تواند در شناساندن مشتری به محققان نقش مهمی بازی کند و در شناخت سیارات گازی فراخورشیدی شبیه به مشتری کمک‌کننده باشد و البته ویژگی‌های موجود در جو مشتری سبب شده که سوالات زیادی در رابطه با این سیاره بدون پاسخ باقی بماند.

مواک در رابطه با انرژی شفق‌های قطبی در مشتری خاطرنشان کرده که حداکثر انرژی شفق‌های قطبی در مشتری عدد بسیار قابل توجهی است و می‌تواند برای شناخت کمربند رادیواکتیو این سیاره بسیار کارآمد باشد.

شفق سیاره مشتری

استاد دانشگاه جان هاپکینز در خصوص شفق سیاره مشتری به رسانه ها گفته:

این تابش‌های رادیواکتو همواره برای فضاپیماها و مهندسان طراح آنها ایجاد زحمت می‌کنند و به همین دلیل شناخت صحیح از آنها کار را برای متخصصان راحت‌تر می‌کند.

ماموریت جونو در فوریه 2018 به پایان خواهد رسید اما تا قبل از پایان آن، این فضاپیما اطلاعات زیادی در رابطه با مشتری و نحوه شکل‌گیری این سیاره و همچنین تاریخچه منظومه شمسی به زمین خواهد فرستاد.

[highlight]منبع[/highlight]  space

7 دیدگاه برای “شفق سیاره مشتری در تصاویر جدید مدارگرد جونو + عکس”

 1. حورا گفت:

  من همیشه عاشق منظومه شمسی و اتفاقات پیرامونش بودم

 2. حميدرضا گفت:

  این جونو یعنی الان خارج از مدار زمینه!

  1. چنگیز قیاسی گفت:

   بله سال هاست که در مدار سیاره مشتری است

   1. حميدرضا گفت:

    ممنون از پاسختون

 3. فائزه گفت:

  یاد جغرافی دوران راهنمایی افتادم
  اسامی سیاره ها رو خفظ میشدیم و سوال امتحان بود

 4. فهيمه گفت:

  حتما دستگاه های قدرت مندی برای رسیدن و شناسایی این چیزها دارن

 5. حسن گفت:

  خوش به حال ناسا همه چی رو میبینه. و میدونه
  بیشتر زیبایی های دنیا رو میبینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.